reklama

V šedesáti přiznala: Adoptoval mě pedofil, dětství jsem protrpěla

Stalo se to před desítkami let, ale teprve nyní našla Irka Mary Monaghan (64) sílu svěřit se veřejnosti se svým tragickým osudem. Jako adoptované dítě prožívala roky sexuálního zneužívání. K tomuto osudu ji odsoudily jeptišky.

Foto: Isifa/Thinkstock

Stalo se to před desítkami let, ale teprve nyní našla Irka Mary Monaghan (64) sílu svěřit se veřejnosti se svým tragickým osudem. Jako adoptované dítě prožívala dlouhé roky sexuálního zneužívání. Paradoxní je, že ji k tomuto osudu odsoudily jeptišky.

Psala se 50. léta, když se Mary narodila svobodné matce Tereze v irském sirotčinci, který provozovaly katolické jeptišky. Ty ji násilím oddělily od mámy. Dvouletou holčičku posadily na loď do Ameriky, vstříc lepšímu osudu, jak věřily. O její nastávající rodině si však příliš informací neověřovaly. Její adoptivní otec William O'Brien byl násilník a pedofil.

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku

Příběh Mary Monaghanové natočila BBC v rámci pořadu This World: Ireland's Lost Babies. Seznámil s ním také britský deník Daily Mail.

Ukradené děti

Svobodné matky a jejich děti byly v silně tradičně katolickém Irsku považovány za poskvrnu společnosti. Odvracela se od nich i vlastní rodina a často také otcové dětí, především z řad kněží či bohatých ženatých mužů. Dětem, které nevzešly z manželského svazku, církev upírala křest i křesťanský pohřeb.

Počátkem 20. století provozovala irská katolická církev s finanční podporou státu mimo jiné i domy, v nichž svobodné těhotné ženy, včetně obětí znásilnění, porodily a zanechaly děti k adopci, protože jim nic jiného nezbývalo. Odhaduje se, že v průběhu 50. a 60. let bylo takto násilně odděleno od matek a dáno k adopci až 60 000 irských dětí.

Pro maminku Mary Monaghanové měla tehdejší pokrytecká společnost jen jediné označení: "padlá žena"... A to bylo horší než cokoli jiného. "Moc si ji z dětství nepamatuji. Ale i malé dítě má city. Přestože nevidím konkrétní obrazy, pamatuji si na stesk z odtržení," říká paní Monaghanová, která nyní žije ve státě Massachusetts.

Zničené dětství

Její nová rodina, manželský pár z Kalifornie, vypadala na první pohled pro osamělé dítě báječně. Nový táta William byl prosperující obchodník, ctěný v místě svého bydliště jako spořádaný a důstojný občan. Nová maminka byla laskavá a slušná. "Byla opravdu moc hodná," vzpomíná paní Monaghanová. To se ovšem o jejím otci říct rozhodně nedalo.

Čtěte také: Máma ze syna udělala otroka

Jako malá často Mary bývala nemocná. Trpěla spoustou alergií včetně alergie na některé druhy jídel, takže často zvracela. "Otec mě bil, protože jsem nebyla schopná jíst. Když jsem se počůrala v posteli, zavřel mě na záchodě," vzpomíná na své dětství.

Jak rostla, násilí se zhoršovalo. Ale nikdy ne na očích přátel nebo sousedů! O'Brien týral holčičku pouze, když byla samotná. Neměla žádnou obranu. Kdyby promluvila, jak krutě by se jí otec pomstil? A vůbec - kdo by věřil dítěti... Tak mlčky trpěla po celé dětství.

Důsledkem je posttraumatická stresová porucha, typický problém dlouhodobě týraných dětí. "Dodnes mě budí noční můry. S důsledky zneužívání budu žít nadosmrti," konstatuje paní Monaghanová.

Předsudky až za hrob

Když Mary dospěla, opustila svou adoptivní rodinu. A snažila se najít vlastní maminku. Povedlo se jí to, až když jí bylo 52 let. Tehdy se s mámou poprvé v Londýně setkala. "Přišla jsem k ní a objala ji. A ona doslova a do písmene ztuhla. Nedokázala se ani hnout," popisuje první setkání.

Předsudky, které oběma ženám zkazily život, dohonily Mary i v Londýně. Její maminka se tak styděla za to, že má nemanželskou dceru, že odmítla irskému příbuzenstvu prozradit pravdu. "Musela jsem držet pusu. To bylo prostě tajemství jen mezi námi. Pro ostatní jsem byla vzdálená sestřenice. A já jsem na tu hru přistoupila, přestože to pro mě bylo těžké," přiznává.

Takto v utajení se se svou matkou setkávala až do roku 2010, kdy paní Tereza zemřela. "Je to nešťastné, že si svou pomyslnou hanbu vzala s sebou do hrobu," uzavírá smutný příběh Mary Monaghanová.

úvodní foto: Daily Mail. Mary Monaghanová jako dítě a dnes

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozvedená? To je špatná matka - a může si za to sama!

Holčička z popelnice našla po letech svého tátu

Kolik kávy denně je OK a kolik už je moc?

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama