reklama

Video: Jak správně ostříhat nehty miminku

Stříhat, či nestříhat nehty novorozencům? "Rozhodně se na miminko nevrhejte s nůžkami hned. Doporučuji nejdříve týden až dva po porodu," radí Bc. Helena Petržílková z katedry porodní asistence FZS Univerzity Pardubice.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kojení, přebalování, koupání - to vše se s trochou cviku po chvilce zautomatizuje a maminkám nečiní sebemenší problém. Jak ale miminku ostříhat nehty? Poradíme, naučíme, jen čtěte dál...

Stříhat, či nestříhat nehty novorozencům? "Rozhodně se na miminko nevrhejte s nůžkami hned po porodu," radí Bc. Helena Petržílková z katedry porodní asistence FZS Univerzity Pardubice.

"Doporučujeme nejdříve za týden až dva. Kůže totiž časti bývá přirostlá a odstřižením hrozí zánět. Pokud má miminko nehty dlouhé, raději mu oblékejte delší rukávy nebo nasaďte lehké bavlněné rukavičky, aby se nepoškrábalo," vysvětluje.

Co budete potřebovat

 • speciální nůžky na nehty se zakulacenými hroty nebo kojenecké kleštičky na nehty
 • dezinfekční prostředek a tampón (pro případné poranění)

Doporučujeme: Jak se vyvíjí zrak u miminek? Od narození do 7 let

Dobré tipy ke stříhání nehtů miminek

 • Šedesátiprocentní líh a tampón se dají použít před stříháním pro zpevnění nehtů
 • Miminko by mělo mít vlastní nůžky nebo kleštičky, je to důležité kvůli přenosu infekce
 • Kojencům ostříháte nehty nejlépe ve spánku, což ocení zejména maminky, které se stříhání nehtů trochu bojí. Získají tak sebedůvěru pro další měsíce.
 • Je důležité nehty stříhat pravidelně, i když to miminko třeba nemá rádo - jinak si může poškrábat obličej nebo dokonce poranit oko. U starších dětí zase hrozí zatržení nehtu a infekce ze špíny, která se za nehty drží.
 • Proceduru zbytečně neprotahujte, čím rychleji nehty ostříháte tím lépe! Ale buďte opatrní.
 • Je dobré po celou dobu na dítě mluvit a vysvětlovat mu, co právě provádíte. Větší dítě může samo pojmenovávat prstíky, které stříháte a původně nepříjemná nutnost se promění v zábavnou hru.

Podívejte se na instruktážní video:

Krok za krokem

 1. krok: Vyberte si pro stříhání nehtů dobře osvětlené místo, abyste snížili nebezpeční, že miminko poraníte.
 2. krok: Dítě v batolecím věku si posaďte pohodlně na klín. Pokud nemá stříhání nehtů rádo, šetrně zabraňte, aby vás odstrkovalo - jeho ručičky můžete opatrně fixovat pažemi.
 3. krok: Pokud jste pravák, vezměte do pravé ruky nůžky a levou rukou uchopte tu ručku, kterou chcete ostříhat.
 4. krok: Stříhejte jeden nehet po druhém vždy tak, aby nehet zakrýval koneček prstu. Nikdy by neměl být kratší. Nehty na rukou se stříhají do obloučku a na nohou rovně.
 5. krok: Ostříhejte nehty i na druhé ruce. Nesnažte se stříhat nehty příliš nakrátko - méně znamená více. Pokud dojde k poranění podloží nehty, opatrně místo vydezinfikujte

zdroj: youtube.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Jdu zahrabávat mrtvé ptáky aneb Povedené dětské hlášky

Nejdražší byt světa stojí jako 7,5 km české dálnice

Blažek: Přišli jsme o 250 milionů, nikdo smoking nepotřebuje. Pro záchranu udělám vše | Video: Daniela Drtinová
reklama
reklama
reklama