reklama

Fotíte mobilem? Pár triků, které fotku vylepší!

Jak mobilem pořídit hezkou fotku? Přinášíme několik rad a tipů, které vám pomohou.

Foto: Isifa/Thinkstock

Píšeme si, voláme, sledujeme dění ve světě, sociální sítě, ale také hodně fotíme (nejen selfie). Jak mobilem pořídit hezké momentky? Přinášíme pár rad a tipů!

Když si dnes kupujeme mobil, už nás hodně zajímá, jaký foťák se v něm ukrývá. Proč vlastně ne, zachytit chvilku s přáteli, kus přírody, domácí mazlíčky nebo naše děti. Focení mobilem může být zábava...

Dostatek světla

Když si koupíme klasický fotoaparát, umožní nám nastavit řadu funkcí a vlastností, které pomohou zvládnout horší světelné podmínky. Pokud se rozhodneme, že chceme vzpomínky zachytit na mobil, musíme si uvědomit, že malý čip toho zvládá podstatně méně.

Doporučujeme: Většina žen při sexu kontroluje mobil. Vy také?

Jistě jste si všimli, že když svítí sluníčko a je dostatek světla, jsou fotky na mobilu téměř dokonalé. Proto se z přístroje nesnažte vytvořit super snímek v noci či za šera, a pokud přesto chcete, nečekejte od mobilu zázraky a přijměte výsledek takový, jaký je. Nakonec lze záběr upravit v různých programech, které z nedokonalosti udělají přednost.

Chce to čas

I u mobilu je dobré, poznat, jak celý proces funguje. Když namíříte mobil na krajinu, zmáčknete tlačítko, začnete čip vystavovat světlu (otevře se závěrka). Na jak dlouho? To záleží na podmínkách. Obecně platí, že čím větší šero, tím delší čas je potřeba.

Velmi často se stává, že při horších světelných podmínkách jsou fotografie rozmazanější. Po dobu, kdy fotíte (čip přijímá světlo), je nutné, udržet mobil v klidu. Fotíte-li večer, je dobré mít nějakou oporu, stůl, podložit si ruku o něčí rameno nebo mobil přímo na něco pevného položit. I k vašemu telefonu se dá pořídit malý stativ, obdobný, jako znáte u klasických fotoaparátů,

S bleskem či bez?

V podstatě lze říci, že než mít přepálenou vzpomínku od blesku, raději jej vypněte, ruku pořádně ukotvěte a teprve pak zkuste zmáčknout. Toto obzvláště platí při focení vzdálenějších objektů. Blesk mobilu vám přisvítí jen vaše nejbližší okolí. A ve finále je možná lepší mít snímek trochu máznutý, než přes světlý flek od blesku nevidět, co jsme vlastně chtěli zachytit.

Ani na automatické zapínání blesku se nespoléhejte. Jedno je jisté, když je jen trochu třeba, zapne se a fotku vám pořádně zkazí. Naštěstí máme neomezeně pokusů, pokud vám tedy focený objekt někam neodběhne či se vám na displeji nerozsvítí informace "plná paměť".

Pochopte svůj mobil

Mnoho chytrých telefonů má nahranou základní aplikaci pro úpravu a samotné fotografování. Dobře si přečtěte, jak se dá zaostřovat.

U moderních dotykových telefonu je to tak, že ťuknete na displej do místa, kam chcete zaostřit. Mobily ostří samy, ale tím, že si vše zrežírujete vy, můžete změnit celou atmosféru. Při ťuknutí na místo ostření, dojde i k vyvážení jasu, takže např. při focení portrétu, klepnutím na obličej nejen zaostříte, ale zajistíte, že není zcela ztracený v úplně tmě či naopak přesvětlený.

Experimentujte

Co se týče kompozice, platí zde stejná pravidla, jako u běžného fotografování. Ale přeci jen si u mobilu můžete dovolit více, využijte toho, že máte telefon stále u sebe. Nebojte se jej různě natočit, zachytit detaily či různé abstrakce. Tyto záběry toho prostě snesou víc, jsou originální a vás budou jistě bavit.

Pohrajte si s ořezem, dobarvováním či šablonami. Mnoho chytrých telefonů vám nabídne přednastavené úpravy, které se vám okamžitě budou zobrazovat. A u mobilů platí, že i z nepovedeného kousku se dá udělat něco líbivého. Sice je pravda, že už nebude odpovídat realitě, ale když vás to bude bavit, proč ne.

HDR funkce. Co to je?

Tři písmenka, kterých jste si možná ještě ve svém mobilu nevšimli. Jde o režim fotografování, který pomáhá získávat kvalitnější snímek. Jak to funguje? Mobil pořídí tři snímky (po jednom zmačknutí), jeden je přesvětlený, druhý středně tmavý a třetí nejtmavší. Pak sám vše spojí do jedné fotografie a využije z každé to nejlepší možné.

Náš tip: Přestaňte lézt partnerovi do mobilu. Dojedete na to

Buď je tato funkce přímo v mobilu nebo si ji můžete stáhnout s jinou aplikací. Určitě se vyplatí, protože se vám podaří vyfotit téměř dokonalý snímek, jaký z vašeho přístroje jde vůbec vymáčknout.

Nezapomínejte na různé aplikace

Samotní výrobci nabízejí řadu aplikací, kde se s pořízeným snímkem dá doslova čarovat. Některé stáhnete zdarma, jiné je třeba koupit. Například velmi oblíbenou aplikací je Instagram, který nabízí zajímavé funkce, šablony a předpřipravené efekty.

Jaké aplikace vyzkoušet? Tyto doporučuje web mobilmania.cz:

Aplikace Aviary: Je dostupná pro Android, iOS a v mutaci i pro Windows Phone. Upravíte zde barvy, doplníte nejrůznějšími zábavnými nálepkami, otočíte, oříznete a zesvětlíte.

Aplikace Handy Photo: Jedná se o univerzální nástroj pro úpravu fotografií, s nímž provedete ořezy, pohrajete si s barvami, aplikujete filtry či dodáte textury, a to vše velice snadno díky propracovanému a lehkému ovládání.

Adobe Photoshop Touch: Aplikace pro iOS. Je určená nejen pro telefony, ale také pro tablety, díky čemuž zvládá práci s až 12 megapixelovými obrázky. Ovládání mobilního Photoshopu je samozřejmě upraveno pro potřeby dotykového displeje.

Tvůrčí studio: Ideální pro Windows Phone. S aplikací lze vytvářet koláže, upravovat vyvážení barev, odstraňovat červené oči a samozřejmě také rychle snímky sdílet na sociálních sítích.

Photoroom: Vhodný pro Windows Phone. Fotkám dodává pomocí mnoha efektů doslova šmrnc, aniž by došlo k výraznému narušení kvality snímku.

Fotíte na mobil? Používáte nějaký program? O své zkušenosti se s námi můžete podělit v diskuzi pod článkem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

30 věcí, které dnes musí zvládat každá moderní žena

9 důvodů, proč přestat pít kolové nápoje

Kam se schovat před vánočním stresem?






reklama
Doporučené recepty
    reklama