Výchova asijských rodičů: Krutost a ponižování!
Nelítostný dril, v tom čínští rodiče vynikají. Alespoň z hlediska Evropanů, o rozmazlené Americe ani nemluvě. Krutost, nesmlouvavost, ponížení, takové jsou jejich výchovné metody. Výsledky? Děti čínských rodičů nadprůměrně vynikají... Má to však svá ale.
Nelítostný dril, v tom čínští rodiče vynikají. Alespoň z hlediska Evropanů, o rozmazlené Americe ani nemluvě. Krutost, nesmlouvavost, ponížení, takové jsou jejich výchovné metody. Výsledky? Děti čínských rodičů nadprůměrně vynikají... Má to však svá ale.
A nejde o výjimky, ale o velmi silný trend - jen se zeptejte svých dětí, pokud mají spolužáka z asijské rodiny, jak je na tom s prospěchem!
Jak děti vychovávat, aby takových výsledků dosahovaly? Na to má americká spisovatelka a právnička Amy Chua jednoduchý návod: dril, dril a zase dril. Její bestseller Battle Hymn of the Tiger Mother (Bojový zpěv tygří matky), ve kterém popisuje výchovu svých dcer, vyvolal obrovskou a velmi rozporuplnou odezvu matek i odborníků...
Co děti prostě nesmí?
Co dcery Amy Chua prostě nesmí? To jejich maminka shrnula do několika bodů pro časopis Wall Street Journal:
- zaspat
- ponocovat
- mít kamarádku, s kterou by si hrály
- přespat u ní
- mít jiné známky než jedničky
- nebýt nejlepší ve všech předmětech kromě tělesné výchovy a dramatu
- hrát na jiný nástroj než na klavír a housle
- nehrát na klavír a housle
- jen tak si hrát
- vybrat si samy, jak budou trávit volný čas
- dívat se na televizi a hrát počítačové hry
- účastnit se školních představení
Jaké dopady má tato výchova na psychiku dítěte, je tématem k diskusi. Co je však jednoznačně jisté - děti z asijských přistěhovaleckých rodin v Americe i v Evropě jsou excelentní studenti a výborní hudebníci.
Když známka, tak 1, když medaile, tak zlatá
Vyhnout se stresu a tlaku, pozitivně děti motivovat? Omyl! Čínské matky jsou přesvědčené, že pokud není jejich dítě nejlepší, udělaly chybu ve výchově. Čínská matka věří, že na prvním místě je vždy práce do školy. Dítě podle ní musí být dva roky napřed v matematice před svými vrstevníky. Nikdy je nechválí na veřejnosti. Jediné povolené mimoškolní aktivity jsou takové, ve kterých může dítě uspět a získat medaili. Medaile může být jenom zlatá. Čínská matka bez skrupulí řekne své dceři, že je tlustá a měla by zhubnout - nad případnými traumaty, komplexy či sklony k anorexii prostě nepřemýšlí.
Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku
Je přirozené, že děti se takovému drilu vzpouzejí. A právě v tomto momentu západní civilizace podle Amy Chua výchovu vzdává. Nevydrží dětský odpor. Proto staví přísná východní výchova jiné metody: důslednost, nesmlouvavost, ponížení před ostatními členy rodiny.
Rozdíly mezi západem a východem
Mezi asijskou a západní výchovou existují zásadní rozdíly. Společné mají jen východisko: chtějí dosáhnout toho, aby dítě bylo úspěšné. Čínští rodiče považují západní výchovu za příliš útlocitnou. Předpokládají u svých dětí sílu, ne křehkost. Slabost neuznávají, diskuse nepřipouštějí. Nikdy je nenapadne, že by špatné výsledky v matematice mohly být třeba důsledkem nedostatku inteligence. Vždycky znamenají jen to, že se děti málo učily. Ale stejně důsledná je čínská matka i sama k sobě: tráví školní přípravou svých dětí desetkrát víc času.
Západní výchova je založená na respektu vůči dětem od útlého věku, na svobodu jejich projevu a volby. Rodiče se příliš zaobírají psychikou dětí, bojí se kritizovat neúspěch, aby je neodradili. Autoritativní východní přístup považují za deprimující a deptající. Ale svým dětem se zdaleka tolik nevěnují.
Rozdíly jsou i ve vztahu generací. Čínští rodiče vychovávají potomky k celoživotní vděčnosti a odpovědnosti. "Západní pohled je takový, že děti si místo narození nevybírají, takže jsou to rodiče, kdo jim dluží péči a zodpovídá za jejich blaho. To mi přijde jako mizerný obchod. Čínské děti se naopak musejí svým rodičům odvděčit poslušností a tím, že na ně mohou být hrdí," konstatuje Amy.
Kde je hranice mezi láskou a přísností, mezi rozmazlováním a týráním?
Těžko posoudit. Sama Amy Chua přiznává, že její rodičovský model nemusí být ideální. Ale funguje. Asijské děti jsou excelentní studenti a hudebníci, ale stále častěji vynikají i v tvůrčích oblastech. Na druhou stranu: studie vedená pediatrem Robynem Silvermanem ukázala, že asijské americké ženy ve věku 15-24 a nad 65 let mají nejvyšší ženské sebevražedné sklony ze všech etnických skupin... Rodinné tlaky jsou často citovány jako příčinné faktory. Takže - stojí úspěch za to?
Co si o přísné a důsledné výchově po vzoru Amy Chua myslíte vy?
zdroj: sdruzeni-modernich-rodicu.cz, drobnostisv-sidonie.webnode.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Týrání holčiček: Gymnastika bolí, a v Číně dvojnásobně!
Miss Einstein (12): Chytřejší než Steven Hawking!
Muži, kteří myjí nádobí, mají horší sex
Kdo je Amy Chua
Amy se narodila a vyrostla v USA. Její rodiče, a následně i ona ovšem doma zachovali tradiční čínskou výchovu. Je nejstarší ze čtyř sester: Michelle, Katrin a Cynthie. Katrin je lékařka a učí na univerzitě. Cynthia Downův syndrom, aktivně sportuje a je medailistka v plavání. Amy žije v americkém městě New Haven a učí na prestižní právní univerzitě Yale. Je vdaná kolegu z univerzity, známého právníka Jeda Rubenfelda, s nímž má dvě dcery, Sophii a Louisu. Ty jsou obě považované za zázračné hudební děti.