reklama

Učení - mučení: Proč to dětem ve škole nejde?

Poruchy učení jsou u dětí častější, než si myslíte!

Foto: Thinkstock

Máme za sebou už dva měsíce nového školního roku. Pro každého to znamená něco jiného.

Natěšení prvňáčkové přišli trochu o iluze a musejí se učit, ti vyplašení se zklidnili. Rodiče si zvykají na novou rutinu spojenou s dopravou dětí do školy.

Poruchy učení? Častější než myslíte!

Někteří z nich mají ovšem už teď velké problémy. Zjišťují, že zatímco většina dětí zvládá školu hravě a nemusí se ničeho bát, jejich potomek (tím pádem i oni sami), začíná mít problémy s učením.

Doporučujeme: Dvouletý génius Adam: Už teď je chytřejší než Cameron!

Nejde o nic neobvyklého. To, co se dřív považovalo za pouhé zlobení a nesoustředění, dnes bývá diagnostikováno jako porucha učení. Počet dětí, které jí trpí, v poslední době rapidně vzrostl. Přesněji řečeno, problémových dětí je pořád zhruba stejně, zlepšují se však diagnostické metody, které jejich problémy rozpoznají. Což je moc dobře.

Jaké jsou fáze učení?

Abychom pochopili problémy spojené s učením, měli bychom znát jeho fáze:

Motivační fáze - důvod, proč se chcete učit, je velmi důležitý. Někdo chce třeba získat informace o něčem, co ho zajímá, jiný touží po vysokoškolském titulu, další doufá najít dobré zaměstnání. U malých dětí bývají motivy trochu jiné. Nejčastěji se chtějí zavděčit rodičům nebo paní učitelce, případně uspět před spolužáky. Ať už je ale motivace jakákoli, vždy povzbuzuje k větší snaze, a tím i k lepším vlastním výsledkům. Mohou na ni sázet i rodiče dětí, které mají s učením problémy.

Poznávací fáze - je to fáze logického postupu. Nejdříve prozkoumejte učivo. Během tohoto zkoumání byste měli získat alespoň matnou představu, o co v něm vůbec jde. Potom můžete začít už se samotným upřesňováním, zdokonalováním a detailním procházením učiva. Když tohle budete vědět, můžete usnadnit učení svým dětem - při postupu od obecných souvislostí ke konkrétním znalostem jim utkví v hlavě o něco více.

Výkonová fáze - v této fázi žák celý problém pochopí a zapamatuje si ho. Získané informace také zařazuje do už existujícího rámce znalostí. Pokud se do ní s dítětem dostanete, máte víceméně vyhráno. Jen to bude to chtít více trpělivosti a chvály než u dětí, které s učením nemají problémy.

Čtěte také: Nejste Angličan? Nemluvte na své děti anglicky!

Kontrolní fáze - upevňuje získané znalosti v paměti. Také při ní kontrolujete, zda jste se něco nenaučili špatně. Proto je třeba opakovat si veškeré nabyté informace - aby se provázaly mezi sebou a vytvořily systém, který umožní lépe je pochopit.

Proč se to někdy nedaří?

Výše zmíněné fáze mohou zadrhávat právě kvůli poruchám učení. Jaké jsou nejčastější?

  • ADHD: syndrom ADHD zahrnuje dnes častou dětskou hyperaktivitu společně s poruchou koncentrace. Dítě neudrží během vyučování pozornost, nedokáže se soustředit na danou látku, a vyrušuje při výuce.
  • Dyslexie: dyslexie je porucha čtení a bývá často dědičná. Dítě špatně vnímá a rozlišuje písmenka, plete si je a nedaří se mu je správně spojovat do slov. Statisticky se vyskytuje častěji u chlapců a zatím selhává každá léčba.
  • Dysgrafie: je to porucha velmi podobná dyslexii a ve většině případů je rovněž dědičná. Při dysgrafii si dítě nemůže zapamatovat písmenka, píše je obráceně a zaměňuje je.
  • Dyskalkulie: dyskalkulie je porucha počítání. Dítě nedokáže v paměti udržet čísla a dále s nimi zacházet.

Usnadněte jim to!

Máte podezření, že vaše dítě trpí některou z výše zmíněných poruch učení? Neváhejte vyhledat pomoc psycholožky!

Děti s poruchou učení by totiž měly mít ve škole individuální učební plány nebo alespoň úlevy oproti ostatním: v matematice možnost práce s kalkulačkou, v českém jazyce místo diktátu doplňování a podobně. Také hodnocení jejich výsledků by se mělo lišit od hodnocení ostatních dětí.

Možná se trochu stydíte, ale čím dřív se vám podaří případný problém diagnostikovat, tím méně se bude dítě zbytečně trápit.

zdroj: Zdravě.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Od génia k hlupákovi: IQ v pubertě lítá jako jo-jo

Nejsmutnější filmy všech dob: Tyhle vás rozpláčou!

Sruby, které nenudí: Z každého koutu voní dřevo

reklama
Doporučené recepty
    reklama