reklama

Šlo o svobodu, nebo bezohlednost? Božena Němcová překračovala dobová pravidla morálky

Svoboda, nebo bezohlednost? Podle tvůrců seriálu Božena myslela spisovatelka především na sebe, a dokonce přebrala muže své přítelkyni. Nechtěla si odepírat citový život a říkala, že nikomu nepatří.

Boženě Němcová si dělala, co chtěla, klidně i přebrala partnera. Lidé jí ale odpouštěli | Video: Česká televize

"Kdybychom tak uměli srdci poručit. Ale našemu přátelství nesmí nic překážet, ani láska. Žofie mi rozumí, ví, že jsem jí nemohla Dušana vzít. Nepatřil jí, ani mě nepatří, to je svoboda," říká ve třetím díle Anna Geislerová jako Božena Němcová a ukazuje, jak vnímala svobodu jedna z nejvlivnějších českých spisovatelek.

Božena Němcová chtěla prožívat vlastní citový život a překračovala dobová morální pravidla. Žila tak, jak by tehdy žila šlechtična vysokého původu, která si mohla svůj život formovat podle svého. Citový život vnímala jako něco samozřejmého a ve společnosti, ve které byl sňatek obchodní záležitost, si dělala, co chtěla.

Němcová během svého manželství s Josefem Němcem prožila několik mileneckých vztahů, a dokonce přebrala partnera své přítelkyni Žofii Rottové -doktora Viléma Dušana Lambla. Žila tady a teď, a když zafungovala mezi dvěma lidmi chemie, nedívala se na konsekvence. 

Požadavek svobody byl pro ni nejdůležitější

Svoboda, nebo bezohlednost? Podle tvůrců seriálu Božena, který vysílá česká televize, spisovatelka myslela především na sebe a vyžadovala svobodu. Zároveň si uvědomovala, že stejnou svobodu musí umožňovat také svému okolí. "Všichni se můžeme milovat, jsme si rovni. Chceme si porozumět, být jeden druhému nablízku, potěšit se. Já nejsem ničí, jenom svoje," říká seriálová Božena Němcová.

Žofie Rottová Němcové odpustila, a dokonce vydala její první životopis a část korespondence. Charisma, krása, půvab a umění komunikovat - to byly zbraně Boženy Němcové, kterými si ostatní získávala a díky kterým jí druzí také odpouštěli.  

Mohlo by vás zajímat: Lidi šokuje, že Němcová měla sex a byla nevěrná, říká Aňa Geislerová

Hrát Boženu Němcovou byl zodpovědný úkol, byla to silná osobnost, v dnešní době by byla nadšená z toho, že ženy mohou jít volit a nemusí se vdávat. | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama