reklama

Festival La Película zaostří na venezuelské filmy

Sedmý ročník festivalu La Película v letošním roce představí vedle aktuální španělské filmové produkce i kolekci venezuelských snímků natočených v posledních letech

Foto ze španělského filmu Bratranci v akci
Foto ze španělského filmu Bratranci v akci | Foto: La Pelicula

Sedmý ročník filmového festivalu La Película v letošním roce představí vedle aktuální španělské filmové produkce i kolekci venezuelských snímků natočených v posledních letech. Přehlídka, kterou mohou filmoví fanoušci navštívit od  14. do 19. února v pražském kině Světozor nebo pak od 20. do 26. února v brněnském kině Art, tak poprvé rozšiřuje svůj záběr o další španělsky mluvící země.

"Pro festival La Película byly vybrány čtyři snímky z let 2007 až 2010, které ilustrují různé podoby venezuelského filmu a nabízejí pohled na historii i současnost této latinskoamerické země. Odhalují skutečné události i palčivá sociální témata," vysvětluje dramaturg přehlídky David Čeněk. Více informací na www.lapelicula.cz.

Venezuelská kinematografie patří mezi nejstarší v Latinské Americe a v posledních letech je na vzestupu. Jen v loňském roce zde bylo natočeno patnáct celovečerních snímků a venezuelské filmy se zúčastnily 117 mezinárodních festivalů, na nichž získaly 42 různých ocenění. Přesto jsou v České republice venezuelské filmy prakticky neznámé.

Díky nové legislativě se zlepšila možnost distribuce filmů přímo ve Venezuele, kde většina kinosálů patřila dlouho americkým společnostem, které nikdy neměly zájem na podpoře národních kinematografií. To je ostatně problém všech latinskoamerických zemí. Již od devadesátých let minulého století stoupala produkce a s příchodem nové generace na počátku 21. století se objevila řada zajímavých tvůrců - některé z nich představí i únorová La Película.

Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama