reklama

Vodítka na školkové děti? Rodiče a odborníci protestují

Jen málo výrobků pro děti vzbuzuje tak rozporuplné emoce jako chodítka pro děti Walkodile. Je to úžasná věc? Nebo spíš zvyšují riziko úrazu? Čí se nám prostě nelíbí vodit děti jako pejsky? Pojďme se na problém podívat zblízka.

Foto: facebook.com

Jen málo výrobků pro děti vzbuzuje tak rozporuplné emoce jako chodítka pro školkové děti Walkodile, pocházející z Velké Británie. Je to úžasná věc? Nebo spíš zvyšují riziko úrazu? Či se nám prostě jen nelíbí vodit děti jako pejsky?

Na toto téma jsme už psali článek počátkem loňského roku, když se "krokodýlci" začali v českých školkách objevovat.

Více o Walkodile: Děti na vodítku: Je to bezpečnější?

Od té doby přibylo mnoho rozzlobených rodičů, pochybujících odborníků, ale také nadšených zastánců. Jak vidíte problém vy? Pojďme se na něj podívat zblízka.

Seznamte se: Walkodile

Úvodem je třeba přiznat, že spousta paní učitelek z mateřských škol si vodítka pochvaluje. Procházka za bezpečný plot mateřské školky pro ně bývá stresující záležitostí. Aby ne, prckové jsou jako pytel blech. Bezpečnostní chodítko jim mnohé starosti ušetří.

Jaké má výhody?

 • Zabraňuje nečekanému vběhnutí dítěte na silnici.
 • Nedovoluje dětem, aby se oddělily od zbytku skupiny.
 • Dává dětem větší pocit nezávislosti, neboť se nemusí držet za ruku, ale zároveň je povzbuzuje i k větší vzájemné interakci a ohleduplnosti.
 • Reflexní popruhy zvyšují viditelnost dětí.

Chodítko úspěšně prošlo testy a splňuje bezpečnostní požadavky Evropské unie. V ČR projekt podporují Výzkumný ústav bezpečnosti práce, ÚAMK i policie ČR.

Přesto se objevují výhrady:

 • Nasazení a odpojení zabere docela dlouhou dobu - vyplatí se to z hlediska času?
 • Jakýkoli popruh představuje riziko: stačí, aby se provlékla větvička mezi jím a tělem dítěte, a už beznadějně uvízne.
 • Padající dítě je na tom sice lépe, protože bude díky spojení s ostatními dětmi ve skupině bude padat pomaleji - ale bude také cukat ostatními, což jim znepříjemní chůzi.
 • V případě bezprostředně hrozící srážky brání chodítko dítěti uskočit do bezpečí - na místě havárie tak skončí všechny děti v jednom chumlu. A představa, že by jedno z dětí spadlo na schodech? Skutálely by se dolů všechny?
 • Cena pro čtyři až šest dětí i s doplňky přijde na 5 825 Kč. Za to by už byly docela pěkné hračky...

BESIP na pochybách

Přestože si projekt Walkodile klade za cíl umožnit dětem častější procvičování teorie zásad BESIP, samotná organizace až tak nadšená není. Pochyby o bezpečnosti chodítka vyslovil šéf BESIPu Martin Farář v rozhovoru pro iDnes: "Pokud vozidlo zachytí jedno z dětí, tak s sebou táhne celou skupinu. Podle videa, které jsem o zařízení viděl, tak pokud se první ve skupině rozhodne zabočit, ostatní jdou formou robotických úkroků do strany. Je to velice neforemné," míní.

Čtěte také: Lesní školky ohroženy: 3000 dětí nebude mít kam chodit

"Jediné plus je ulehčení práce vychovatele, dítě mu jen tak lehce neuteče. V tomhle směru to ale nekritizuji, vím, že vychovatel je za děti zodpovědný," dodává.

Ve Valmezu je nechtějí

Chodítka Walkodile dostaly i mateřské školy Vyhlídka a Seifertova z Valašského Meziříčí. Místní radnice jich pořídila hned 10 za bezmála 50 tisíc korun. Se zlou se potázala. Ohlasy rozhořčených rodičů si rozhodně za rámeček nedá. Ve svém zpravodajství je shrnula TV Nova:

 • "V čem je ta bezpečnost? Až auto zachytí jedno, kolem blatníku bude obtočeno všech šest," shrnuje hlavní argument proti jeden z diskutujících.
 • "To bych hned z takové školky dítě brala pryč, to je jak vězni," dodává další.
 • Pochyby vyjádřila i fyzioterapeutka Věra Bláhová: "Chodítko děti sváže postrojem a přiváže. Procházka nerozvíjí pohybové dovednosti. Omezuje spolupráci mozkových hemisfér, dýchání, práci mezižeberních svalů a asymetricky děti zatěžuje. Doporučovala bych dospělým si zkusit v tom chodit."

Co si myslíte vy?

S výhradami reagovali i naši čtenáři a čtenářky:

 • Martina: "Když jsem byla malá já, tak nás mamky držely za ruku. To se mi líbilo. Tak proč se dneska děti vodí jako psi? Vidět dítě na vodítku... zatne se mi pěst."
 • Raftíček: "Úžasně se na tom kroutí, jak nemají jednotnou výšku a délku kroku, to musí být opravdu "pohodlné" přemisťování se. Navíc co to udělá na schodech, když ve správný moment spadne správné dítě?"

Ale našly se také kladné ohlasy: "Vodítka na děti jsou bezva věc a nechápu, proč to je tak kritizováno. Poprvé jsem to viděla v Anglii, tam to bylo naprosto normální. Tady jsem potkala dítě na vodítku jen párkrát a všichni po rodičích ošklivě koukali. Přitom je to o mnoho lepší, než když děti utíkají deset metrů před nestíhající, nákup vláčející maminkou a jen se s obavami díváte, kde spadnou nebo je srazí auto," zastává se vodítek v diskuzi na webu Žena.cz Michaela Jelínková.

Co si o bezpečnostním chodítku Walkodile myslíte vy? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Škola začala, nemoci také: 3 triky na posílení imunity

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

Svedla jsem souseda, teď mě nenávidí celá vesnice

Denně běží maraton a má jich už 94: Chci jich 500. Dělám to pro nemocné děti, říká | Video: Martin Veselovský

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama