reklama

Kauza prsních implantátů: Plastický chirurg odpovídá!

Kauzu s poškozenými prsními implantáty zaregistrovala v médiích asi každá žena. Vyzpovídali jsme proto odborníka z nejpovolanějších - MUDr. Svatopluka Svobodu, jedno z nejvyhledávanějších plastických chirurgů v oblasti kosmetických operací.

Foto: Profimedia.cz

Kauzu s poškozenými prsními implantáty zaregistrovala v médiích asi každá žena. Vyzpovídali jsme proto odborníka z nejpovolanějších - MUDr. Svatopluka Svobodu, jedno z nejvyhledávanějších plastických chirurgů v oblasti kosmetických operací.

Jeden z nejuznávanějších odborníků v oblasti mikrochirurgie a estetické chirurgie, akreditace v estetické chirurgii, člen mnoha vědeckých společností (Společnost plastické chirurgie, Společnost estetické chirurgie, Společnost chirurgie ruky, Společnost pro léčbu popálenin) i autor vědeckých prací i četných publikací popularizujících obor plastická chirurgie - to je MUDr. Svatopluk Svoboda z Alfa centra lékařské kosmetiky, který nám ochotně odpověděl na několik otázek.

Pokud chce žena podstoupit operaci zvětšení prsu - je běžné, že ji lékař dá na výběr jaký druh implantátu si může nechat voperovat? Nebo je to zcela v kompetenci lékaře? Na co má žena nárok?

Začnu od konce: Každá pacientka má nárok na zcela přesnou informaci. Na seriozním pracovišti je zcela běžné, že pacientka dostane na výběr z několika možností výběru implantátů, i když vybrat přesný typ a velikost musí vždy plastický chirurg, podle požadavků pacientky na tvar a velikost prsů. Ale i to samozřejmě pokaždé  se souhlasem a ve spolupráci s pacientkou.

Po jak dlouhé době se implantát musí vyměnit? Jakou má životnost?

Na to se názory různí. Žádný výrobce neudává životnost implantátů, i když jsou výrobci, kteří dávají na implantáty doživotní záruku. Ale vždy je třeba individuální přístup. Obecně žádné pravidlo na nutnost výměny implantátů neexistuje, vím o pacientkách, které mají implantáty, bez výměny a bez problémů desetiletí.

Může žena vůbec sama na sobě poznat, že její implantát je vadný? Nemáme na mysli, pokud se výrazně změní jeho tvar - ale samovolné pozvolné unikání silikonu do těla - jaké jsou příznaky?

Prasklý implantát se často pozná nejen změnou tvaru, ale i reakcí organismu na unikající gel. Většinou  dochází k reakci - zvětšení - lymfatických uzlin v podpaží. Samovolné pozvolné unikání silikonu do těla u současných implantátů prakticky neexistuje.

Jaké jsou následky pokud implantát praskne a silikon se dostane do těla?

Téměř žádné. On se totiž ten silikonový gel nikam daleko nedostane, zůstává vždy těsně v okolí implantátu. Prakticky se to projeví jen někdy zvětšením mízních uzlin. S jinou závažnou reakcí jsem se nikdy nesetkal.

Jak často a jakou metodou by měly být implantáty kontrolovány?

Pacientka s implantáty by si stejně jako každá žena měla svá prsa zcela pravidelně sama kontrolovat a navštívit lékaře při jakékoliv pochybnosti či problému. Nemá-li žádný problém, já osobně doporučuji vyšetření u lékaře jednou ročně. Vyšetření ultrazvukem je standardní a běžná vyšetřovací metoda, v případě nutnosti lze i u implantátů běžně provést mammografii.


 

Nekonečná řada českých umělců. Dostavba katedrály sv. Víta trvala dlouhá staletí | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama