reklama

Udělejte áááá: Diagnóza z jazyka je snadná!

I v Evropě často  při vyšetření ukazujeme jazyk. V tradiční čínské medicíně už lékař nic víc vidět nepotřebuje. Z jazyka totiž dokáže stanovit diagnózu rychle a především přesně. Zkuste to také!

Foto: Isifa/Thinkstock

I v Evropě často  při vyšetření ukazujeme jazyk. V tradiční čínské medicíně už lékař nic víc vidět nepotřebuje. Z jazyka totiž dokáže stanovit diagnózu rychle a především přesně. Zkuste to také!

Diagnostika tradiční čínské medicíny (TČM) vychází z poznání, že co se děje uvnitř těla, se projevuje navenek. Vyšetření jazyka  podá nejen základní informace, které orgány jsou narušeny, ale i mnoho informací o druhu poškození. Tato diagnostika je dost objektivní a další výhodou je, že se dá snadno naučit.

Co všechno se dá vyčíst z jazyka

Jednotlivé oblasti jazyka odrážejí stav jiných tělesných částí. Např.

  • špička jazyka odpovídá srdci
  • část mezi špičkou a středem plícím
  • střed jazyka žaludku a slezině
  • strany játrům a žlučníku
  • kořen ledvinám

Tzv. srdeční rýha v podélné ose jazyka, která vede úplně na jeho špičku nebo téměř k ní, svědčí, zvláště je-li spojena s červenou barvou jazyka, o závažném emočním stresu s výraznou úzkostí a duševním neklidem. Ty jsou podmíněny konstitučně, a tudíž těžko ovlivnitelné.

Doporučujeme: Je alternativní medicína bezpečná?

Tradiční čínská medicína (TČM) vychází mj. z existence životní síly čchi, která obsahuje dva základní protikladné, ale i spolupracující, principy, mužský (jang) a ženský (jin); výsledkem jejich působení jsou stálé změny v organizmu. Nemoc je brána jako narušení rovnováhy celku.

Barva jazyka vypovídá o citech

Barva je spolehlivým indikátorem např. skutečného původu citových problémů. Třeba pokud je člověk opravdu úzkostný a velmi neklidný, má zarudlý celý jazyk nebo jeho špičku. Ale pokud pouze vypadá úzkostně a neklidně a má jazyk bledý, pak je příčinou vyčerpání životní síly.

Barva těla jazyka poskytuje okamžitý a jasný obraz momentálního stavu. Je-li jazyk suchý, bledé tělo znamená problémy s krví. Červené tělo  jazyka oznamuje přítomnost zánětů v organismu.

Červené tečky nebo skvrny vznikají ze zánětů a stagnace krve. Fialové tělo značí stázu krve.

Například jazyk červený uprostřed a tmavý po stranách ukazuje na velmi vážný stav zapříčiněný onemocněním ledvin.

Namodralé tělo jazyka,  který je navíc bez povlaku, vypovídá o naprostém kolapsu životní síly a krve, u těhotných žen může namodralý jazyk avizovat hrozící potrat.

Povlak má být bílý!

Povlak na jazyku je fyziologickým projevem činnosti zejména žaludku a sleziny. Jazyk zdravého člověka by měl mít bílý, lehce vlhký a tenký povlak pevně spojený s povrchem jazyka, který nelze seškrábnout nebo setřít.

Náš tip:  Na nemoci zkuste tradiční čínskou medicínu

Nejtenčí je na bočních okrajích a špičce, mírně tlustší ve středu (na zóně žaludku a sleziny) a ještě silnější na kořeni. Povlak má zásadní význam např. při diagnostikování akutních onemocnění způsobených škodlivinami: tloušťka povlaku je přímo úměrná jejich intenzitě.

Odhad celého života

Pečlivá analýza barvy a tvaru těla jazyka, a barvy, tloušťky a rozmístění povlaku a různých abnormálních pupínků a prasklin může jasně informovat o povaze a způsobu vzniku nemoci.  Znalost diagnostiky podle jazyka umožní nejen odhalit patologie a sledovat průběh léčby, ale i "vidět za horizont" - udělat prognózu života.

V knize Diagnostika podle jazyka v tradiční čínské medicíně, kterou vydalo nakladatelství Svítání plus, tuto metodu pro zájemce velice vstřícně popsal přední západní učitel čínské medicíny Giovanni Maciocia. V knize přináší i desítky příkladů  jednotlivých pacientů, podle nichž se můžete orientovat při diagnostice podle jazyka i vy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:  

Čínská medicína: Teplé nápoje zvyšují imunitu

Trpíte zácpou? 10 tipů, jak se jí zbavit

Horoskop na duben: Jak se vám povede celý měsíc?

Vobořil: V září se může dít něco, co nechceme. Třetí dávka je nejlevnější opatření | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama