S dětmi o sexu: Co mají nárok vědět? A kdo jim to poví?
To jsou otázky, které se pohybují někde na hranici zákonů. Záleží hlavně na rodičích, na jakou stranu se přikloní. Jaký je váš názor?
To jsou otázky, které se pohybují někde na hranici zákonů. Záleží hlavně na rodičích, na jakou stranu se přikloní.
Nejširší právní rámec definuje Charta sexuálních a reprodukčních práv z roku 1995. Patří k nim mimo jiné právo na život, soukromí, svobodu myšlení, informace a vzdělání, právo ne/uzavřít sňatek, založit a plánovat rodinu. Z tohoto dokumentu vychází i povinná školní výchova ke zdraví, jejíž součástí je sexuální výchova.
Střet práva
Za klíčové lze považovat právo na informace ve vzdělání, podle něhož má každý právo na přístup k pravdivým informacím týkajícím se sexuálního a reprodukčního zdraví, práv a odpovědnosti, které berou v úvahu specifika jeho pohlaví. Důležité je také právo rozhodnout se, zda a kdy mít děti včetně bezpečných, účinných a přijatelných metod regulace porodnosti.
Čtěte také: Penis a vagína aneb Víte, co se vaše děti učí ve škole?
Jenže... Pro některé rodiče, zejména věřící, je řada témat z oblasti sexuální výchovy diskutabilní z hlediska etiky a morálky. V jejich případě může sexuální výchova narušovat právo na soukromí - mají přece nárok vychovávat děti podle vlastního přesvědčení! Který výklad zákona má v takovém případě přednost?
Aspoň nemusí nic vysvětlovat
Mlčící většina je s koncepcí českého školství ohledně sexuální výchovy spokojena. "Rodina se o vhodnou informovanost nepostará. Spoléhala bych na školu, která by měla disponovat pomůckami zpracovanými za pomoci dětských psychologů. Vzpomínám na svá dětská léta, kdy toto téma bylo tabu a možnosti poučení mizivé. Pamatuji, jak malá skupinka třináctiletých spolužaček o školní přestávce vlezla pod učitelův stůl, kde si potají a se zahanbením sdělovala kusé znalosti v této oblasti. Jiná spolužačka, už jako elévka zdravotnické sestry, se rozhořčovala nad tím, že rodiče to ve svém věku "ještě dělají". Byla to doba tmářství, zanechávající dojem něčeho přisprostlého a ovlivňující pozdější zdravý a bezpečný sexuální život," napsala nám čtenářka Jana Zavadilová (80).
Doporučujeme: Ta knížka - no fuj! Jsou na ní nahatí lidé!
"Jen absolutní puritáni se brání předávat informace dětem. Podávají-li se však srozumitelně vzhledem k věku, nelze nic zkazit. V počátcích lidského pokolení přece chodili všichni nazí a sex se odehrával zcela přirozeně. Až daleko později z něj církve vytvořily cosi nemravného. Bohužel i dnes existuje mnoho lidí se stejným smýšlením. Taková výuka by je ale neměla pohoršovat. Naopak by měli být vděčni za to, že sami doma dětem (při vlastním ostychu) nemusí nic vysvětlovat," doplňuje náš čtenář Zdeněk Blahna.
Sexuální výchova: Prim hrají rodiče
A je to tak správně. Nicméně existují rodiče, kteří považují koncepci českého školství v tomto směru za příliš otevřenou. Kdyby bylo po jejich, ponechali by místo pregnantních fakt dětem prostor pro tajemství. Bylo by to tak lepší?
Více se dozvíte: Dokumentaristka varuje: Sexuální výukou bereme dětem tajemství!
Těžko říct. Informační embargo by však zřejmě nepomohlo. Moderní technologie totiž podstatně zkracují dobu dětské nevinnosti. Jak ukázal nový průzkum společnosti AVG Technologies, 75 % českých rodičů se svými dětmi mluvilo o sexu už ve věku deseti let. To je až o pět let dříve, než měla stejnou rozmluvu generace jejich rodičů. A polovina z nich si vůbec nepamatuje, že by takovou diskuzi kdy vedla.
Nejčastějším spouštěčem rozhovorů s dětmi o intimních věcech je internet. Kvůli němu nelze dětem zabránit v přístupu k informacím - najdou si je samy, ale možná zkresleně.
Není lepší, dostanou-li je odpovídající, vhodnou a taktní formou ve škole? Jaký je váš názor? Vysvětlovat, nebo nechat, ať si informace zjistí samy? O tom můžete diskutovat pod článkem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Co vám doopravdy otráví těhotenství
Má 6 dětí a 36 plastik: Máma vypadá jako hambatá Barbie
Pijte vodu nalačno! Vyléčí až 1 000 různých nemocí