reklama

Škola začala, nemoci také: 3 triky na posílení imunity

Pro dětský organismus je návrat do lavic zátěžovým testem. Ke změně režimu a ještě přidává změna počasí, která doprovází babí léto. Jak se bránit nejčastějším onemocněním?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pro dětský organismus je návrat do lavic zátěžovým testem. Ke změně režimu a ještě přidává změna počasí, která doprovází babí léto. Jak se bránit nejčastějším onemocněním?

Při pobytu v kolektivech roste u dětí riziko nákazy virovými či bakteriálními onemocněními. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili tři užitečné rady, jak pravděpodobnost nemoci snížit.

1. Izolace není cesta

Mezi nejčastější nemoci, jimiž se děti po návratu do školy nakazí, patří záněty dýchacích cest, průjmová onemocnění a záněty středního ucha. Tyto infekce bývají většinou virového původu a k jejich léčbě mnohdy postačí domácí léčebný režim bez nutnosti podávat antibiotika.

Doporučujeme: Devatero rad, které fungují: Aby dítě nechytlo chřipku

Někteří rodiče mají tendenci své děti nadbytečně chránit a omezit jejich pohyb v dětském kolektivu. Tato ochrana není na místě. "V kolektivu dítě přirozeně získá imunitní paměť a stimuluje se u něj tvorba specifických protilátek. Při běžných respiračních infekcích se imunitní systém dítěte naučí reagovat na průběh onemocnění, což je pro vývoj jeho obranyschopnosti nenahraditelná zkušenost," upozorňuje pediatr Vladimír Mihál. "Rodiče by proto měli vnímat lehké nemoci jako přirozenou součást růstu dítěte a poskytnout mu dostatek času na vyléčení a rekonvalescenci."

Druhou polohou problému je totiž situace, kdy se potomek vrací do kolektivu nevyléčen a může být zdrojem nákazy dalších dětí. Chce to prostě zlatou střední cestu.

2. Vsaďte na pohodu

Na začátku každého školního roku je důležité dbát na psychickou pohodu dítěte, neboť stresovaný organismus je více náchylný k různým onemocněním. Zejména u prvňáčků a u dětí, které nastupují na novou školu, může adaptace na nové prostředí vyvolat psychické potíže.

"Zvýšené riziko pro psychiku představuje také změna prázdninového režimu na školní, který je náročnější, neboť vyžaduje ranní vstávání a plnění školních povinností. Problém může také představovat oblast vztahová. Měli bychom tedy zjišťovat, zda se dítě těší na své spolužáky, nebo zda nemá nějaký nevyřešený problém z minulého školního roku," vysvětluje psycholožka Irena Teichmanová.

Čtěte také: Mámy veteránky radí: Co brát vážně a co pustit z hlavy

Roli sehrává také samotná úspěšnost ve škole. Každá z těchto oblastí může pro dítě znamenat zvýšenou míru zátěže a stresu. O to těžší je situace, kdy se dítěti nedaří ve více oblastech. V období začátku školního roku proto děti potřebují zvýšenou podporu ze strany rodičů.

3. Hygiena a dobrá strava pomohou

Zajištění zdravotní i psychické pohody školáků podpoří bohatá a pravidelná strava, dostatek spánku a správné hygienické návyky. Protože odpočatý organismus lépe odolává nemocem, měli by mladší školáci denně spát alespoň 8 hodin. Správným krokem je také výměna látkových kapesníků za jednorázové papírové kapesníčky a instruktáž o správném mytí rukou. Mezi nejvýkonnější štít proti opakovaným infekcím patří také vyvážená strava bohatá na vitaminy, minerály a nenasycené tuky.

"V dětských svačinách by nemělo chybět ovoce bohaté na vitamin C. Na posílení imunity se podílí i vitamin D, který se vyskytuje například v rybách a mléčných výrobcích. Neméně důležitou součástí jídelníčku jsou i omega 3 mastné kyseliny. Tyto látky si totiž dětský organismus neumí vyrobit sám, a jejich příjem v potravě je proto zásadní," vysvětluje Luděk Šarman, specialista na výživu ze společnosti Walramcom.

"Omega 3 mastné kyseliny ovlivňují imunitní procesy v těle a podílejí se také na správném fungování mozku. Jejich nedostatek naopak vede k únavě, oslabené obranyschopnosti a poruchám pozornosti. Proto je doplňování omega 3 mastných kyselin v souvislosti se začátkem školního roku klíčové. Najdeme jen například v rybách, ořeších či lněném oleji a vláknině," uzavírá Šarman.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Čím nahradit dětem sladkosti?

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

15 varovných signálů, jimiž se u žen hlásí rakovina


Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama