reklama

Co vám doopravdy otráví těhotenství

Představa miminka dělá z těhotenství pro většinu žen období naděje. Z nastávající maminky se stává malá celebrita. Požehnaný stav však přitahuje i lidi s chováním doslova otravným...

Foto: Isifa/Thinkstock

Ať už plyne těhotenství bezproblémově nebo vás trápí drobné zdravotní potíže, představa miminka z něj dělá pro většinu žen období naděje. Z nastávající maminky se stává malá celebrita.

Doma má přednost v koupelně, muži jí přidržují dveře pozorněji než obvykle, kolemjdoucí se usmívají, v autobusu ji pouštějí sednout. Ale požehnaný stav přitahuje i lidi - častěji jsou to ženy - s chováním doslova otravným...

Zkušené matky

Nemyslí to zle. Asi jako brouk Pytlík: Všude byly, všechno znají, od všech dveří nosí klíče a těhotenství mají v malíčku ohledně teorie i praxe. Prvorodička bývá jejich ochotně sdíleným dobrým radám vydaná napospas.

Doporučujeme: Ztratila jsem nejlepší kamarádku, záviděla mi dítě

Běda, kdyby si dala v prvním trimestru sklenku vína nebo krvavý steak! O posezení na hospodské zahrádce s malým pivem ani nemluvě! Hned ji zahrnou záplavou dobrých rad, co má a nemá dělat včetně vysvětlení proč. A udělají to opravdu hlasitě.

Vypravěčky hororů

Tady už jistá zlomyslnost nelze přehlédnout. Jen člověk mentálně zpozdilý děsí nastávající maminku krvavými historkami z porodů, které neskočily dobře. Témata "tu bolest si neumíš překvapit", "rodila jsem tři dny", "málem jsem na porodním sále vykrvácela" či "už jsem ani neměla sílu křičet" jsou prostě tabu.

Jistě, tohle všechno se stává a může stát, ale není třeba se tím stresovat předem. Většina porodů probíhá víceméně poklidně. Moudrá příroda to zařídila tak, že posunuté vnímání bolesti činí porod snesitelným a milosrdné zapomínání je rychlejší než obvykle. Pro některé maminky jde dokonce o nejkrásnější den jejich života. Čím pozitivnější přístup, tím snadnější porod. Tak to mamince nekažte.

Zvědavé dotýkačky

Hlazení bříška... Pokud jde o nastávajícího tatínka, sourozence, babičku, případně nejlepší kamarádku, je to milé a něžné gesto. Ale je to také gesto intimní. Když sedmiměsíční bříško osahávají nadšeně žvatlající kolegyně v práci, nastávající maminku nejspíš moc nepotěší - zejména doprovodí-li to slovy, "to je ale pěkné bříško"!

Čtěte také: Znát předem pohlaví miminka? Pro a proti

Jen si představte, že týmiž slovy pochválíte s poplácáním po vyklenutém žaludku netěhotnou kolegyni nebo dokonce cizího pána v metru! Pravidlo je jasné: Pokud nemáte nárok hladit ženě bříško, když těhotná není, její těhotenství vás k tomu neopravňuje! Ani k osobním otázkám typu: Kolik jsi přibrala? Bylo to plánované? Budeš chtít epidurál? Kdy jste naposledy měli sex? Jak dlouho plánuješ kojit? Dopřejte prostě mamince a jejímu tělu soukromí jako každé jiné lidské bytosti.

Věštkyně pohlaví

Často to bývají babičky či tetičky. Poznají vše na první pohled. Podle tvaru bříška, počtu beďarů na tváři nebo velikosti vašeho pozadí je jim jasné, že se narodí kluk. Případně holka. Kam se hrabe 4D ultrazvuk! Co na tom, že ani sama maminka ještě nemá tušení... Konec konců, šance je 1:1.

Pojmenovávačky

Opět jde obvykle o starší příbuzné. "Tonička, to je krásné jméno! Moje babička se jmenovala Amálka, to by holčičce slušelo! Matyáš? To zní divně..." A co teprve, když podle rodinné tradice dostává nejstarší syn vždy jméno Václav, a váš manžel je už pátý v řadě. Přece neporušíte sto padesát let starý zvyk! Že zrovna tohle jméno moc nemusíte a jen laskavá povaha vašeho muže vás s ním smiřuje? Tak to vás čeká těžká bitva.

Jakmile prozradíte, že čekáte miminko, tomuhle se asi nevyhnete. Jedině snad, když nebudete znát pohlaví nebo ho odmítnete prozradit. Dvě jména se přece jenom vnucují o něco hůř.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak ovlivnit pohlaví dítěte při početí? Jde to!

Svatá matka: Sedm postižených dětí a manžel sebevrah

9 ostudných věci, které děláme, když nás nikdo nevidí

Prokop: Lidí, kteří nechtějí žádná opatření, je málo. Roušky jich odmítá pár procent | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama