reklama

StarDance 2. večer: Noblesní waltz a vášnivá cha-cha

StarDanec čeká druhý taneční večer a s ním i cha-cha a wals. Co byste o tanci měli vědět?

První večer Stardance - Ondřej Brzobohatý a Eva Krejčířová
První večer Stardance - Ondřej Brzobohatý a Eva Krejčířová | Foto: Jiří Herman/herminapress.cz

Česká televize spustila další řadu taneční soutěže StarDance VI, kde známé osobnosti bojují spolu s profesionály o titul Nejlepší tanečník.

Druhý večer bude ve znamení smyslného tance cha-cha a noblesních kreací z waltzu. Připravili jsme pro vás krátké představení. Víte na kolik dob tanec je, odkud pochází a co se vlastně smí a naopak je zakázané?

Waltz versus cha-cha

Elegantní a vznešený waltz předvedou Pavel Řezníček s Lucií Hunčárovou, Imrich Bugár s Jitkou Šofrovou, Taťána Kuchařová s Janem Onderem a Šárka Kašpárková s Janem Tománkem.

Naopak velmi energickou a rytmickou cha-chu si zatančí Anna Polívková s Michalem Kurtišem, Matěj Ruppert s Alicí Stodůlkovou, Jitka Hosprová s Lukášem Bartuňkem a Ondřej Brzobohatý s Evou Krejčířovou.

Noblesní waltz

Patří do skupiny standardních tanců. Tempo je okolo 30 taktů za minutu. Abyste měli srovnání, valčík je okolo 60 taktů za minutu. Není žádnou novinkou, že jde o tanec ve tříčtvrťovém taktu, kdy je důraz vždy na první dobu.

Držení je standardní, to znamená, že partner svírá dlaní pravé ruky partnerku v oblasti levé lopatky. Partnerčina levá ruka volně leží na partnerově pravé ruce a prsty objímají deltový sval ruky. Partnerova levá ruka drží partnerčinu pravou zhruba ve výši očí dámy. Držení se také odvíjí od vzájemné výšky partnerů.

Čtěte také: Videoškola: 3 základní tance, které byste měli znát

Současná podoba vznikla na počátku 20. století v Anglii z amerického boston a evropského länderu, který má své kořeny v lidovém tanci z 16. a 17. století.

V angličtině se tanec nazývá Slow Waltz, English Waltz či Viennese Waltz. Základní variací je tzv. uzavřená změna. Pokud jste navštívili taneční, nazývaly jste tuto změnu jako trojkrok.

Nejvíce se využívá waltzová vlna, která se vytvoří snížením na 1. dobu a zdvihem na 2. dobu. Čím více se snížíte, tím větší pohyb zvládnete po parketu udělat. A co je pro krásný waltz podstatné? Silné dolní končetiny!

Vášnivá cha-cha

Kde jinde bychom takto vášnivý a energický tanec mohli hledat než na Kubě. Objevil se tam už v roce 1953. Rytmus se vyvinul z kubánského tance Danzon. V současnosti se tancuje na původní latinskou hudbu, latin rok či latin pop.

Pokud sledujete taneční soutěže, nejspíš jste zjistili, že charakteristickým prvkem je někdy až směšné vychylování kyčlí do stran a přeměna cha-cha-cha. Základní pohyb se v jednom taktu (4 doby) skládá ze tří pomalých kroků a dvou rychlých. Další variace se nazývají například New York, Vějíř či Turecký ručník.

Náš tip: Eben se přiznal: Vtipy do StarDance nevymýšlím já!

Mnoho figur pochází z USA. Pro tanečníky je přijatelnější, protože jsou kroky jednoduší a celkově je velmi hravý.  Důležitá jsou propnutá kolena a uvolněné držení. Název vznikl na Haiti podle zvuku zvonku, na kterých se hrávalo při tradičních tancích.

Díváte se na StarDance? Komu držíte palce? Máte i vy svůj oblíbený tanec? Napište nám v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

První večer na StarDance: Kdo na parketu oslnil?

Nenechte se zotročit nemohoucími rodiči!

Jsme pokusnými králíky farmaceutických firem?

 

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama