reklama

Nejplodnější matka světa porodila 69 dětí

Valentina Vasiljevová z ruského města Šuja porodila svému muži Fjodorovi v rozmezí let 1725 - 1765 celkem 69 dětí. Stala se tak nejplodnější ženou nejen Ruska, ale také světa a je zapsaná v Guinessově knize rekordů.

Foto: Isifa/Thinkstock

Valentina Vasiljevová z ruského města Šuja porodila svému muži Fjodorovi v rozmezí let 1725 - 1765 celkem 69 dětí. Jen dvě z nich zemřely v dětském věku.

Paní Valentina se tak stala nejplodnější ženou nejen Ruska, ale také světa a je zapsaná v Guinessově knize rekordů. Těsně jí šlape na platy Chilanka Leontina Judith Albina Espinoza (1925 -1998), která údajně porodila 58 dětí.

Všechno minimálně dvakrát

Při takovém počtu nerodila Valentina samozřejmě po "jednotlivých kusech". Za život úspěšně absolvovala celkem 27 porodů, při nichž přišla svět šestnáctkrát dvojčata, sedmkrát trojčata a čtyřikrát čtyřčata. Dospělosti se dožilo 67 z jejích dětí, což byl na svou dobu, kdy rodičky a miminka umíraly při porodech poměrně běžně, opravdu rekord.

Doporučujeme: Čtyřčata: osmnáctileté, zrzavé, pihaté a krásné sestry

Co je sexistický paradox: ve Wikipedii není uvedena Valentina jako zasloužilá matka, ale její muž Fjodor Vasiljev. Zatímco o Valentině  je známo pouze jméno, o Fjodorovi se toho ví daleko víc. Žil v letech 1707 až 1782, živil sebe a rodinu jako rolník a měl zřejmě v genech zakódováno plození vícerčat.

Se svou druhou manželkou totiž počal dalších 18 dětí: šestera dvojčata a dvoje trojčata. Celkem tedy zplodil úctyhodných 87 dětí, z nichž 84 jich přežilo dětský věk. Ani on ovšem nemůže konkurovat marockému sultánu z přelomu 17. a 18. století, jenž zplodil 888 dětí.

Na plodného mužika byl zvědavý i car

První zmínka o Fjodorovi se objevila v roce 1783 v londýnském The Gentleman's Magazine: "V originálním dopise, který leží přede mnou, odeslaný 13. dubna 1782 z Petrohradu, se píše, že Fjodor Vasiljev, 75, rolník, se těší perfektnímu zdraví v Moskvě. Se svou první ženou zplodil čtyři čtyřčata, sedm trojčat a šestnáct dvojčat, tedy celkem 69 dětí z 27 porodů. Jeho druhá žena pak porodila šestera dvojčata a dvoje trojčata, tedy 18 dětí v 8 porodech. Celkem se tedy Fjodor stal 35× otcem a měl 87 dětí, z nichž 84 žije a pouze 3 zemřely. Tuto zprávu, jakkoli se může zdát úžasná, i když to asi závisí na osobním názoru, podal anglický obchodník z Petrohradu svým příbuzným v Anglii. Plodný ruský rolník byl představen samotnému carovi."

Takto vypadá první článek o Fjodorovi:

Stejná čísla potvrzují o půl století později také ruské prameny z Petrohradu, datované  roku 1834: "Dne 27. února 1782 přišel Nikolského kláštera do Moskvy list obsahující informace o Fjodoru Vasiljevovi, rolníku ze šujské oblasti, který měl ze dvou manželství celkem 87 dětí. Jeho první žena dala v 27 porodech život šestnácti párům dvojčat, sedmero trojčatům a čtvero čtyřčatům. Jeho druhá žena mu v 8 porodech dala 6 párů dvojčat a dvakrát trojčata. Vasiljevovi je v současné době 75 let a 84 z jeho dětí je naživu."

Objevují se pochybnosti

První článek, který o Vasiljevovi informuje, ten z roku 1783 v  The Gentleman's Magazine, je podepsaný X.Y. Pochyb o jeho věrohodnosti se objevilo více, přesto však byla data o Vasiljevovi a jeho dětech zařazena do Guinnessovy knihy světových rekordů.

Čtěte také: Dvojčata Krista a Tatiana vidí naráz čtyřma očima

V roce 1933 však rozvířila genetička Julia Bellová diskuzi v oxforském vědeckém časopisu Biometrika. S odkazem na německou statistickou publikaci z roku 1790 radí brát údaje o Fjodoru Vasiljevovi "s opatrností". Upozorňuje také na zprávu odborného týdeníku Lancet z roku 1878. Tehdy se výzkumníci z francouzské akademie věd snažili v rámci studie o dvojčatech ověřit pravdivost informací a obrátili se s dotazem na své ruské akademické kolegy. Bylo jim však řečeno, že další zkoumání je zbytečné, neboť členové Vasiljevovy rodiny stále žijí v Moskvě a těší se náklonnosti vlády. "Na tento případ proto musí být hleděno s jistým podezřením," uzavírá Bellová.

K podobnému závěru došla v roce 1998 také novozélandská výzkumnice Marie M. Clayová. "Bohužel při zpětném pohledu vidíme, že se ruské úřady až příliš vyhýbaly vyšetřování tohoto zajímavého případu a že nikdy nebudeme moci ověřit jeho pravdivé detaily," konstatovala.

Ať už je ale pravda jakákoli, hodně dětí rolník Vasilij určitě měl. I kdyby jich bylo třeba o deset méně, pořád je to úctyhodný počet, nemyslíte? A jeho první ženu Valentinu bychom mohli s počtem porodů, které zvládla, považovat přímo za hrdinku. když započítáme průměrnou délku těhotenství 267 dní, dojde k závěru, že byla těhotná celkem zhruba 7209 dnů, tedy skoro 20 let. To při tehdejším věku znamená vlastně po celý plodný život...

zdroj: Wikipedia, Guinnessworldrecords.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Syndrom mrzutého muže: Máte ho doma taky?

Zahrada Na Valech na Pražském hradě: Návštěvníci tu najdou pyramidu i etruské motivy | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama