Vítejte v naší restauraci. Ale děti sem nesmí!
Také se vám to už stalo? Chtěla jste si užít alespoň půl hodinky civilizovaného života v koutku útulné kavárny. Jenže váš půlroční miláček rozpatlal dort po stole, rozlil vodu a na dovršení všeho se rozeřval z plných plic... Jistě, ostatní hosty asi nepotěšil hystericky vřískající prcek a obsluha měla navíc práci se zmazaným ubrusem, ale chování personálu vás přesto naštvalo.
Také se vám to už stalo? Chtěla jste si užít alespoň půl hodinky civilizovaného života v koutku útulné kavárny. Jenže váš půlroční miláček rozpatlal dort po stole, rozlil vodu a na dovršení všeho se rozeřval z plných plic...
Jistě, ostatní hosty asi nepotěšil hystericky vřískající prcek a obsluha měla navíc práci se zmazaným ubrusem, ale chování personálu vás přesto zarazilo. Rozhodně nad vámi nemuseli ohrnovat nos a dávat najevo, že s tím dítětem máte raději zůstávat doma a neobtěžovat okolí...
Děkujeme, nemáme zájem!
Užít si při návštěvě restaurace luxusu perfektního servisu, báječného jídla a příjemného prostředí? Žádný problém, to nabízí každá druhá restaurace. Ve chvíli, kdy s sebou chceme vzít také potomky, ovšem nastává problém. Baby friendly restaurací je málo a ve většině těch ostatních děti jednoduše nechtějí. Proč? Pojďme se podívat na tři nejčastější argumenty restaurací i hostů, proč je malé děti tak obtěžují...
1. Jsme tu hlavně pro dospělé!
Děti v restauraci vítáme, ale naše restaurace je hlavně pro dospělé. Tak taková je odpověď řady majitelů restaurací, když jim položíte otázku, zda jsou děti v jejich restauraci vítané.
Takže jak to vlastně je? V tomto ohledu bohužel zaostáváme za jinými evropskými zeměmi, kde si majitelé uvědomují, že i malý zákazník je zákazník. O tom, kam se půjde, rozhodují totiž rodiče a pokud jsou s návštěvou restaurace spokojeni, rádi se tam s dětmi vrátí znovu. Ve výsledku na tom podnik vydělá.
2. Děti obtěžují ostatní hosty
Řev, nekontrolovaný pohyb a častý nezájem rodičů o uklidnění zlobivých potomků - to jsou časté argumenty restaurací i zákazníků, proč se na malé hosty dívají skrze prsty.
"V Kanadě není nic neobvyklého, že sedíte v restauraci a ke stolu za vámi přijde dítko od vedlejšího stolu. Nikdo se tam nepohoršuje nad tím, proč si rodiče svou ratolest nehlídají, naopak," popisuje Pavel Suchánek, který žil v Kanadě 12 let.
Bohužel v Čechách na to moc zvyklí nejsme. A tak se můžeme setkat i s takovými názory, že děti do restaurace nepatří, v extrémnějším případě, že by bylo vhodné, aby na restauracích bylo podobné označení jako v případě kouření, tedy "dětem vstup zakázán".
Pokud bychom ovšem sklouzli do této roviny, asi bychom měli začít přemýšlet také o tom, jak požádat o odchod z restaurace dospělé, kteří se u stolu baví příliš hlasitě a obtěžují tím ostatní návštěvníky...
3. Maminky s dětmi málo utrácejí
Další argument majitelů restaurací netkví ani tak v samotných dětech, ale v maminkách, které prý v restauraci stráví spoustu času, ale jejich útrata je minimální, protože jdou jen s kamarádkou na kávu. Ale od toho přece restaurace jsou, měly by sloužit i jako místo setkávání s přáteli, kde se nám dostane příslušného servisu bez ohledu na rozsah objednávky!
Maminka se z mateřské dovolené také jednou vrátí do práce a třeba na dobře placené místo - ovšem sotva už se vrátí do restaurace na romantickou večeři s manželem, když tam měla pocit, že s dítětem obtěžovala.
Jaké je řešení?
Možná by stačilo trochu víc tolerance a vstřícnosti ze všech stran. Pokud zákazníka chování dítka u vedlejšího stolu výrazně obtěžuje, není nic nejjednoduššího, než je na to upozornit. A rodiče by měli mít každopádně na paměti, že restaurace není hřiště.
Na druhou stranu, každý rozumný člověk ví, že nemůže chtít, aby děti seděly jako přikované a ani nepíply! Vlastně může být docela zábavné sledovat hemžení u vedlejšího stolu - za předpokladu, že jeho malí hosté neřvou jako paviáni...
A co si tom myslíte vy, naši čtenáři? Patří dítě do restaurace, nebo by tam nemělo ani vkročit? O tom můžete hlasovat v anketě a diskutovat pod článkem.
zdroj: detivrestauraci.cz
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Už mi bylo čtyřicet: Má cenu pořídit si dítě?
Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!
Zanevřel na hypotéku a postavil rodině hobití dům!