reklama

Co se ženám na mužích nejvíc líbí? Ani peníze, ani zadek, ale...

Žena je odrazem svého muže, a když ji zahrne projevy lásky, pochopením, obdivem a komplimenty, bude šťastná a stále zamilovaná. Tak měla znít slova Brada Pitta o vztahu s Angelinou Jolie. I když to ve skutečnosti neřekl a jeho dopis byl podvrh, miliony lidí jeho obsahu věří. Věda však tvrdí něco jiného.

Foto: Profimedia

Muž musí ženě vonět. To je podle výzkumů už pravdě o hodně blíž. Jde o úlohu feromonů, které vznikají při rozkladu mužského pohlavního hormonu testosteronu, a jsou vnímány právě čichem. Fungují spolehlivě, jenže...  

...pouze tehdy, když muž splňuje i další fyzické atributy: velký nos, výraznou čelist a vystouplé lícní kosti. Kromě obličeje - ale musí být symetrický - patří k dalším neodolatelným rysům výška a široká ramena. Ženy při kontaktu s muži podvědomě vyhodnocují poměr boků, ramen a pasu, který je pro ně ukazatelem mužnosti a plodnosti. Teprve v posledních letech se k oceňovaným proporcím připojil i hezký zadek, pro což věda zatím nenašla uspokojivé vysvětlení.

Láska prochází ušima

Vyjmenované atributy - nos, ramena, výška - jsou v přesném opaku k požadovaným ženským znakům, proto se dokonale doplňují. Ale ani to nestačí. Možná vás překvapí, že ženám jde u mužů spíš o psychickou než fyzickou atraktivitu.

Nedávná skotská studie totiž prokázala, že na ženy nejvíc ze všeho působí mužský hlas. Respektive jeho výška. Jednoznačně dávají přednost hlubokým tónům a dokonce si i lépe pamatují, co jim takoví muži sdělují. 

Hlas ovlivňují mužské hormony

Studie skotské University of Aberdeen ukázala, že ženy z mužského hlasu odhadují genetickou kvalitu potenciálního partnera. Hluboký hlas je pro ně přitažlivý a ovlivňuje jejich volbu.

Faktem je, že hluboký hlas je důkazem vysoké hladiny mužských hormonů, což je vždy v 'přirozeném výběru' výhodou. Jde o důkaz, že dotyčný jedinec bude oplývat silou a vytrvalostí, což jsou ceněné mužské vlastnosti. Navíc signalizují i plodnost a schopnost zabezpečit ženu i případné potomky.

Mluv, mluv, zajímáš mě...

"Naše výsledky ukazují, že ženy si pamatují, co jim říká hluboký mužský hlas mnohem lépe, než to, co se dozvěděly od méně atraktivního vyššího hlasu. Je to poprvé, co se podařilo ukázat, že signály od opačného pohlaví nejen ovlivňují výběr partnera, ale i přesnost ženské paměti," potvrzuje vedoucí výzkumu David Smith. 

Výzkum tak prokázal, že vývoj uzpůsobil paměť žen tak, aby si lépe pamatovaly informace spojené s přitažlivými muži. Vliv hlasu je tak pro mužovu atraktivnost nejdůležitější. Řeč vědy se však dá přeložit do té obyčejné asi takhle: muži, vybavení hlubokým hlasem, nás 'ukecají' mnohem pravděpodobněji než ti s vysokým.

reklama
reklama
reklama