reklama

Do kopce se rodí hůř aneb Co k porodu nepatří?

Porod by měl být přirozenou záležitostí. Přesto se do něj často zbytečně zasahuje nepotřebnými procedurami a nadbytečnými léky. Čeho se při porodu vyvarovat, aby proběhl hladce a přirozeně?

Porod
Porod | Foto: profimedia.cz

Porod by měl být přirozenou záležitostí. Přesto se do něj často zbytečně zasahuje nepotřebnými procedurami a nadbytečnými léky. Čeho se při porodu vyvarovat, aby proběhl hladce a přirozeně?

Nadbytečné hormony a léky, jejichž podání může být kontraproduktivní, nepotřebné a někdy přímo škodlivé zákroky, podávání klystýru, trvání na nevhodné či nepohodlné poloze rodičky - to jsou věci známé už z učebnic mediků. Přesto se k nim někdy zdravotníci ze setrvačnosti uchylují. Bez čeho se dá při porodu krásně obejít a co ho naopak usnadní?

K čemu je dobrý oxytocin? 

Pro přirozený porod je nezbytné mít v pořádku hormonální systém, zvláště osu hypotalamus-hypofýza, která uvolňuje hormon oxytocin. Tento hormon je pro porod velmi důležitý, způsobuje stahy dělohy a má velký význam pro vytvoření vazby mezi matkou a dítětem.

Oxytocin je nezbytný pro start kojení, podílí se na utváření pevných partnerských vztahů, rozpouští úzkost, pomáhá zvládat stres a bolest. Při medicínsky vedeném porodu se však často podává hormon umělý. Jeho nitrožilní podání působí pouze na stahy dělohy, ale nedostává se přes hematoencefalickou bariéru do mozku, kde je jeho přítomnost zásadní pro limbické a emoční zpracování porodu. Doba samotného porodu se jeho podáním sice urychlí, ale stahy mohou být bolestivější a žena může porod vnímat nepříjemně.

To často vede k potřebě podat léky proti bolesti. Řada rodiček se shoduje na tom, že přirozený porod byl pro ně mnohem snesitelnější a bolest při něm dobře zvládnutelná. Instinktivně cítily, jakou polohu mají zvolit, netrpěly strachem ani stresem; pár hodin po porodu se cítily velmi dobře, nebyly unavené a měly dost sil starat se o miminko.

Také váš porod bude co nejpřirozenější v případě, že vám nebudou podány žádné léky na uvolňování svalstva a hormony. Myslete na to v okamžiku, kdy si budete sestavovat porodní plán. Produkci přirozeného oxytocinu v těle můžete podpořit vhodnou detoxikací organismu. Orgány, které tento hormon produkují, začnou po účinné očistě fungovat lépe. 

Amniotomie ušetří bolest, ale…

Amniotomie je zcela zbytečný zákrok, který se provádí pro zkrácení druhé doby porodní. Roste při něm bolestivost kontrakcí, může vést k tísni plodu a zvyšuje pravděpodobnost císařského řezu. Představuje také nebezpečí infekce. Navíc se dítě po protržení blan musí narodit do 24 hodin.

Maminka by měla zodpovědně posoudit, zda je toto riziko adekvátní naději na zkrácení bolesti o jednu či dvě hodiny. Téměř každá žena si při porodu prožije těžkou chvilku, kdy má pocit, že bolest a vyčerpání nevydrží. V této fázi je třeba, aby byl její doprovod seznámen s tím, co matka chtěla a poskytl jí v dané chvíli oporu. Často tato chvíle přichází těsně před samotným porodem, přičemž podání prostředků proti bolesti je už zbytečné, protože není čas, aby začaly působit.

Pokud tělo funguje správně a první doba porodní se spouští postupně, není zapotřebí ani klystýr, protože žena se před začátkem pravidelných kontrakcí sama vyprázdní mírným průjmem. Tato přirozená očista často spouští samotný porod.

Zhoupněte se na vlně energie

Druhá doba porodní je již vlastní porod a začíná tehdy, když je hrdlo děložní dokonale otevřené. Během této fáze je třeba vytlačit dítě ven silou děložních kontrakcí a aktivním tlačením břišních svalů. Pokud se do porodu farmakologicky nezasahuje, cítí matka velký příliv energie. Mělo by se jí umožnit, aby si polohu pro porod sama instinktivně zvolila.

Klasická poloha vleže na zádech se zvednutýma nohama brání prokrvování dělohy. Tím může dojít k tísni plodu v důsledku sníženého zásobování plodu krví - pak je třeba dítě co nejrychleji porodit a přistoupit tak k úplně zbytečnému lékařskému zákroku. Mnohdy by přitom stačilo, aby se matka mohla posadit na porodnickou stoličku nebo si kleknout. Ne nadarmo se používá termín „lidské pokolení" podle toho, že nejčastěji se rodilo na kolenou!

Problém mnoha českých porodnic je, že málokde umožní vybrat si polohu pro druhou dobu porodní. Porodnice toto na svých internetových stránkách často nabízejí, ale samotná praxe se liší. Přitom se už medikové z lékařské učebnice dozvědí, že je třeba dodržovat zásady porodního mechanismu, umožnit dorotování hlavičky a nenutit rodičku ležet na zádech. Proto je důležité mít porodní plán a ústně sdělit dopředu svoje přání. Ve chvíli, kdy porod probíhá, nemůže matka ztrácet energii dohadováním se s personálem. 

Netlačte na břicho!

Nevýhodou polohy ležmo je také to, že matka rodí proti gravitaci, takže v této poloze nedochází k úplnému rozšíření porodních cest. Žena by měla sama tlačit podle toho, jak vnímá své tělo. Při řízeném tlačení podle pokynů hrozí porodní poranění a navíc je to pro ženu mnohem víc vysilující.

Má-li matka problém dítě v poloze na zádech vytlačit, používají někdy zdravotníci tzv. Kristellerův manévr, kdy tlačí na břicho a na dělohu a „pomáhají" tak matce. Tento manévr je zakázaný, ale přesto se s ním mnohde setkáte! Je velmi rizikový pro matku i dítě, při tlaku na dělohu se do krve vyplavují koagulační působky, které mohou způsobit trombózu. Hrozí také poranění břišních orgánů ženy nebo poranění dítěte. Tento zákrok by měla žena nebo otec u porodu razantně odmítnout.

zdroj: babyweb.cz

Britové jsou u vytržení ze znovuobjevených záběrů královny. Stačilo jedno slůvko | Video: Martin Krepindl
reklama
reklama
reklama