reklama

7 věcí, které nás dělají méně atraktivní. Které to jsou?

Dokonalé dlouhé vlasy a nekonečně dlouhé nohy nejsou jediným měřítkem vaší atraktivity. Zájem okolí vám mnohem častěji zajistí úsměv nebo smysl pro humor.

Foto: Thinkstock

Zhruba před rokem sestavil web Business Insider seznam vlastností, díky kterým jsou lidé atraktivnější pro své okolí. Jeho autoři ve spolupráci s psychology tehdy zjistili, že stačí třeba nosit více červené nebo se usmívat a obklopit se svými přáteli.

Tentokrát stejní lidé ale zjišťovali, co nás naopak dělá přitažlivějšími mnohem méně a sedmibodový soupis podložili vědeckými studiemi.

1) Nedostatek spánku

Tenhle obecný fakt potvrdila i studie v roce 2010, během které dobrovolníci porovnávali snímky lidí, kteří spali dostatečně a naopak těch, kteří nespali 31 hodin. Pokud člověk málo spí, má i málo odpočinku. Vypadá pak na první pohled nejenom unaveně, ale i nezdravě a nešťastně, tím pádem také méně atraktivně

2) Pozor na výraz

To, jak se tváříme je jednou z prvních věcí, které si okolí všímá. Leckdy si to sami ani nemusíme uvědomit, ale lidé si náš výraz, který pokládáme třeba za neutrální nebo nedostupný, mohou vykládat chybně. Mylně ho třeba pokládají za zlý. 

Psychologická studie z roku 2014, ve které účastnici srovnávali fotky desítek lidí s různými výrazy, potvrdila, že jako přitažlivější byli označováni ti s neutrálními výrazy. Nejméně příjemní pro okolí byli naopak ti, jejichž výrazy působily zle a negativně.

3) Příliš smíchu a sebevědomí

To je opačný extrém. Nepřitažlivě působí nejen negativismus, ale i zbytečně moc smíchu. To platí u obou pohlaví stejně. Jiné to je ale se sebevědomím. Zatímco u mužů je žádoucí, u žen je to naopak. 

Průzkum provedený v roce 2011 ukázal, že pro muže je nepřitažlivější žena, která vypadá šťastně a ne moc sebevědomě. Ženy naopak považují za nejatraktivnějšího muže, který je na první pohled sebejistý a naopak ne 'příliš' šťastný.

4) Smysl pro humor

Smysl pro humor je naopak hodnocen oběma pohlavími stejně, a to tak, že hraje velmi důležitou roli při seznamování. Takže pokud ho nemáte, pak budete svému okolí s největší pravděpodobností připadat méně přitažlivější.

5) Řeč těla

Se svým okolím se dorozumíváme i prostřednictvím těla a gest. Ne moc příjemně působí třeba 'obranný' postoj se skříženýma rukama. Nedávná studie prokázala, že uživatelé mobilní seznamovací aplikace lidi s takovým postojem na fotkách neměli potřebu kontaktovat. Raději se seznamovali s těmi, kteří řečí těla dávali najevo jistou otevřenost. Stačilo třeba, aby se vyfotili s rukama nad hlavou. 

6) Stres

Negativně na své okolí působíme i kvůli stresu, kterým procházíme. Studie z roku 2013 potvrdila, že ženy s vysokou hladinou stresového hormonu kortizolu jsou pro muže mnohem méně přitažlivé než ty, které ho mají méně nebo vůbec. Jedna z teorií to vysvětluje tak, že ženy, které ho mají méně, působí na muže zdravěji a tím pádem i plodněji. 

7) Vůně

O tom, jak moc jsme atraktivní rozhoduje i to, jak svému okolí 'voníme'. Vědci naznačují, že se častěji obklopujeme lidmi, kteří mají podobný pach jako my. Odpudivá nám naopak připadá naprosto stejná nebo naopak zcela odlišná vůně od té naší. Podle vědců totiž instinktivně vyhledáváme takové partnery, které zajistí našim potenciálním potomkům rozmanitější genetickou výbavu.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama