reklama

Vyplatí se krátká, nebo dlouhá rodičovská dovolená?

V loňském roce došlo k velkým změnám ohledně rodičovské dovolené. Nabízíme shrnutí, co všechno je jinak, a doporučení, jaká délka čerpání rodičovského příspěvku je nejvýhodnější.

Foto: Isifa/Thinkstock

V loňském roce došlo k velkým změnám ohledně rodičovské dovolené. Nabízíme shrnutí, co všechno je jinak, a doporučení, jaká délka čerpání rodičovského příspěvku je nejvýhodnější.

Definice na úvod: Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou. Peněžitou pomoc v mateřství při ní nahradí rodičovský příspěvek. Ten již není vázán na nemocenské pojištění. Jde o dávku státní sociální podpory, která se vyplácí na základě zajištění řádné, osobní a celodenní péče o dítě.

Co všechno se změnilo?

Do roku 2012 bylo možné při dvouleté variantě čerpání rodičovského příspěvku získat až 216 600 korun, při tříleté až 235 600 a při čtyřleté až 216 600 Kč. Nyní platí jednotný strop: paušální rodičovský příspěvek nemůže přesáhnout částku 220 000 Kč. Měsíčně však stát vyplatí maximálně 11 500 korun, takže abyste dočerpali plnou sumu, musíte rodičovskou pobírat minimálně 19 měsíců. Tříletá varianta tak klesla téměř o 16 000 Kč, méně rozšířená dvou- a čtyřletá varianta o 3400 korun vzrostla.

Čtěte také: Daňová sleva na manželku ušetří 25 tisíc. Tady je návod

Zjednodušila se také pravidla pro čerpání rodičovského příspěvku. Jeho délku lze jednou za čtvrt roku změnit. K vyššímu příspěvku se snadněji dostanou nezaměstnané ženy, pokud platil nemocenské pojištění alespoň otec dítěte, a podobné zlepšení čeká i studentky či některé podnikatelky.

Kdo na tom vydělá?

Na novém systému vydělají hlavně rodiče, kteří se chtějí brzy vrátit do práce nebo mít rychle dalšího potomka. Ti si budou moci  vybrat kratší dvouletou variantu, dostupnou původně jen pro lidi s hrubou mzdou přes 16 tisíc korun.

Více informací o mateřství v souvislosti s prací najdete v těchto článcích:

Jak elegantně odejít na mateřskou a nepřijít o peníze
Mateřská je za pár šupů, ženy si ji zkracují
Na mateřské dovolené můžete slušně vydělat: Jak na to?

Výše příspěvku má však limity: 70 % předchozího výdělku (vyměřovací základ) a maximálně 11 500 Kč měsíčně - aby některé matky ne dostávaly od státu víc peněz, než si předtím vydělávaly v zaměstnání.

Přivydělat si můžete

Výše přivýdělku během rodičovské dovolené není nijak omezena. Rodič může dostávat rodičovský příspěvek a zároveň se vrátit do původního zaměstnání nebo si najít zaměstnání nové či mít dvě souběžná zaměstnání. Je možná i samostatná výdělečná činnost. Výhodou pro podnikatele je, že od začátku rodičovské dovolené se jeho podnikání považuje za vedlejší činnost. Nemusí tak mimo jiné odvádět minimální daň či platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Jedinou podmínkou je zajistit patřičný dohled nad svým dítětem jinou zletilou osobou.

Na kolektivní péči jsou ale nastaveny limity. Jestliže na rodičovské dovolené pracujete, může být dítě mladší dvou let v předškolním zařízení pouze 46 hodin měsíčně (dříve vymezeno počtem dnů bez ohledu na hodiny). Rodičům dětí starších dvou let je rodičovský příspěvek poskytován bez ohledu na délku pobytu v zařízení péče o dítě. Novela však zavedla novou sankci: Kdo neposílá staršího sourozence pravidelně do školy, dopouští se přestupku a může přijít o část rodičovského příspěvku až do výše 22 800 Kč.

zdroj: Aktuálně.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Návrat do práce po mateřské: Donebevolající diskriminace

Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!

18 nejzajímavějších kočičích plemen

Odchod milované Libuše Šafránkové. Čím si diváky tolik získala? Sledujte DVTV | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama