reklama

5 způsobů, jak nepodlehnout tlaku v práci

Doba je čím dál náročnější a je čím dál těžší, se z pracovního tlaku nezbláznit. Jak na to?

Foto: Thinkstock

Doba je nejistá, a v důsledku toho je na zaměstnance kladen čím dál větší pracovní tlak. Musí toho dělat více, rychleji a často za méně peněz. Není to jen váš pocit, nebo jen váš problém. Že se nároky zvyšují a že je čím dál náročnější práci zvládat, dokázalo několik studií, napoledy třeba ta od společnosti Engage Hill.

Víc než kdy jindy je proto nyní potřeba naučit se tento tlak a stres zvládat, nebo ještě lépe eliminovat. Máme pro vás pár rad, díky nimž se v práci můžete přestat zbytečně stresovat.

1) Správná pracovní pozice

Je dobré znát své schopnosti. Málokdy se člověk uplatní na pozici, která vyžaduje umění vést a motivovat lidi, pokud v sobě nemá alespoň část lídra. Pokud se vynikající obchodník stane obchodním ředitelem, zdaleka není zajištěn úspěch celého týmu. Může mu chybět dovednost práce s kolektivem, delegování a kontrola. 

Důsledkem zastávání pozice nebo i role, která nám nesedí, pak mohou být neurotické příznaky – strach, třes, nespavost, nechutenství, úzkost. "Je užitečné si říct, zda chci skutečně toto místo. Cítím se na to? Pokud z vás chce mít šéf manažera a dostanete šanci, požádejte o přidělení mentora či externího kouče, který vás prvními kroky provede a dohlédne na vaši adaptaci," radí psychoanalytický kouč Radka Paálová z Profit management ČR.

2) Umění říct ne

Buďte k sobě upřímní. Hledejte své hranice, řiďte se intuicí a když je to potřeba, zkuste říct ne. Není to ostuda, ba naopak. Jste-li zahlceni svou prací, nemusíte mít pocity viny z toho, že kolegovi odmítnete účast na plnění jeho úkolu, nebo tuto pomoc posunete na další den. 

"Důležité je vše důstojně vykomunikovat a najít adekvátní způsob řešení, který bude vyhovovat oběma stranám. Pokud to nedokážete, připravte se na to, že úkolů, které k vám doputují, bude přibývat – kolegové si rychle všimnou, že si to k vám mohou dovolit. Výsledkem není nic jiného než pořádná dávka stresu," varuje odbornice.

3) Role v týmu

Každý z nás byl někdy součástí pracovního týmu. Existuje skvělá typologie "Belbin – týmové role", díky níž zjistíte, v jaké z celkem devíti rolí vám bude nejlépe. "Například Realizátor je zaměřen čistě na výkon svěřené činnosti. Je aktivní, loajální, nejraději by začal pracovat ještě dříve, než dostane zadání. Méně však přichází s vizemi, novými nápady či pomocí v řešení obtížných úkolů. 

Čtěte také: Rychlý návod, jak zatočit se stresem a přepracovaností

To se naopak očekává od Inovátora. Snadno si lze představit, jak to dopadne v týmu, kde si tito dva lidé prohodí role. Tým, který tuto typologii uplatňuje, je kreativnější, disciplinovanější, produktivnější a méně stresovaný," upozorňuje Radka Paálová.

4) Láska k práci

To, co děláme, bychom měli dělat rádi a s chutí. Ano, není to vždy jednoduché. Ale pokud budete mít pocit marnosti a zbytečnosti, nemůžete svou práci odvádět dobře. Pokud vás naopak činnost naplňuje, baví a uspokojuje (a máte za ni v ideálním případě ještě adekvátní odměnu), bude to na výsledku a vaší psychice znát. Pokud pro vás má to, co děláte, smysl a věříte tomu, budete odolnější, vytrvalejší a stěží se dostanete do stresu.

5) Vyvážený život

Dnešní doba je uspěchaná, s orientací na cíl a výkon. Jsou lidé, kteří pracují dvanáct hodin denně pět dní v týdnu. Je prospěšné si tuto situaci uvědomovat a vyvažovat pracovní složku mimopracovní – věnovat se rodině, cvičit, zajít si do divadla, vyjet si na prodloužený víkend na hory. Snadno totiž můžeme sklouznout k opojení pracovním úspěchem, který je vrtkavý a končí často i trestem za rodící se přebujelé ego v podobě úrazu či nemoci," varuje Radka Paálová. 

Teprve tehdy si bohužel uvědomíme, že je třeba přeformátovat náš hodnotový systém a nevěnovat práci vše. Až po vyvážení pracovních a osobních aktivit budeme dlouhodobě výkonní a je předpoklad, že i nestresovaní.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nejmladší miliardářka nosí černý svetr po Jobsovi

Neumíte se rozhodovat? Víme, jak se to naučit

Nesnášíte svoji práci? Poradíme, jak dát výpověď

Potřebuju se zpovídat jako člověk, lidi na balkóně sbírám jako Pokémony, říká Třeštík | Video: DVTV
reklama
reklama
reklama