reklama

Vzteklé miminko: Peklo pro mámu!

Nespavé, ukňourané, podrážděné, neutišitelné… I takové může být úplně zdravé miminko. Prospívá, ale přesto není spokojené. Co s ním? Nabízíme základní manuál přežití pro majitele náročných dětí!

Miminko
Miminko | Foto: Profimedia.cz

Nespavé, ukňourané, podrážděné, neutišitelné… I takové může být úplně zdravé miminko. Prospívá, ale přesto není spokojené. Co s ním? Nabízíme základní manuál přežití pro majitele náročných dětí!

Průměrně informovaná nastávající maminka pravděpodobně neočekává, že soužití s malým dítětem vypadá jako kašírovaný záběr z reklamy na věčně suché jednorázové plenky. Když se však místo vrnícího uzlíčku štěstí narodí vzpurná malá bytůstka, která oč méně spí, o to více ječí a s rafinovanou důsledností maří všechny rodičovské pokusy o nastolení klidu a harmonie v domácnosti, může to být pořádný šok. Takový rušivý prvek zasáhne do života celé rodiny s razancí odjištěného granátu.

Kde se stala chyba? 

Zkušenější matky nejsou ve výhodě. Pokud už si žena zažila soužití s dítkem, jehož potřeby byly víceméně standardizované a odpovídaly tabulkám v moudrých publikacích, může být překvapení z narození miminka, jež zavile odmítá všechny strategie utišení, ještě umocněné srovnáním s „normálním" sourozencem. 

Někdy mezi druhou a třetí hodinou ranní, s mozkem utlumeným spánkovou deprivací, důkladně protřepaným celonočním pohupováním na míči a potřásáním miminka v náručí si může maminka tohoto zvláštního tvorečka klást otázku: „Kde jsem proboha udělala chybu?" Není to její chyba! Jen se jí narodilo náročné dítě. Nebojte, vyroste z toho

Prospívá, ale přesto ječí

Existují děti, které jsou zdravé, dobře prospívají a nemají žádné závažné fyzické či psychické problémy, a přesto odmítají spokojeně broukat v postýlce. Téměř se na ně bojíte sáhnout, protože každá manipulace spustí jekot podobný zvuku cirkulárky. Zároveň se však bojíte odložit dítě z náruče, protože na jakýkoliv náznak separace reaguje prcek tak, že se cirkulárka změní v lodní sirénu. Takové děti tři hodiny uspáváte a ony se vám odmění patnácti minutami trhaného povrchního spánku, ze kterého okamžitě přejdou do stavu plné pohotovosti, pokud se pokusíte proplížit k toaletě nebo si snad dovolíte upadnout do konejšivé náruče bezvědomí. 

Jak je uspokojit?

Většina exemplářů tohoto dětského druhu vyžaduje nošení, kojení, pohupování, potřásání, uklidňování a stimulaci přinejmenším třiadvacet hodin denně. Jenže tělesná schránka rodiče ani jeho psychická výbava obvykle nebývá takové zátěži přizpůsobena. Velmi záhy tedy začíná šťastný majitel dráždivého dítěte hledat číslo do blázince, linkový spoj na druhý konec světa či aspoň jednu příčetnou radu, která by skutečně fungovala. 

Nabízíme ji: berte to jako životní výzvu… Je jen na vás, jak se jí chopíte. Můžete ji brát jako břemeno navíc. Anebo jako cestu, díky které se naučíte něco nového. Možná vám přibude pár šedivých vlasů, vrásek a nervový tik, ale také se třeba naučíte větší trpělivosti a pochopení zvláštností těch druhých. A vaše náročné dítě se stane průvodcem, který vás touto cestou provede.

Jak přežít náročné dítě?

  • Nesrovnávejte se s ostatními: Mateřství není soutěž. Berte to třeba tak, že žádný člověk nedostane naloženo víc, než zvládne. Buďte hrdí na to, že toho zvládnete tolik. 
  •  Buďte trpěliví: Zní to jako hraběcí rada, ale nic doopravdy netrvá věčně. Z náročných miminek se stávají náročná batolátka, ve školním věku se však už obvykle váš potomek promění v sebevědomého a citlivého jedince. 
  • Buďte chápaví: I když se vyčerpanému rodiči do mysli občas vloudí myšlenka, že ten malý uřvánek to snad dělá schválně, vězte, že nedělá. Za zvýšenou dráždivostí většinou stojí temperament dítěte, dědičné dispozice či porodní trauma. Za nic z toho vaše dítě nemůže.
  • Myslete sami na sebe: I když byste pro svého uvřískaného potomka udělali cokoliv, nebo byste aspoň udělali cokoliv, aby mlčel, nezapomínejte na svoje potřeby. Pro rodiče náročného dítěte je velmi důležité udržovat se v psychické kondici.
  • Pravdu máte vy: Největším odborníkem na dítě je jeho vlastní rodič. Vyslechněte rady odborníků, přátel či prarodičů, ale řiďte se především vlastním citem a rodičovskou intuicí. Vy své dítě znáte nejlépe.
  • Milujte ho takové, jaké je: Intenzivní, přecitlivělé, vyčerpávající, nepředvídatelné a neuspokojitelné. Nechtějte ho měnit. Je to úžasný originál, který vás brzy překvapí tím, že se díky vaší podpoře a lásce promění z nespokojené malé larvičky v zářivého barevného motýla.

zdroj: babyweb.cz


--------------------------------------------------------------------------------

Co je dobré a co potřebují vaše děti?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama