reklama

Co (ne)smí na Facebook? Pozor na fotky z dovolené

Dáváte na Facebook fotky z dovolené? Může vám hrozit i pokuta.

Foto: ISIFA/Thinkstock

Sdílení zážitků s "přáteli" na Facebooku se stalo koníčkem. Je jedno, zda jde o nahé pozadí, nedělní oběd či domácího mazlíčka. V poslední době se v mediích i mezi lidmi hodně diskutuje o tom, zda Evropský parlament schválí zákon, který omezí vkládání fotografií z dovolené na sociální sítě. 

V praxi by úprava autorského zákona znamenala, že fotky pořízené ve veřejném prostoru, by lidé nesměli zveřejňovat na internetu bez souhlasu autorů objektů. V případě, že se tak stane, hrozila by dotyčnému "dovolenkáři" žaloba.

Zatím se ale ničeho neděste. Jak potvrdil web aktualne.cz, europoslanci o tomto návrhu budou 9. července teprve hlasovat a celý zákon čeká ještě dlouhá cesta. Kdo ví, jak to vše dopadne. Kde je ta hranice, kterou bychom měli při zveřejňování osobních informací a fotografií dodržovat?

Zakázat učitelům sociální sítě?

Říká se, že kdo dnes není na Facebooku, jako by nebyl. O tom se přesvědčili i někteří kantoři, kteří se svými žáky přes sociální sítě komunikují. Potvrzují, že jde o rychlejší způsob domluvy a žáci je tak více respektují. Jiný názor na to mají v Německu. Úřady zde zakázaly učitelům jakoukoliv aktivitu na Facebooku, která se týká jejich práce. Zajímavé je, že iniciátory návrhu jsou rodiče studentů. Ti si stěžovali, že jsou jejich děti tímto způsobem příliš přetěžovány.

"Jako třídní učitelka na střední škole jsem s nimi v kontaktu přes uzavřenou skupinu. V příspěvcích připomínám pomůcky, které mají na konkrétní hodinu mít, a snadno si zkontroluji, kdo příspěvek zobrazil a kdo se tedy nemůže vymlouvat, že o tom nevěděl, i když třeba minulou hodinu chyběl. Je to rychlejší než e-mail," říká učitelka Aranka Ch..

Doporučujeme: 5 důvodů, proč zrušit účet na Facebooku

"Neustále dětem říkáme, že by do 13 let neměly být na Facebooku, tak praví zákon, ale je mi jasné, že tam stejně jsou. Pokud ve škole chystáme společný projekt, se svou třídou šesťáků přes sociální sítě komunikuji. Mohou zasílat fotografie, komentáře, sdílet a já vím, že je to baví," vysvětluje učitelka Vendula J..

"Máme založenou skupinu a studenti přes ni fungují na 99%. Lépe, než když jim ve škole napíšete, že mají donést 100 Kč," doplňuje učitelka Lenka S..

"Nechtěla jsem Facebook využívat, přijde mi to šílené. Ale nebýt jeho, nezjistila bych, že mě pomlouvá a uráží žákyně, která působí jako premiantka třídy a roztomilá holčička. Chtěla jsem celý případ dát k soudu, nakonec dostatečně rychle zareagovali rodiče i ředitel školy," dodává na závěr učitelka Zdenka P., která působí na základní škole.

Základní pravidla. Dodržujete je?

Americká legislativa stanovuje, že bez souhlasů rodičů nesmí děti do 13 let využívat webových služeb. Pokud si zakládáte Facebooku, požaduje po vás upřesnění věku. Správnost informace nikdo neověřuje, proto lze napsat cokoliv.

A teď k ostatním podmínkám. Asi nejdůležitější z nich se týká ochrany osobních informací. Už tím, že se na sociální síť přihlásíte, dáte souhlas se všemi pravidly. To, co zveřejníte na svém profilu, je automaticky majetkem sociální sítě a může se komerčně využívat. Tolik o poskytovateli služby. Co musíte dodržovat vy jako uživatel?

