reklama

Největší mimino světa vážilo 10 kilogramů

Když se George Joseph King narodil, vypadal jako půlroční. Přišel na svět s porodní váhou přes 7 kg. A co víc, maminka ho porodila přirozenou cestou! Jde o největší doložené dítě, které přišlo na svět při vaginálním porodu.

Foto: Isifa/Thinkstock

Když se George Joseph King narodil, vypadal jako půlroční. Tenhle cvalda přišel na svět s porodní váhou 7,002 kg, tedy dvakrát vyšší než je běžný průměr.

A co víc, maminka Jade Packer ho porodila v gloucesterské porodnici přirozenou cestou, žádný císařský řez! Nejspíš jde o největší dítě, které přišlo na svět při vaginálním porodu.

Alespoň  tedy pokud jde o porod historicky doložený. Paní Sadaat Cor z Turecka prý porodila v červnu 1964 chlapce, který vážil 11 kg. Zpráva se ovšem objevila až v roce 1978, takže nejspíš není moc věrohodná. Nicméně existují i další novorozenečtí rekordmani. Pojďme se na ně podívat.

Křik, jako když někoho vraždí

"Ten má ale krásné ručičky! A pusinka je po tátovi! Oči jako pomněnky!" Je toho spousta, co můžete říct, když vidíte novorozené miminko...

Doporučujeme: Porodila čtyři děti za čtyři minuty

"Bože! Tohle fakt muselo bolet..." To je jediné, co vás nejspíš napadne při pohledu na malého George Josepha Kinga z Británie, který se narodil loni v únoru.

Ale 21letá maminka to tak vůbec nevnímala, přestože jí pomáhal jenom kyslík a epidurální anestezie.  "Abych byla upřímná, moc si to nepamatuji. Vzpomínám na velký tlak, ale dalo se to vydržet. Jen to nebylo moc důstojné. Matně pamatuji, že jsem měla nohy skoro u hlavy a spousta lidí se snažila tlačit a tahat dítě ven. V místnosti bylo okolo dvaceti lékařů a sester," uvedla v rozhovoru pro deník Daily Mail.

Milosrdné zapomnění...

Samotná Jade si na porod moc nepamatuje, její maminka , které byla spolu s otcem dítěte Ryanem u porodu, však ano... "Ten křik byl strašný. Museli si myslet, že někoho vraždí," vzpomíná.

Není divu. Malý George už měl sice venku hlavičku, ale uvízl rameny a nemohl se dostat z těla matky ven celých dlouhých pět minut. Když ho nakonec vytáhli, měl rozdrcený hrudník a byl celý modrý. Nedýchal. Lékaři ho museli dvacet minut oživovat. Následovaly ještě čtyři týdny na jednotce intenzivní péče, kde se miminko rychle hojilo a prospívalo.

Už nikdy!

Obří děti se častěji rodí obézním matkám a diabetičkám typu 2, protože už v bříšku od nich dostávají prostřednictvím placenty víc cukru. I když jsou tyto příčiny známy, zrovna u George jde o záhadu. Oba jeho rodiče mají střední postavu. Matka není ani obézní ani diabetička, z jídel má nejraději lasagne, ale ani těch nesnědla v těhotenství za dva. Lékaře proto vůbec nenapadlo, že plod bude tak velký, jinak by ho průběžně monitorovali a zřejmě by následoval císařský řez.

Čtěte také: V porodnicích dochází denně k násilí na ženách i dětech

"Bylo to doslova velké překvapení," dodává Jade. Ta původně toužila mít vícečlennou rodinu. A teď? "Ani náhodou!"  uzavírá rezolutně mladá maminka.

Guy, Matěj a ti další

Porodní váha miminka je v normě od 2,5 do 4 kg. Průměrná váha holčiček při narození bývá 3,3 kg, průměrná váha chlapečků 3,5 kg. "Rekormani" ovšem tato čísla překonávají dvoj- až trojnásobně.

George je sice pěkný cvalda, ale v historii Británie je ale až druhý v pořadí. Největší britské dítě se narodilo v roce 1992 v Cumbrii. Byl to chlapeček, jmenoval se Guy Carr a vážil 7,031 kg. Na svět ovšem přišel císařským řezem.

Největší miminko, které se kdy narodilo v české porodnici, se jmenuje Matěj Reiterman. Narodil se roku 1994 s váhou 6,45 kg.

Roku 2009 přišlo na severu indonéského ostrova Sumatra na svět císařským řezem miminko, které vážilo 8,7 kg a měřilo 62 centimetrů. Chlapečka museli lékaři rozdýchat, ale krátce nato se chutí k jídlu i křikem už měl čile k světu. Matka je diabetička.
 
Nejtěžší miminko světa přivedla podle Guinnesovy knihy rekordů na svět Kanaďanka Anna Batesová. V roce 1879 porodila chlapce o váze 10,8 kg. Měl být po kom - samotná Anna měřila 228 cm a její manžel Martin Van Buren Bates také nebyl žádný drobeček, měřil 241 cm. Manželé zplodili chlapce, který vážil při porodu 10,8 kg a měřil 76 cm. O 11 hodin později však dítě zemřelo.

Oficiálně nejtěžší dítě světa, které přežilo, porodila v roce 1955 Carmelina Fedele z italské Aversy. Její chlapeček vážil 10,2 kg. Stejnou porodní váhu měl i syn Jihoafričanky Christiny Samane, to ale bylo způsobeno Weaverovým syndromem, což je růstová genetická porucha. V pěti letech už chlapeček měřil 160 cm a vážil 55,5 kg.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Co udělá porod s tělem? A půjde to napravit?

Příběh chlapce bez nohou: Plakali byste. On se směje

14 důvodů proč nepít energy drinky: Pomalu vás zabíjejí!

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama