reklama

Těhotenství poznamená psychiku ženy v dobrém i ve zlém

Jste těhotná? Počítejte s tím, že se změní nejen vaše tělo, ale také psychika. K lepšímu i k horšímu. Těhotenství, porod a mateřství představují pro ženu obrovskou životní změnu fyzickou, ale také duševní.

Foto: Isifa/Thinkstock

Jste těhotná? Počítejte s tím, že se změní nejen vaše tělo, ale také psychika. K lepšímu i k horšímu.

Těhotenství, porod a mateřství představují pro ženu obrovskou životní změnu fyzickou, ale také duševní. Zásadně se mění její tělo a pod vlivem hormonů dochází i k psychickým změnám.

Doporučujeme: Co vám doopravdy otráví těhotenství

Z psychologického hlediska je těhotenství pro ženu krizovým obdobím, kdy se projeví její zralost. Nastávající maminka prožívá vše kolem sebe velmi emotivně. I to je mimo jiné důvod, proč by si ženy měly pořizovat miminko, až když se na to opravdu cítí.

Úzkostná samota

Těhotné ženy často trpí úzkostí, utrápeností, depresí, náladovostí a záchvaty strachu. Úzkost bývá největší na začátku těhotenství, kdy se žena obává průběhu těhotenství a porodu, a na konci těhotenství, kdy přicházejí na řadu otázky o výchově a péči o dítě.

Její psychiku může ovlivnit i změna sociálního postavení. Žena ztrácí ekonomickou soběstačnost, stává se závislá na manželovi. Mohou přijít obavy, zda neztratí své postavení v zaměstnání. Ženy, které si na kariéře zakládají, mohou brát těhotenství a porod jako oběť.

Zkouškou prochází i samotný vztah mezi partnery. Každá těhotná žena totiž touží po partnerově ocenění. Pokud muž toužil po rodině, prožívá s ženou její těhotenství, zahrnuje ji pozorností, dává jí pocit bezpečí a jistoty - a vše je v pořádku. Problém nastává v další fázi těhotenství, kdy se pozornost ženy přesouvá na sebe a plod. Partner se může cítit zbytečný a začít na dítě žárlit.

Vývoj vazby matky na plod

Zpočátku se žena vyrovnává s faktem, že je těhotná. Prožitky mohou být různé, od závratného pocitu štěstí až po dojem, že se ženě zhroutil svět, podle toho zda bylo těhotenství chtěné či nikoli. Reakce záleží i na psychické zralosti ženy, na jejím věku, sociálních a ekonomických faktorech. Mohou se vyskytnout těhotenské obtíže fyzického rázu. Pokud nastávající maminka byla psychicky připravená, bere je jako přirozenou věc. Bohužel některé ženy berou těhotenství jako nemoc, jsou překvapeny náhlými emocemi nebo intenzitou těhotenských obtíží.

Více o těhotenství se dozvíte, na Babyweb.cz >>

V dalším průběhu těhotenství se vztah ženy mění na pozitivní. Nastávající maminka vnímá pohyby plodu, ví, že je dítě živé a komunikuje s ním. Představuje si, jak bude vypadat a jaké bude mít vlastnosti. S partnerem vybírá jméno. Některé ženy vyčkávají s nakupováním výbavičky pro dítě co nejdéle s obavou, "aby se to nezakřiklo".

Jak roste plod, mění se i postava ženy. Některé ženy přijmou rostoucí bříško s radostí a jsou pyšné na to, že jsou těhotné. Jiné mají ale strach, že se nebudou partnerovi líbit, a těší se, až porodí a jejich postava se vrátí do původního stavu. V tomto období se může stát, že žena začne odmítat milostný život. V tomto období těhotné ženy často konzultují se svou matkou, zajímá je průběh jejího těhotenství a porodu. Matčin názor je může uklidnit, ale i značně znervóznět.

S blížícím se termínem porodu pak narůstají obavy z jeho průběhu. Obvyklé jsou i obavy z bolesti a ze smrti.  Porod je pak vyvrcholením celého těhotenství. I jeho průběh záleží na tom, jak žena těhotenství prožívala a jak k němu přistupovala. Je důležité, aby měla pocit, že ho dobře zvládla.

Nepříznivé psychologické faktory

Existují ženy, které se na těhotenství adaptují hůře:

  • Ženy mladší 20 let, které často žijí v rodině se špatnými vztahy, se cítí izolované a méněcenné. Od těhotenství očekávají, že rychle dospějí a společensky povýší. Opak je pravdou. Často se cítí samy, situaci nezvládají a cítí se neschopné.
  • Ženy starší 35 let si naopak uvědomují vysoké riziko komplikací v těhotenství a jsou úzkostné. Mají své stereotypy a hůře se přizpůsobují potřebám dítěte.
  • Svobodné ženy se často nacházejí v složité sociální situaci. Jsou vystaveny stresu, často rodí předčasně a jejich děti mají nízkou porodní hmotnost.
  • Ženy, jejichž předchozí těhotenství skončilo neúspěchem. Pokud otěhotní a nejsou s danou situací vyrovnané, mohou u nich nastat psychické problémy. Každé vyšetření, které přinese pozitivní výsledek, má na jejich psychiku dobrý vliv. Naopak při každém zjištění sebemenší odchylky reaguje velice negativně. Každá komplikace během těhotenství zhoršuje ženin psychický stav. Důležité je, jak k problému přistoupí, aby měla odvahu a věřila v dobrý konec.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Video: Orgasmus při porodu - nejlepší přirozená extáze!

5 jasných signálů, že už vás fakt nechce

Jak nosit oblek a nevypadat jako buran

reklama
reklama
reklama