NESMÍTE:

  1. Šikanovat, zastrašovat ani obtěžovat žádného uživatele.
  2. Zveřejňovat nenávistné projevy a vyhrožování.
  3. Uveřejňovat pornografii, násilí či nahotu.
  4. Používat sociální síť k činnostem nezákonným, klamavým, škodlivým nebo diskriminačním.
  5. Vytvářet účet s falešnými osobními informacemi.
  6. Používat Facebook, pokud je vám méně než 13 let.
  7. Používat Facebook, pokud jste odsouzeným sexuálním delikventem.
  8. Přenášet svůj účet na někoho jiného, aniž byste o tom dali vědět sociální síti.
  9. Zveřejňovat obsah, který by zasahoval do práv druhé osoby.
  10. Používat profil pro komerční zisk.
  11. Porušovat práva či zákony.
  12. Sdílet své heslo.
  13. Používat osobní stránku jako firemní.
  14. Nezveřejňovat doklady, které prokazují totožnost či finanční údaje.

Další pravidla Facebook najdete ZDE >>

Pozn.: A pokud projde zákon Evropského parlamentu, nebudete moci na sociální síti zveřejňovat fotografie budov, aniž byste získali svolení autora.

Mnoho žen se bouří, protože jim Facebook ruší profily kvůli zveřejňování fotografie z kojení. Podle nich nejde o žádnou nahotu, ale prsa či případně bradavky vidět jsou. Paradoxem je, že odhalené pánské bradavky sociální síti nevadí.

Váš účet může být zrušen i za fotografie:

  • z WC
  • porovnávající dvě osoby
  • z koupelny
  • sexuálních hraček
  • drog

Omezení je hodně. Plné znění si přečtěte ZDE >>

Nepomlouvejte šéfa, hrozí vyhazov!

Řada firem a společností musela řešit nepříjemné problémy, kdy zaměstnanci pomlouvali šéfa či šikanovali kolegy. Dnes vám může nadřízený omezit přístup na sociální sítě nebo vás nechá podepsat dodatek smlouvy, ve které je jasně definované, že vám za šíření nepravdivých a urážlivých informací na internetu dá okamžitou výpověď.

Nepřehlédněte: Facebook a práce: Co když váš profil uvidí šéf?

Jednoduše řečeno, než něco vložíte na internet, uvažujte. Své o tom ví i muž, který v loňském roce na soukromém profilu pomlouval a urážel policisty, kteří mu za urážku uložili pokutu 10 000 Kč. Informaci přinesla Česká televize. Podle soudu se policie k informacím dostala neoprávněným způsobem a muž byl zproštěn viny. 

Sdílet, sdílet, sdílet...

Existuje celá řada případů, kdy se díky sdílení a veřejně přístupným fotkám podařily dohledat pohřešované osoby, unesené děti nebo dárci krve či kostní dřeně. Někdy profil osoby pomůže objasnit i nepříjemný zážitek...

"Dcera známé žila v Londýně. Před třemi lety se předávkovala. Neustále jsme řešily, co se mohlo stát, aby si tak mladá dívka vzala život. Nenechala dopis na rozloučenou. Až nás na její  Facebook upozornila spolužačka. Vše vysvětlila právě tam," vypráví Jitka S. 

Těžko dělat nějaké závěry. Pravidla a nastavené mantinely by určitě být měly. Otázkou zůstává, za jaký konec to vzít. Sociální síť je specifickým světem, který se dá snadno zneužít, ale ve správných rukách i pomůže.

Měli jste kvůli zprávě na sociální síti někdy problémy? Mělo by existovat více zákonů, které by chránily osobní údaje? Napište nám v diskuzi pod článkem.

zdroj: lupa.cz, Facebook.com, theguardian.com, Tv Nova,

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Domácí násilí: Co by se měl naučit agresivní muž?

10 dětských prací snů: Jak jsou placené?

Jedlá zahrada aneb Co všechno uzraje v našich podmínkách?



reklama
Doporučené recepty
    reklama