reklama

Tipy a triky pro začínající kuchařky

Pár vychytávek pro snadnější pobyt v kuchyni. A možná si v nich své najdou i ostřílené harcovnice.

Foto: Isifa/Thinkstock

Začínáte s vařením? Ať už vás k tomu donutily okolnosti, nebo jste se do světa kulinární gastronomie odhodlala vstoupit sama, platí rčení, že žádný učený z nebe nespadl. Zvlášť když je to mladá maminka na mateřské dovolené. 

Koketování s vařením se obvykle změní ve skutečný zájem nebo dokonce koníček, až když si pořídíte děti. Začne to zeleninovými polívčičkami, pak snahou krmit dítě co nejlepším a nejzdravějším jídlem tak, aby mu navíc chutnalo, a nakonec zjistíte, že vás vaření baví. Nabízíme pár šikovných tipů, které vám ušetří první krůčky v kuchyni.

Klíčem k úspěchu je důkladná příprava. Den předem si promyslete, co a jak budete vařit. Udělejte si podrobný nákupní seznam, abyste ve spěchu nezapomněla na některou z nezbytných surovin. Zároveň tak v obchodě předejdete zběsilému pobíhání a nakupování všeho, co vám zrovna přijde pod ruku.

Doporučujeme: Školní obědy aneb Můj bože, to je mrtvá ryba!

Základní suroviny jako mouka, cukr a sůl pořizujte jednou za čas do zásoby, abyste je v případě náhlé potřeby mohla jednoduše vytáhnut ze spíže. Podobně lze průběžně doplňovat i domácí strouhanku. Čas ušetří zamrazování. Můžete tak ve volných chvílích zpracovat zeleninu, houby nebo sezónní ovoce jako rybíz, borůvky či jahody.

Jak na smažení

Olej na pánvičce dokáže potrápit leckoho. Pokud jej nechtěně připálíte, degradujete tím celé jídlo. Z toho důvodu už naše maminky a babičky do pánve vždy přidávaly pár koleček mrkve, nebo brambor, které natáhnou spáleninu do sebe.

Další oříšek představuje rozpoznání doby, kdy je olej na pánvi správně rozpálený. Kromě moderní techniky v podobě teploměru si můžete vystačit s drobkem ze světlého pečiva. Vhoďte jej do oleje a pozorujte, za jak dlouho zezlátne. Zhruba 15-30 vteřin je v tomto případě ideální čas. Rychlé spálení signalizuje potřebu ztlumení teploty, žádná reakce naopak nedostatečné teplo.

Hotové smažené kousky odkládejte na papírovou utěrku nebo ubrousek, které vsáknout přebytečný tuk.

Jak na vaření

Jestliže rýži nebo těstoviny přesolíte, opět se spolehněte na bramboru. Přepůlenou ji vložte do hrnce, povařte a pak vyhoďte. Nataženou sůl vyhodíte spolu s ní.

Čtěte také: Jak správně uvařit vejce: Na hniličku nebo do skla

Chcete-li rychle přivést vodu v hrnci k varu, pomozte si rychlovarnou konvicí.

Bramborové knedlíky vytahujte z hrnce hned po vyplutí ze dna na hladinu. V tu chvíli jsou totiž hotové. Pokud se vám těsto na knedlíky dlouhodobě nedaří, vyzkoušejte hotové směsi (Amylon, Lukulus, Druid, Lagris, Natura, Vitana), které ušetří čas i trápení s hledáním správné konzistence těsta.

Příjemným pomocníkem v kuchyni, ať už do omáček, polévek, rýže nebo na zalití masa při pečení jsou kostky masového či zeleninového vývaru.

Jak na pečení

Bojujete-li s nepoddajným pečícím papírem, důkladně ho nejprve zmuchlejte, znovu narovnejte a teprve poté položte na plech.

Myslete také na vyklápění buchet. Formu vytřenou máslem proto dejte na chvíli do ledničky, než ji vysypete moukou a zalijete těstem. Díky tomu se po upečení bábovka snadno a rychle od formy oddělí. Pro snazší vyklopení můžete vyzkoušet i přiložení studené mokré utěrky na teplé dno formy.

Před válením těsta dejte váleček na hodinu do mrazáku, těsto se vám na něj posléze nebude lepit. Další možností je posypat vál i váleček trochou hladké mouky.

Jestli chcete docílit krásně vypečené kachny nebo husy na velikonoční tabuli, pečte drůbež delší dobu při nižší teplotě. Maso bude křehčí a bude od kostí krásně odpadávat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Pálivé recepty: Na jazyku peklo, v žaludku samo nebe

Učitelka svedla dvanáctiletého. Slaví 10. výročí svatby

5 raw receptů, které vám změní život

 

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama