reklama

Zavádění prvních příkrmů: Kdy a s čím začít?

Po uplynutí prvního roku života dítěte přichází období, kdy dítěti přestává stačit mléko od matky a je třeba začít zavádět první nemléčné příkrmy.

Foto: Isifa/Thinkstock

Po uplynutí prvního roku života dítěte přichází období, kdy dítěti přestává stačit mléko od matky a je třeba začít zavádět první nemléčné příkrmy.

Pro rodiče tím ale vzniká spousta otázek. Se kterým pokrmem je nejlepší začít? V jaké formě dítěti příkrm podávat? V jakém množství? Co udělat pro to, aby dítěti chutnalo?

První příkrmy

"Optimálně začínáme podávat nemléčné příkrmy kolem půl roku života dítěte. V případě potřeby je možné začít podávat příkrmy i dříve, ale nikdy před ukončením 4. měsíce," radí vedoucí dětského oddělení VFN v Praze pan doktor Peter Szitániy.

Další rady pro vás i vaše miminko najdete ve videu:

Při zavádění prvních příkrmů je důležité celkové prospívání dítěte. Pokud máte pocit, že se vaše miminko na příkrmy ještě necítí, můžete zavádění o měsíc posunout. Na dítěti poznáte, že je již na příkrmy připraveno v případě, že má již plně vyvinuty psychomotorické schopnosti, tedy že dokáže držet hlavičku ve stabilní poloze, zvládá koordinaci rukou a úst, dokáže již uchopit věci do ručičky a v neposlední řadě již toleruje tuhou stravu.

Čím začít?

"Z počátku dítěti stačí 1-2 lžíce příkrmu denně, poté dítě dokojíte. Pro začátek doporučuji dítěti přichystat uvařenou a rozmixovanou mrkev," říká odbornice na výživu Karolína Hlavatá. V případě že vidíte, že dítě příkrm přijímá, je možné přidávat i jiné druhy zeleniny jako například brokolici, květák nebo brambory. V kombinaci se zeleninou můžeme pomalu začít podávat i maso, které je důležité svým obsahem železa, bílkovin a vitamínu B12. A v neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na ovoce, které je také možné podávat hned od půl roku věku dítěte.

Obavy z alergií

S příchodem první tuhé stravy přichází i první obavy z alergií. Obavy ale nejsou nutné. Nebylo prokázáno, že by snížení alergenních potravin mělo vliv na pozdější rozvoj alergie u dítěte. Není tedy důvod se vyhýbat určité potravině. Oprávněné obavy mohou vznikat v případě rodinné dispozice. Ale i zde se příkrmy zavádí obdobně jako u ostatních dětí, s jediným rozdílem, že se podává vždy jen jedna potravina a sleduje se možná alergická reakce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Maminky, kojte! Proč je to to nejlepší (i pro vás)?

Jak vám dítě změní život? V dobrém i ve zlém

Co potřebují miminka ke štěstí?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama