reklama

Parazitující dvojče aneb Bratr v břiše, sestra v hlavě

Vypadá to přízračně: Tělo existuje, ale není si toho vědomo. Jeho přežití zcela závisí na sourozenci. Tak funguje parazitické dvojče. Jak vlastně vzniká? A jak poznamená svého sourozence?

Foto: Isifa/Thinkstock

Vypadá to přízračně: Tělo existuje, ale není si toho vědomo. Jeho přežití zcela závisí na sourozenci. Tak funguje parazitické dvojče. Jak vlastně vzniká? A jak poznemaná svého sourozence?

Dochází k tomu v raném vývoji, kdy zárodky jednovaječných  dvojčat sdílejí společnou placentu. Nevyvíjejí se ale stejně rychle, příčinou může být špatné napojení pupeční šňůry. Zárodek, který lépe prospívá nakonec svého sourozence pohltí. Pohlcené dvojče se potom stává parazitem, jehož přežití závisí na spojení s hostitelem. Život takového plodu je podobný jako u nádoru: buňky zůstávají životaschopné způsobem normální metabolické aktivity, ale neexistuje vědomí. Pravděpodobnost že k tomu dojde je 1:500 000.

Čtěte také: Dvě sestry v jednom těle: Chceme manžela a dítě. Každá!

Literárního ztvárnění se tento jev genetiky dočkal v románu Temná půle od Stephena Kinga, ale třeba také ve filmu Total Recall, kdy je vůdce marsovského odporu Kuato zmutovaným, nedovyvinutým dvojčetem připojeným k bratrovi Georgovi. Ale samotný život byl někdy stejně pestrý jako fantazie hollywoodských scénáristů.

Roční nastávající maminka

Čínská holčička Kang Mengru z provincie Henan to neměla snadné už od narození. Rodiče ji nechali ležet opuštěnou v poli, když jí byl jeden den. Pláč přivolal farmářku Wangu Guihuu, která se spolu s manželem Kangem Xiqingem děťátka ujala.

Doporučujeme: David, chlapec z bubliny: Život strašnější než smrt

Holčička zdárně rostla, ještě víc však rostlo její bříško. V 18 měsících vypadala jako těhotná. A také plakala a držela se za něj, jako by měla rodit. Důvodem ovšem nebyla gravidita, nýbrž parazitující dvojče, které se jí usídlilo v žaludku. Sourozenec byl živý a jak rostl, utlačoval ostatní orgány hostitelského těla. Kang nedokázala jíst pevnou stravu a trpěla velkými bolestmi. Hrozila jí smrt v důsledku selhání orgánů.

Do života dívku vrátila operace, trvající deset hodin. Byla natolik úspěšná, že Kang prý bude moci mít v dospělosti vlastní děti.

"Těhotní" chlapečkové

Stejným problémem mohou trpět i chlapečci. Dvouletý Číňan Xiao Feng měl také v nafouknutém bříšku nevyvinutý plod svého dvojčete. Když ho lékaři vyňali, měřil dvacet cm a šlo u něho rozpoznat páteř a končetiny s prsty.

Podobnou operaci prodělal tříletý Peruánec Isbac Pacunda. Lékaři při ní vyňali z jeho břicha mrtvý plod. Měřil 25 cm a vážil 1,2 kilogramu. Neměl vyvinuté srdce, plíce ani mozek, ale šlo rozpoznat lebku s vlasy spojenou s páteří, stehenní a pažní kost. Byl přirostlý k Isbacově ledvině a k játrům, krev z nich mu dodávala živiny

Sedmiletý kazachstánský chlapec Alamjan Nematilaev si odmalička stěžoval, že se v jeho těle něco hýbe. Než ho učitel tělocviku poslal do nemocnice, odmítala mu maminka uvěřit. Lékaři však byli šokováni: Alamjan nosil v těle po celou dobu živého „bratříčka". Parazitující dvojče, které lékaři z jeho těla odstranili, vážilo 1,8 kilogramu a mělo hlavu porostlou vlasy s částečně vyvinutým obličejem, trup s končetinami včetně prstů s nehty i penis.

Rekordmanem mezi "těhotnými" muži je ovšem Ind Sanju Bhagat, který své parazitující dvojče nosil v těle dlouhých 36 let.

Děti bohyně Lakšmí

Lakšmí, čtyřruká hinduistická bohyně štěstí a hojnosti se v Indii těší velké oblibě. Není divu, že když se v chudé vesnici v severoindickém státě Bihár narodila holčička se čtyřma rukama a čtyřma nohama, začali ji sousedé uctívat jako bohyni. Dostala také její jméno.

Příčinou dívčina výjimečného vzhledu ovšem nebyla božská reinkarnace, nýbrž parazitické dvojče, které se přestalo v matčině lůně vyvíjet. Dívka s ním byla spojená v oblasti pánve. Měla dvě páteře, dutiny břišní a hrudní, čtyři ledviny a propletené nervy. Nemohla ovšem stát ani chodit, takže jí lékaři přebytečné končetiny odstranili. Operace trvala 27 hodin a chirurgové při ní také opravili kostru a srovnali některé orgány. Nyní holčička chodí do školy a na první pohled je k nerozeznání od svých vrstevnic.

To Ind Kumar Deepak Pašván ze stejného státu tolik štěstí neměl. Jeho zpola vyvinuté parazitické dvojče s ním bylo spojeno v oblasti hrudníku a břicha, odkud trčely ven končetiny. Vypadalo to, jako by se z dětského těla klubal Vetřelec... A tak Kumara spousta lidí nepovažovala za Lakšmí, ale za vtělení ďábla. Také jeho naštěstí vrátila k normálnímu životu několikahodinová operace.

foto: YouTube (1), Profimedia.cz (1)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Sebestřední spratci aneb Špatné konce liberální výchovy

Matko, nekřič! Církev žádá ticho na porodním sále.

Čtyři zabijáci sexu: Co z toho trápí v posteli i vás?

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama