Zhubnout po porodu? Opravdu to jde, a snadno!
Už jste pár týdnů s miminkem doma z porodnice. Ani na chvilku jste se nezastavila. Přesto kalhoty, které jste nosila vloni, stále nedopnete. Jak má novopečená maminka zhubnout, aby neuškodila sobě ani dítěti?
Už jste pár týdnů s miminkem doma z porodnice. Ani na chvilku nezastavila. Přesto kalhoty, které jste nosila vloni, stále nedopnete. Jak má novopečená maminka zhubnout, aby neuškodila sobě ani dítěti?
Proč nejdou kila rychle a snadno dolů? Protože nedostatek času je největším nepřítelem hubnutí. Není čas připravit si zeleninový talíř a v klidu se pořádně najíst: ráno slupne sušenku, v poledne dojí něco po starších dětech a večer, když se poprvé v klidu zastaví, zkonzumuje vše, co se jí ocitne v dosahu... Pak není divu, že ručička váhy neklesá. Co s tím?
Změnit skladbu!
Problém není ve velkém množství jídla, ale v jeho rozložení a skladbě. Heslem dne by proto mělo být: jíst menší dávky, ale co nejčastěji a nejpestřeji. Platí tři zásady:
- pravidelnost
- pestrost
- střídmost
Pokud kojíte, určitě budete mít větší hlad než obvykle, a také větší žízeň. Proto si vždy ke kojení připravte sklenici vody a po kojení malou svačinku. Nabízí se zelenina a ovoce, ovšem pozor - dokud kojíte, je třeba dávat pozor na nadýmání. Začněte proto těmi nejméně problematickými druhy: salátem, okurkou a mrkví. Pokud nenastanou problémy, zkuste pomalu přidávat pomalu další.
Kojit, kojit, kojit...
Je to tak: chcete-li se vrátit k původní postavě a pokud to jen trochu jde, kojte. Neznamená to ovšem jíst přitom za dva! Energetický nárůst ve stravě by měl představovat asi o čtvrtinu více než v těhotenství.
Když k obvyklým denním dávkám přidáte vitaminy a minerály, váha půjde postupem času dolů sama. Vlivem hormonálních změn v těhotenství se totiž metabolické pochody dostávají do normálu a mnoho žen, které měly před otěhotněním problémy s nadváhou, začne hubnout přirozeně a zcela bez problémů. Nepůjde sice o hubnutí nijak drastické, tak kilogram až dva do měsíce, o to ale bude výsledek trvalejší.
A nezapomínejte na pitný režim! Kojící matka by denně měla vypít kolem 2 litrů tekutin a víc. A nemusí to být kravské mléko, jak říkají některé rady babiček. Úplně postačí minerálka nebo obyčejná voda doplněná o zakysané výrobky a sýry. Zato slazené nápoje se snažte co nejvíc omezit.
Jídelníček pro kojící maminky
- Základ tvoří obiloviny (rýže, pečivo, těstoviny), 5 porcí denně: na každou třeba krajíc chleba nebo kopeček rýže.
- Zelenina: denně 3 - 5 porcí, na jednu např. paprika nebo miska ledového salátu
- Ovoce: denně 4 porce, na jednu např. jablko, miska drobného ovoce nebo sklenice ovocné šťávy
- Mléko a mléčné výrobky: denně 3 - 4 porce, na jednu např. sklenice mléka či kefíru, jeden jogurt
- Maso, ryby, drůbež, vejce a luštěniny: denně 1 - 3 porce, na jednu např. miska luštěnin, jeden žloutek nebo 10 dkg netučného masa
Patero dobrých rad
- Tuky nevynechávejte – polynenasycené mastné kyseliny jsou důležité pro vás i miminko. Naprosto nevhodné jsou naopak tuky v uzeninách, tučném mase, vejcích či čokoládě.
- Jídlo spíše duste nebo připravujte v páře.
- Omezte solení! Zkuste si chuť jídla raději vylepšit bylinkami.
- Opatrně s cukrem: co tělo nespotřebuje, to se v něm uloží!
- Vyvarujte se alkoholu! Snižuje tvorbu mléka.
--------------------------------------------------------------------------------
Potřebujete poradit, jak zhubnout?