reklama

Největší omyly rodičů při péči o miminko

Mateřství a výchova dětí jsou obdobím, k němuž se váže mnoho rodičovských emocí. Je to čas plný radosti, únavy a pýchy, ale také snahy, aby vaše nejmilejší miminko prospívalo co nejlépe. Občas však rodiče některé kroky ve vývoji uspíší až příliš a děťátku tím mohou uškodit.

Foto: Isifa/Thikstock

Mateřství a výchova dětí jsou obdobím, k němuž se váže mnoho rodičovských emocí. Je to čas plný radosti, únavy a pýchy, ale také snahy, aby vaše nejmilejší miminko prospívalo co nejlépe. Občas však rodiče některé kroky ve vývoji uspíší až příliš a děťátku tím mohou uškodit.

Od chvíle, kdy se stanete rodiči, se na vás ze všech stran chrlí plno dobře míněných rad, jak nejlépe o miminko pečovat. Často se však můžete setkat s doporučeními zcela protichůdnými: Nechat miminko spát na bříšku, či na zádech? Budit ho na pravidelné krmení, nebo počkat až si řekne samo? Odkdy ho zvedat do stoje? Nabízíme ty správné rady, jak pečovat o novorozence a kojence, aby co nejlépe prospíval.

Nechejte ho vyspat, o krmení si řekne samo!

Ne, to by byla chyba! V prvních dvou týdnech života prospí miminko bez probuzení klidně celou noc. Rodičům by mohlo přinést úlevu, že mají to nejhodnější dítko na světě, lékaři však mají jiný názor. Podle nich je dobré budit miminko na krmení zhruba po čtyřech hodinách, aby nedocházelo k dehydrataci. A na dlouhý spánek si dejte pozor, může signalizovat novorozeneckou žloutenku! Až později se můžete více spolehnout na potřeby dítěte a řídit se tím, co dává samo najevo. Nejlépe bude prospívat právě v případě, že se denní režim bude odvíjet dle jeho potřeb.

Nepokládejte ho na bříško, mohlo by umřít!

Ani to není úplně pravda. Syndrom náhlého úmrtí kojenců (SIDS) sice často souvisí právě s touto polohou, nicméně poloha na bříšku je pro děti velmi důležitá. Zhruba od pátého měsíce, kdy se obvykle otáčejí ze zad na břicho, se celý vývoj začne odehrávat pouze z ní. Je tedy dobré, aby děti tuto polohu už znaly a byla pro ně příjemná.

Doporučujeme: Dětská chodítka? Lékaři je vysloveně nedoporučují!

Opatrnost je ovšem zapotřebí, zejména u dětí do jednoho měsíce věku. Ale i později by dítě v této poloze mělo být vždy pod dohledem matky. To platí asi do věku 12 měsíců.

Tvrdá podložka dětem škodí!

Vůbec ne, ba naopak - nechávat děti ležet na tvrdé podložce je vhodné už mezi třetím a čtvrtým měsícem. Nejbezpečnější je to na zemi, kde využít můžete hrací deku nebo kusový koberec. Pokládání miminka pouze na postel či gauč není ani prospěšné, ani bezpečné. V měkkém podkladu se dítě nemůže pořádně opřít a dochází ke zpomalení jeho vývoje. Nehledě na to, že poloha na bříšku a na měkkém podkladu je z hlediska SIDS úplně nejhorší.

Děti mají už v půl roce sedět!

Tím se rozhodně neřiďte. Pokud se snažíte miminko předčasně a pasivně posazovat, přetěžujete jeho záda a můžete tak psychomotorický vývoj naopak zpomalit. Poloha vsedě je totiž pro miminko náročná, takže k ní dospěje většina dětí až zcela na konec vývoje, poté, co stojí a leze.

Děti nejsou schopné posadit se z lehu na zádech tak, jak to běžně činí dospělí. Do sedu se dostanou pouze ze zvýšené polohy, nebo když se za něco přitáhnou. Zprvu se při sedu dítě ještě drží rukama země, až když jsou záda zcela připravená, zvládne to i s volnýma rukama. Pokud je dítě posazováno dřív, než začne lézt, snadno lezení přeskočí, a ochudí se tak o velmi zdravý pohyb. Lezení totiž propojuje obě hemisféry, zlepšuje koordinaci pohybů a posiluje svaly.

Chodítko napomůže rozvoji chůze!

To je velký omyl. Chůze je složitý proces, kdy se batole musí naučit pracovat s těžištěm a udržet rovnováhu, vyvíjí se nožní klenba. Pobyt v chodítku způsobuje, že si dítě kvůli opoře vybuduje špatné pohybové vzorce pro chůzi, což může později způsobit komplikace v držení těla. Stejně tak se nesnažte urychlit nástup chůze tím, že budete dítě vodit za ruce. Děti se pak naučí za ruku zavěsit a pouze reflexně pohybovat nohama. Dochází opět ke stagnaci vývoje a nástup opravdové chůze se opožďuje.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Až porodím, chci sníst svoji placentu!

Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat

Růžová barva v interiéru je výzva: Ale vyplatí se!

 

--------------------------------------------------------------------------------

Jaká péče o miminko je nejlepší?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama