reklama

Šivovo kolo životanadchne milovníky indické kultury

Taneční představení Šivovo kolo života přenese diváky do daleké Indie

Foto: Žena

Projekt Šivovo kolo života představí příběh dvou sester Rásy a Máji, které symbolizují téma dobra a zla. Jde o tanečně-audiovizuální projekt. Tanec, zába a poznání života v Indii.

Představení, které se inspirovalo v indické kultuře a mytologii. Režisérem je Radim Špaček, který je odborník na bollywoodskou filmovou produkci. Šivovo kolo života je jeho první divadelní režie. Pod vedením autorky projektu Jany Hemelíkové Baudisové vystoupí šestnáct předních českých i zahraničních tanečníků. Kromě projekce a tanečního umění mohou diváci vidět indické tradice propojené s evropskou kulturou.

Projekt vznikl za podpory společnosti Felicius, která je pořadatelem multikulturního festivalu Pražské Brány. Vstupenky na premiéru a reprízy je možné zakoupit za dvě stě devadesát korun v pokladně Divadla ABC a na internetu. Představení Šivovo kolo života se koná 29. ledna v pražském divadle ABC a v následujících reprízách 5. a 12. února nebo 11. a 21. března.  

Bollywoodský tanec označuje neotřelou směsici tradičních indických tanečních stylů s moderními i západními prvky. Vychází ze stylů kathak a bharattanátyam, které se opírají o prastarou indickou kulturu. Vznik moderního tance se datuje do devadesátých let minulého století. V představení bollywoodského tance jsou k vidění i prvky popu, jazzu nebo hip hopu.

Indický tanec v sobě nese expresivní vyjádření. Spojují se fyzické i vnitřní elementy, které společně tvoří určitý výraz a smysl. Tanec v indických filmech vyjadřuje příběh, emoce a koresponduje tak s celkovým dějem. K bollywoodskému tanci patří výpravnost kulis, překrásných scenérií a pestrobarevnost kostýmů.

Melanie slaví 50 let. Tady jsou její největší maléry v úřadu první dámy USA | Video: Reuters, Associated Press
reklama
reklama
reklama