reklama

Smutný trend doby: Děti bijí své staré rodiče

Osmdesátiletý stařeček schovává modřiny. Syn ho bije. Na policii děda nejde, stydí se, že kluka špatně vychoval... Smutný případ? Takových jsou v ČR desítky tisíc.

Foto: Isifa/Thinkstock

Osmdesátiletý stařeček schovává modřiny. Syn ho bije. Na policii děda nejde, stydí se, že kluka špatně vychoval.

Smutný případ? Není ojedinělý. Zneužívání a týrání ve vlastních rodinách čelí na 180 000 českých seniorů. Nejčastěji je ohrožují potomci z vlastní rodiny: synové, dcery, vnoučata.
 
A staří lidé mlčí. Nevěří policii. Stydí se, že při výchově dětí selhali. Myslí, že si ubližování zaslouží, protože jsou už staří a zbyteční… Co se to s námi děje?

Ty krávo neužitečná!

Paní Libuška oslavila letos 86. narozeniny. Strávila je v nemocnici s rukou v dlaze. Obě kosti předloktí jí zlomil vlastní syn Jiří. Bránila si hlavu, když ji bil. Odmítla na něj převést byt, v němž společně bydlí.

Čtěte také: Miminko Brianna: Příběh, který otřásl světem

Jiřímu se v životě tak nějak nedařilo. Neučil se špatně, ale střední školu nedodělal. Utekl ve třeťáku, protože ho nebavilo se učit. Chvíli prodával ve stánku zeleninu, pak pracoval ve skladu. Nikde nevydržel dlouho, chtěli po něm práci. Když zůstával nezaměstnaný už třetí rok, žena se s ním rozvedla.

"Jsi moje máma! Přece mě nenecháš bydlet pod mostem! Budeme se mít dobře! Budu nakupovat a pomáhat ti s úklidem," sliboval ovdovělé mámě, když se k ní stěhoval. Fungovalo to asi měsíc. Pak se Libuši začaly z peněženky ztrácet peníze. Mizely rodinné šperky. Nakonec se už Jiří ani nesnažil krádeže skrývat. "Koukej navalit důchod, ty krávo neužitečná!" slyšela maminka každý měsíc.

A skutečně mu peníze dávala, styděla by se ukázat před sousedkou modřiny. Až už toho měla dost. Byt na povedeného syna převést odmítla. Tak skončila v nemocnici. Paradoxně ke svému štěstí - jejím případem se konečně začali zabývat policisté.

Vrcholek ledovce

"Domácím násilím je ohroženo 10 % důchodců starších 65 let," uvedla na webu Aktuálně.cz policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

Doporučujeme: I rodič je lidská bytost aneb Nenechte se týrat dětmi!

Šéf občanského sdružení Život 90 Jan Lorman je ještě skeptičtější. Podle něj je týraných seniorů pětina, a to se většina případů na světlo ani nedostane. "Jde jen o vrcholek ledovce. Skryto zůstane kolem 85 %," dodává. Což by znamenalo, že podobné peklo jako paní Libuše prožívají v ČR desítky tisíc stařenek a stařečků.

Organizace Život 90 proto zřídila telefonní linku tísňové péče, na kterou se mohou senioři v nouzi obrátit. A politikové uvažují o změně zákona tak, že starší lidé budou (podobně jako děti) patřit mezi zvlášť zranitelné osoby. Trestné činy vůči nim by se pak trestaly přísněji.

Kdo bije, sám bude bit

Jestli budou opatření účinná, je ovšem otázka. Statistiky hovoří jasnou řečí: Počet týraných dětí ročně vzroste o více než 10 %. "Násilí na dětech je společností bohužel stále vnímáno jako součást výchovy," říká senátorka a prezidentka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. A jak se do lesa volá…

Týrání seniorů mívá totiž obvykle dlouhou historii, která zahrnuje nevyřešené křivdy z minulých let. Opakování násilí v rodině se leckdy táhne od dědečka přes syna k vnukovi. Psychologové to nazývají transegenerační přenos: Děti, které jsou svědky nebo oběťmi násilí, přejímají vzory chování rodičů a mohou je v budoucnu využívat i ve svých vlastních vztazích.

Dá se shrnout prostými slovy: Kdo býval bit, často své děti také bije. A děti zvyklé na rány rodičů, jim je v dospělosti mohou vracet. Vzniká tak začarovaný kruh násilí, z něhož je jen těžké uniknout. A tak určitě stojí za zamyšlení otázka: Chováme se ke svým dětem tak, jak chceme, aby se ony jednou chovaly k nám?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Doporučujeme: Slova, která vraždí dětskou lásku: znáte je?

Děsivé černooké děti bez bělma: Odkud jsou? Co chtějí?

Otrávila syna, aby byla slavná. Dostala doživotí


 

reklama
Doporučené recepty
    reklama