Domácí násilí nejsou jen facky: Nežijete v něm také?
Domácí násilí nemusí být jen fyzické, ale i psychické nebo ekonomické. Jak ho poznat?
Když se řekne domácí násilí, většina lidí si představí jen facky a další fyzické útoky. Jenže násilí může být i psychické, nebo třeba ekonomické. Co když tedy partnerův teror omlouváte s tím, že dokud vás nebije, nedopouští se vlastně ničeho špatného?
Anebo naopak - neděláte z běžných partnerských konfliktů zásadní problém? Jak tedy vůbec poznat domácí násilí a jaké všechny formy může mít?
Domácí násilí se děje opakovaně a dlouhodobě. Střídá se klidová fáze, fáze, kdy roste napětí, a fáze útoku. Poté nastává opět fáze klidová. Tyto fáze se stále střídají a přecházejí jedna do druhé. Násilí také postupně eskaluje. Od psychického týrání a ponižování může přejít k fackám a vážnějším útokům. Také časy mezi jednotlivými fázemi se zkracují.
Útok bez důvodu
Zatímco běžné partnerské hádky většinou mají důvod, i když třeba zanedbatelný, útoky, které se dají označit za domácí násilí většinou přicházejí bez jakéhokoli zavinění oběti. O tom, kdy zaútočí, rozhoduje výhradně násilná osoba, proto může útok přijít, i když takzvaně sekáte latinu a děláte, co mu na očích vidíte.
Domácí násilí je domácí proto, že se odehrává za zavřenými dveřmi. Oběti mají často pocit, že i kdyby se někomu svěřily, nikdo jim neuvěří, protože jejich partner navenek působí jako fantastický otec a dokonalý manžel. Mezi partnery paradoxně vzniká závislost. Čím déle oběť zůstává v násilném vztahu, tím víc jí násilí připadá jako běžná a samozřejmá věc. Problém je, že pak má i tendence snižovat jeho nebezpečnost, což nemusí dopadnout dobře.
Různé formy násilí
Jak už bylo řečeno, domácí násilí zdaleka neznamená jen fyzické ubližování. Ani to nejsou jen facky, mlácení či kopání. Třeba i strkání, tahání za vlasy, kroucení rukou či bránění v pohybu už je fyzické násilí.
Ještě zákeřnější může být psychické násilí, protože je špatně rozpoznatelné. Projevuje se postupně a pomalu. Jeho oběť si dlouho nemusí být jistá, zda není jen přecitlivělá. Tahle forma násilí má navíc spoustu různých projevů od ponižování, občasných nadávek až po promyšlený psychický teror.
Kdy se tedy mít na pozoru? Když vás partner například zastrašuje - gesty, ale vyhrožovat může i slovně. Častým příznakem bývá i to, že vás neustále kontroluje, že potřebuje mít neustálý přehled nad tím, kam jdete, s kým mluvíte, kdy se vrátíte... Často vám volá, vyslýchá vás, když přijdete domů, hrabe se vám ve věcech.
Čtěte také: Domácí násilí: Co by se měl naučit agresivní muž?
Součástí je také křik, řev, vulgarismy a ponižování. Partner má tendence vás zesměšňovat, snižovat vaše schopnosti, zpochybňovat duševní zdraví, urážet vaši rodinu, ale i váš vzhled či inteligenci.
Psychické násilí poznáte také podle toho, že od vás vyžaduje maximální poslušnost. Musí být dokonale uklizeno, partner nařizuje, co se jak bude dělat, kdy a kam můžete nebo naopak nesmíte jít a podobně. S tím souvisí to, že vás může omezovat a schválně izolovat. Agresor je schopný své oběti sebrat klíče od bytu, od auta, zabavit jí telefon. Je schopný ji zamknout v bytě či v místnosti. Někdy jí dokonce zakazuje i chodit do práce.
Peníze a sex
Existuje i ekonomické domácí násilí, při němž dochází k zamezení přístupu k financím, a to i vašim vlastním. Patří sem i vydírání, vynucování přepsání bytu či nemovitosti a podobně. Oběť si musí o peníze říkat, a pak přesně vyúčtovat, za co je utratila.
Další formou je sexuální násilí, které spousta lidí podceňuje, protože si neuvědomují, že i v manželství může být sexuální násilí trestným činem. Patří sem vynucování sexu jako protislužby, znásilnění, vyžadování nepříjemných sexuálních praktik.
Stále ještě si nejste jistá, zda se náhodou nějaká forma domácího násilí netýká i vás nebo třeba vaší kamarádky či známé? Zkuste si odpovědět na následující otázky:
- Stupňuje se v posledních šesti měsících násilí?
- Škrtí vás někdy partner, nebo dusí?
- Vyhrožuje vám partner zabitím?
- Má zbraň? Vyhrožoval vám někdy zbraní nebo třeba nožem?
- Napadl vás během těhotenství?
- Je žárlivý, kontrolující, majetnický?
- Máte strach, že by vás mohl zabít?
- Vyhrožuje vám sebevraždou, nebo má dokonce za sebou sebevražedné pokusy?
Pokud jste odpověděla "ano" na více než jednu z otázek, pak jste v nebezpečí a měla byste s tím něco dělat. Rozhodně situaci nezlehčujte a nepodceňujte.
Kromě výše zmíněných otázek jsou i další rizikové faktory, které ukazují nebezpečnost násilné osoby:
- Partner vyrostl v rodině, kde docházelo k domácímu násilí mezi rodiči, nebo kde byly obětmi dokonce děti.
- Partner se dopouštěl domácího násilí v předchozích vztazích.
- Chová se násilně i jinde - pere se, je výbušný...
- Partner pije nebo užívá jiná návykové látky.
Nenechte si ubližovat!
Co dělat, pokud se vás to týká? To i spoustu dalších informací ohledně domácího násilí najdete na webových stránkách projektu Nenechte si ubližovat, který organizuje společnost AVON.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
5 nejtemnějších tajemství, jež mají ženy před manžely
Psycholog radí: Odpustit, či neodpustit nevěru?
Muži v depresi: Proč ji mají čím dál častěji?