reklama

6 opravdu dobrých důvodů, proč nemít děti

Je s nimi spousta starostí a málo radostí. Člověka přijdou na pořádné peníze, nehledě na osobní omezení. A vůbec - moc se s pokračováním rodu nadělá, jde o atavistický předsudek! Podobně smýšlí docela velká skupina lidí.

Foto: Isifa/Thinkstock

Je s nimi spousta starostí a málo radostí. Člověka přijdou na pořádné peníze, nehledě na osobní omezení.

A vůbec - moc se s pokračováním rodu nadělá, jde o předsudek! Podobně smýšlí docela velká skupina lidí sdružená v klubu No Kidding. Takto argumentují na svém webu, proč nemít děti...

Důvod č. 1: ekologický

Přelidněním lidstva ubývá přírody a přibývá hustě osídlených oblastí. Důsledkem je znečištění a zhoršení životního prostředí. S tím souvisí i globální oteplení, které může naši planetu už brzo proměnit v peklo. Uvědomte si, kolik toho jedno jediné dítě spotřebuje - jídlo, šaty, hračky, a to jde teprve o batolete, o teenagerech už ani nemluvě. Nepořídit si dítě je plně ekologické rozhodnutí.

Důvod č. 2: ekonomický

Ekonomika zkoumá zákonitosti přerozdělování zdrojů. Je jasné, že čím víc lidí, tím menší podíl připadá na každého obyvatele Země. Přibývání lidí má za následek nedostatek zdrojů. 

Důvod č. 3: politický

Nedostatek zdrojů plodí spory, války a utrpení, ze kterých vznikají další spory, války, a utrpení. Důsledkem populační exploze může být celosvětově utrpení

Důvod č. 4: geografický

Myslíte si, že přelidnění je problémem jen rozvojových zemí? Tak to jste na omylu! Je pravda že rozvojové země plodí daleko větším tempem, ale porovnejte rozlohu těchto zemí s českou kotlinou! A srovnejte si naše prostorové nároky s jejich. Dokázali byste žít jako desetičlenná rodina v jedné malé chatrči?

Kdyby Evropané plodili stejným tempem jako rozvojová část světa, už by dávno museli vykácet lesy, rozkopat louky a všude vystavět mrakodrapy. Pokud chceme naši zemi zachovat takovou jaká je, je nutno zastavit růst obyvatel do plusu. "V tomto jsme my, bezdětní, užiteční budoucím generacím: nebudou se muset dělit o prostor a zdroje s našimi potomky," píše provozovatelka webu No Kidding.

Důvod č. 5: sociologicko-psychologický

Představte si, že žijete někde, kde každá domácnost má pejska, a všichni vás nabádají k tomu, abyste si pejska také pořídili, že je to fajn a jediný smysl života a že pro ně je ten jejich pejsek to nejúžasnější na světě. Vám se sice pejsci docela líbí, ale doma by jste je nechtěli. Necháte se zmanipulovat, nebo si spíše poklepete na čelo?

Důvod č. 6: pragmatický

Jste si jistí, že byste byli dobří rodiče? Dítě, pokud se pro něj rozhodnete, si zaslouží vaši lásku a plnohodnotnou péči. Pokud si nejste jisti, že jste je schopni poskytnout, nechoďte do toho.

Kolik stojí dítě?

Ponechejme stranou, jak moc výše zmíněné argumenty odpovídají realitě (názorům redakce nikoli, pozn. red.). Nicméně jeden k nim přidáme, respektive rozvedeme podrobně. Ať rodiče chtějí nebo ne, mít potomky je opravdu velká finanční zátěž. Náklady na ně v dlouhodobém horizontu závratně rostou a tento trend stojí jako hlavní faktor za výrazně klesající porodností. Lidé si prostě děti, nebo přesněji víc dětí, nemohou dovolit. Zatímco v roce 1980 byl průměrný věk české matky při prvním dítěti 22,4 let a na jednu ženu připadalo 2,1 dítěte, nyní je průměrný věk matky 27,8 let a na jednu matku připadá 1,43 dítěte.

Skončí tedy Evropa vylidněná a přestárlá? Stanou se děti luxusem a své geny budou předávat dál jen bohatí? Jsou výše zmíněné důvody pouhý pseudovědecký blábol? Nebo jde o vážné argumenty k zamyšlení? O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.

zdroj:  unscriptedlife.net, nokidding.webovastranka.cz, homecredit.cz

Přehled základních výdajů

Roční náklady na novorozence:
13 000 Kč (postýlka, přikrývky, kočárek, sedačka do auta,hračky, léky)

Roční náklady na prvňáka:
17 350 Kč (aktovka, školní jídelna, doprava, jídlo doma, školní výlety, hračky, školní potřeby, volný čas)

Roční náklady na teenagera:
32 500 Kč (školní jídelna, doprava, jídlo doma, oblečení, dovolená, školní potřeby, volný čas)

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama