reklama

Těhotenská kalkulačka: Spočítejte si, kdy budete rodit!

Kdy přijde den D a vy si prvně pochováte v náručí své miminko? To je jedna z prvních otázek, kterou si klade snad každá nastávající maminka. Prozradíme vám různé způsoby, jak si termín porodu spočítat.

Foto: Isifa/Thinkstock

Kdy přijde den D a vy si prvně pochováte v náručí své miminko? To je jedna z prvních otázek, kterou si klade snad každá nastávající maminka. Prozradíme vám různé způsoby, jak si termín porodu spočítat.

Základem pro výpočet délky těhotenství je první den poslední menstruace nebo počet dní těhotenství zjištěný při ultrazvukovém vyšetření ve 13. týdnu. Délka trvání těhotenství se tradičně udává v ukončených týdnech nebo v takzvaných lunárních měsících o počtu 28 dní.

Výpočty mohou mást

Má-li žena pravidelný 28denní menstruační cyklus a vyjdeme-li z prvního dne poslední menstruace, trvá normální těhotenství 280 dnů, tedy 40 týdnů neboli 10 lunárních měsíců.

Při vyjádření pokročilosti těhotenství podle prvního dne posledních měsíčků se zřejmě setkáte také s termínem gestační stáří, který znamená stáří plodu v děloze. Mluví-li pak lékař o tom, v jakém týdnu se nastávající maminka nachází, má na mysli ukončený, nikoli právě probíhající týden těhotenství.

Těhotenskou kalkulačku, která určí konkrétní datum porodu, najdete na Babyweb.cz.

Zápis v dokumentaci vypadá následovně:

  • trvání těhotenství 35 + 3

Znamená to, že od posledních měsíčků uplynulo 35 týdnů a 3 dny, a tedy že žena je ve 35. týdnu těhotenství (ukončeném) nebo v 36. týdnu probíhajícím (což by pak ale mělo být výslovně zdůrazněno). 

Při tomto typu výpočtu, který je nejčastější, je však třeba zmínit jednu skutečnost. Výpočet vychází z prvního dne poslední menstruace, takže po několik prvních dní těhotenství ve skutečnosti žena gravidní není. Otěhotní až po ovulaci zhruba v polovině menstruačního cyklu, tedy někdy ve 12. až 14. den po počátku menstruačního cyklu. Skutečné biologické stáří plodu je tudíž zhruba o dva týdny kratší. S tím se však všeobecně počítá a v běžné praxi se biologické stáří plodu nepoužívá.

Průměrná délka těhotenství: 267 dnů

Normální těhotenství trvá 40 týdnů +/- 2 týdny. Průměrná délka těhotenství je oficiálně 267 dnů.

Pokud k porodu dojde před ukončeným 37. týdnem, hovoříme o předčasném porodu, přičemž za dolní hranici pro šanci plodu na přežití je podle současných doporučení považován ukončený 24. týden těhotenství.

Dojde-li k porodu po 42. týdnu těhotenství, bývá tento stav označován jako přenášení. Při současném systému péče o těhotné by však naprostá většina žen měla být v ukončeném 42. týdnu těhotenství už po porodu.

Nepodléhejte panice

Existuje několik způsobů, kterými je termín porodu zjišťován a jež se liší spolehlivostí. Za nejoptimálnější je dnes považována kombinace výpočtu termínu porodu podle prvního dne poslední menstruace a ultrazvukového vyšetření ve 13. týdnu těhotenství. Lze tak nejlépe zachytit, případně zkorigovat individuální odchylky způsobené například nepravidelným nebo delším menstruačním cyklem. Takto potvrzený termín porodu by se pak již neměl v průběhu těhotenství měnit.

Možné výpočty termínu porodu

  1. Základní metodou je určení termínu porodu podle poslední menstruace. Známe-li první den poslední menstruace, přičteme k němu 280 dní. Prakticky to jednoduše provedete tak, že k datu posledních měsíčků přičtete rok, odečtete 3 měsíce a přičtete 7 dní.
  2. Možnou metodou je určení data podle průměrné délky těhotenství: pokud je známo přesné datum početí, přičteme k němu 267 dní.
  3. Další možné určení, ale dnes již příliš neužívané, je podle prvních pohybů miminka. Žena, která bude rodit poprvé, cítí pohyby obvykle ve 20. týdnu těhotenství, vícerodička pak o dva týdny dříve. Jde však o vjem, který je výrazně ovlivněn vnímavostí nastávající maminky, takže nebývá zcela přesný. 
  4. Nejpřesnější metodou je určení termínu porodu podle ultrazvukového vyšetření prováděného ve 13. týdnu těhotenství. Pokud se ultrazvukem určená délka trvání těhotenství liší od údaje počítaného podle posledních měsíčků o více než týden, měl by být termín porodu upraven podle ultrazvuku. To však už neplatí při pozdějších ultrazvukových vyšetřeních. 

Všechny takto vypočítané termíny je třeba brát s rezervou. Termín porodu totiž vychází z průměrné délky trvání těhotenství, k porodu však dochází v rozmezí probíhajícího 38. a ukončeného 42. týdne těhotenství. Jestliže na vás tedy přijdou porodní bolesti o tři týdny dříve nebo o týden později, než je průměr, nezoufejte. Příroda dobře ví, kdy má vaše miminko poslat na svět.

zdroj: Babyweb.cz

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vážné varování: Nesahejte těhotným na břicho!

Neuvěřitelné schopnosti novorozenců po porodu

Diagnóza z jazyka je snadná

reklama
reklama
reklama