reklama

Pitný režim kojenců: Pozor na soli a dusičnany!

Pokud jsou miminka plně kojena, nepotřebují další tekutiny. Takzvané přední mléko, které mateřské tělo zpočátku produkuje, je totiž řidší, a naplňuje tak potřebu dalších tekutin.

Foto: Profimedia

Pokud jsou miminka plně kojena, nepotřebují další tekutiny. Takzvané přední mléko, které mateřské tělo zpočátku produkuje, je totiž řidší, a naplňuje tak potřebu dalších tekutin.

Ty je potřeba dodávat navíc pouze v případech, kdy se kojenec hodně potí v teplém počasí, případně když trpí průjmem. V letních měsících a při nemoci by tedy měly maminky pečlivě hlídat dodržování pitného režimu u sebe i u miminek. Nedostatek tekutin totiž může zejména u nejmenších dětí způsobit závažné zdravotní problémy.

Mléko, voda, čaj

Lidské tělo je tvořeno ze 70 % vodou, přičemž nejvíce jí mají v buňkách právě novorozenci a malé děti. Voda je pro ně nezbytná, protože zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin. Proto je třeba nedostatku tekutin důsledně předcházet.

Miminka potřebují okolo 400 ml tekutin denně, včetně mateřského a kojeneckého mléka. Složení mateřského mléka včetně obsahu minerálů se mění s věkem dítěte. S postupem času dostávají odrostlejší miminka takzvané mléko zadní, které je kaloricky bohatší. To už lze doplnit malým množstvím kojenecké vody nebo dětského čaje, třeba fenyklového - ten lze podávat už od prvního týdne věku a navíc dobře funguje proti nadýmání.

Pokud kojení není možné, dostávají miminka umělou kojeneckou výživu. Ta už obsahuje potřebné množství minerálů a stopových prvků, takže by se měla ředit kojeneckou vodou s nižší mineralizací mezi 150 - 200 mg/l a s co nejmenším množstvím iontů sodíku, draslíku, chloridů a dusičnanů.

Pokud je už dítě přikrmováno, je třeba sledovat, kolik tekutin denně vypije. Vedle mléka patří k nejvhodnějším kojenecká voda, ředěné ovocné a zeleninové šťávy, ale také čaje. Výborně chutná i směs čaje a šťávy. Roční dítě by mělo denně vypít až litr tekutin.
Po prvních narozeninách by už nemělo pít z láhve, protože stálé sání může vést ke vzniku zubního kazu. V tomto období je vhodné začít pít z hrnečku. Nejlépe je dávat nápoj mezi jídlem, k němu nebo po něm. Nedávejte pít krátce před jídlem, aby nedošlo k omezení chuti k jídlu.

Dusičnany okem neuvidíte

Jakou vodu dávat? Použít tu z kohoutku? Převařovat ji, nebo sáhnout po nějaké z balených vod? I přes výrazné zlepšení kvality dodávané kohoutkové pitné vody nelze nikdy lokálně vyloučit v jejím složení přítomnost nežádoucích látek. Jsou to dusičnany, některé minerály a jejich vápenné či železité soli.

Proto dětští lékaři někdy doporučují používat pro přípravu stravy a čajů dětí do jednoho roku kojeneckou vodu, která musí splňovat ty nejpřísnější limity. Ledviny nejmenších dětí totiž ještě nemají dostatečně vyvinutou schopnost filtrovat z krve do moče zvýšené koncentrace cizorodých a minerálních látek. Žádoucí je tedy minimalizovat zbytečné riziko poškození ledvin, v kterých se tyto látky mohou usazovat.

Tipy na pitný režim dětí

Jak obohatit pitný režim dětí? Lze vybírat z různých kojeneckých vod, bylinných čajů, zeleninových či ovocných šťáv. Krystalicky čistou minerální vodu, jež by měla tvořit základ pitného režimu, lze doplnit už zmíněným lahodným, jemným fenyklovým čajem. Tato bylinka pomáhá při nadýmání, střevních a žaludečních obtížích. Od čtvrtého měsíce věku pak můžete začít dávat ovocné šťávy, třeba z jablek či vinných bobulí. Další variantou je svěží kombinace ovocných šťáv s čajem.

Doporučené hodnoty pitné vody pro kojence

  • Na (sodík) 5 - 25 mg/l
  • Mg (hořčík) 50 mg/l
  • Ca (vápník) do 100 mg/l
  • Dusičnany a dusitany do 15 mg/l
  • Fluoridy do 0,7 mg/l

--------------------------------------------------------------------------------

Kde najdete nejlepší nápoje pro vaše děti?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama