reklama

10 dětských prací snů: Jak jsou placené?

Po jakém zaměstnání touží děti nejčastěji? A jak se potkávají jejich sny s finanční realitou?

Foto: Isifa/Thinkstock

Čím jste jako malí chtěli být? Astronautem, nebo popelářem? Paní učitelkou či snad lékařkou?

Která zaměstnání se objevují v dětských hlavičkách nejčastěji? Jak se potkávají sny s finanční realitou? Kolik se dá na vytoužených pozicích vydělat? A co doopravdy obnášejí? Podívejte se s námi na čísla, která shromáždil web Jobs.cz.

1. Učitel/ka

Jak to vidí dítě: Opravovat sešity, to musí být taková zábava a co teprve psaní křídou na tabuli! Všichni mě budou muset poslouchat a všichni mě budou milovat a obdivovat!

Doporučujeme: Patnáctiletí berou desetitisíce: Kam se hrabou dospělí!

Co říká výplatní páska: Učitelé základních škol v ČR si vydělají v průměru 23 027 Kč. Musí alespoň 4 roky studovat vysokou školu. Bude na tom platově z vysokoškoláků nejhůř, jeho profese si nikdo neváží a děti, které bude učit už vůbec ne! Proč by také měly, když se dnes dá vzdělání za pár tisíc koupit, aniž byste doopravdy studovali...

2. Popelář/ka

Jak to vidí dítě: Stupínek a jízda na velkém autě s větrem ve vlasech. Nic dalšího není třeba dodávat...

Co říká výplatní páska: Čeští popeláři berou průměrný plat 15 886 Kč. Stačí jim ukončit základní vzdělání. Pracují venku v každém počasí. Je okolo toho dost rámusu a také to moc nevoní.

3. Archeolog/žka

Jak to vidí dítě: Vykopu poklad středověkého rytíře. Sestavím si vlastního dinosaura a vezmu si ho domů!

Co říká výplatní páska: Archeologové pobírají průměrně 18 285 Kč. Musí alespoň 4 roky studovat vysokou školu. Těžko hledají uplatnění. Bolí je záda z toho, jak jsou ohnutí při hrabání v zemi nebo nad knihami. Mohou strávit léta marnou dřinou a místo pokladu najít jen střepy. Když se ale podaří, je to dobrodružství, jemuž se nic nevyrovná!

4. Veterinář/ka

Jak to vidí dítě: Budu pomáhat zvířátkům a také si s nimi hrát.

Čtěte také: Čechy ožebračují vysoké daně, nestíhají na ně vydělávat

Co říká výplatní páska: Veterinární lékaři si vydělají v průměru 23 040 Kč. Musí alespoň 5 let studovat vysokou školu. Pokud ovšem nejsou činorodí a nepostaví se na vlastní nohy, potom se živí velmi dobře. A v obou případech dělají, co chtěli jako děti - léčí zvířátka a mohou si s nimi i trochu hrát.

5. Pilot/ka

Jak to vidí dítě: Řídit letadlo je skoro jako řídit auto, jen ve vzduchu. A ten výhled!

Co říká výplatní páska: Dopravní piloti vydělají průměrně 87 747 Kč. Vysoká škola je doporučena, není však nezbytnou podmínkou - psychická a fyzická odolnost však ano. Tohle je práce snů, a nejen dětských. Není ovšem určena pro každého. Obrovská odpovědnost znamená vysoké nároky a velký plat také velkou konkurenci.

6. Výzkumník/ice

Jak to vidí dítě: Pořídím si bílý plášť, tlusté kulaté brýle a spoustu barevně kouřících zkumavek.

Co říká výplatní páska: Plat českých vědců a vědkyň činí v průměru 29 148 Kč. Musí alespoň 4 roky studovat vysokou školu a pak se vzdělávají dál celý život. Platy se hodně liší podle toho, v jakém oboru podnikají, vždy - nebo alespoň často - však jde o krásné dobrodružství vědy.

7. Lékař/ka

Jak to vidí dítě: Budu nosit bílý plášť a poslouchat tlukot srdce takovou tou zajímavou věcí, co doktoři nosí kolem krku.

Co říká výplatní páska: Odměna českých lékařů činí v průměru 40 920 Kč. Musí alespoň 6 let studovat vysokou školu a pak se vzdělávat dál celý život. Jejich práce je moc důležitá, nejdůležitější ze všech, komplikuje ji však zbytečné papírování a tanečky se zdravotními pojišťovnami. A stejně jako u veterinářů hodně záleží na tom, jestli vás platí zaměstnavatel, nebo jestli podnikají na svém.

8. Herec/čka

Jak to vidí dítě: Obsadí mě do role princezny nebo Spidermana.

Co říká výplatní páska: Herecké povolání znamená průměrný plat 19 179 Kč. Vysoká škola je doporučena, ale není nezbytnou podmínkou, na rozdíl od talentu a výrazného zjevu. A ten nemá každý. Samozřejmě si můžete přijít i na velké peníze, když máte kliku a dostanete hlavní roli v nekonečném seriálu nebo v úspěšném filmu. Jste-li ovšem přísní ctitelé divadelní múzy a kulturou pro davy pohrdáte, nejspíš bude třít bídu s nouzí a marně hypnotizovat telefon při čekání na osudovou roli. Zejména pokud jste žena a je vám přes čtyřicet.

9. Policista/tka

Jak to vidí dítě: Budu chytat zloděje a nosit uniformu a pistoli.

Co říká výplatní páska: Policisté berou v průměru 26 824 Kč. Podmínkou je maturita. Jejich práce je těžká, někdy nebezpečná, často depresivní a politikaření a prorůstání mafií do státního aparátu ji ztěžují ještě víc.

10. Hasič, záchranář/ka

Jak to vidí dítě: Když bude hořet, všechno uhasím! Budu hrdina!

Co říká výplatní páska: Hasiči vydělávají průměrně 25 031 Kč. Postačí jim maturita a dobrá fyzická kondice. Je to práce pro odvážné chlapy - nebezpečná a tvrdá. Ale sen se jim splní - opravdu budou hrdinové, i když za málo peněz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tisíce školáků mají hlad: Drsná realita ČR 21. století

Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

Je váš pes smutný? Možná za to může vaše chování


Může být první českou rabínkou: Bude trvat, než se společnost z antisemitismu vyléčí | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama