reklama

Naučte se číst v druhých: 8 gest, která prozradí víc než slova

Mezilidská komunikace není jen o slovech. Více než její polovinu tvoří gesta a postoje. Pokud chcete vědět, co si lidé doopravdy myslí, když s vámi mluví, naučte se je rozpoznat.

Foto: Thinkstock

Zkřížené ruce znamenají obranu. Zdvihnuté obočí značí strach, obavu nebo překvapení a upřímný smích poznáte podle vrásek kolem očí. Řeč těla vám napoví mnohem víc než pouhá slova.  Chcete-li se skutečně dozvědět, co si myslí ostatní, je dobré se ji naučit.

Význam této schopnosti potvrzuje i řada výzkumů. Například ten, který vznikl na univerzitě UCLA, tvrdí, že pouze sedm procent sociální interakce je založeno na slovech. Dalších 38 procent závisí na tónu hlasu a těch zbylých 55 procent se týká neverbálního projevu - tedy řeči těla.

Výsledky studie agentury Talent Smart, kterou prošlo přes milion lidí, navíc potvrdily, že ti nejúspěšnější kromě vysoké emoční inteligence dokáží rozpoznat gesta a neverbální signály lidí, se kterými komunikují. 

Americký server Businnes Insider se proto inspiroval uznávaným odborníkem a vytvořil seznam osmi základních gest a postojů, které se vám hodí znát nejenom při pracovním pohovoru. 

1) Zkřížené ruce a nohy 

Toto gesto neznačí nic dobrého. Zkřížené ruce nebo nohy naznačují, že daná osoba se jimi brání a zároveň i to, že ani není nakloněna tomu, co jí říkáte. Dotyčný s vámi sice komunikuje s úsměvem na rtech, ale jeho podvědomí je silnější. Lidé, kteří takto drží své tělo, se emočně, mentálně i fyzicky brání tomu, s kým komunikují.

2) Úsměv od srdce vytváří vrásky kolem očí

Úsměvem se mnozí snaží zakrýt to, co si doopravdy myslí. Ústa umí neupřímný smích zvládnout, oči ale ne. Chcete-li vědět, zda se dotyčný na vás usmívá doopravdy nebo se jen uměle snaží zakrýt to, co se mu ve skutečnosti honí hlavou, pak se podívejte na jeho oči. Pokud to s vámi myslí upřímně, pak u vnějších koutků najdete drobné vrásky.

3) Napodobování

Stává se vám, že vás lidé při konverzaci napodobují? Pak je vše v nejlepším pořádku. Takové kopírování probíhá nevědomě a naznačuje, že dotyčný k vám cítí sympatie a náklonnost.

4) Oči, které lžou

Pozor. Upřený pohled z očí do očí nemusí značit upřímnost. Pokud se vám dotyčný dívá do očí až příliš dlouho, znamená to pravý opak. Je si totiž vědom pravidla, které nám rodiče vštěpovali už odmala - že je těžké udržet oční kontakt s někým, kdo lže, a snaží se tak klam zakrýt.

5) Zdvihnuté obočí 

Rovněž před tímto gestem byste měli být na pozoru. Vypovídá totiž o strachu, obavě nebo překvapení. A pokud se to děje například v neformální a uvolněné komunikaci, kdy se dotyčný nemá čeho obávat, pak zřejmě něco není v pořádku.

6) Přehnané přikyvování

Přikyvování a přitakávání není jen pozitivní. Naopak. Pokud to někdo v komunikaci dělá moc často, může to odkrývat jeho domněnku, že o něm pochybujete a nevěříte, že zadaný úkol dokáže splnit. 

7) Sevřené čelisti, vrásky na čele a napnutý krk

Bez ohledu na to, co člověk říká, pokud při tom má sevřené čelisti, svraštělé čelo nebo napnutý krk, znamená to, že se necítí v pohodě. Možná se bojí toho, že se komunikace nevyvíjí správným směrem.

8) Hrbení

Zařadit si člověka do příslušné škatulky dokážeme jíž od prvního momentu. Setkáte-li se s někým, kdo má vzpřímený postoj, ramena drží rovně a vzadu a používá v komunikaci široká gesta, při nichž rozmachuje rukama s dlaněmi dolů, pak je jasné, že jde o sebevědomý a vůdčí typ. Ti, kteří se hrbí, se naopk snaží nestrhnout na sebe pozornost a dávají tak najevo rezignaci a nejistotu. Chcete-li se stát součástí rozhodovacího procesu, nezapomeňte tedy na správné držení těla.

Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama