reklama

Nečekejte, až jí o menstruaci řeknou kamarádky!

Každá maminka řeší, jak svou dceru seznámí s detaily dospívání. Obvykle ovšem váhá tak dlouho, že bývá už pozdě. Menses se totiž neustále posouvá do nižšího věku, a proto je potřeba začít s osvětou nejpozději v deseti letech.

Holčičky
Holčičky | Foto: Profimedia.cz

Každá maminka řeší, jak svou dceru seznámí s detaily dospívání. Obvykle ovšem váhá tak dlouho, že bývá už pozdě. Menses se totiž neustále posouvá do nižšího věku, a proto je potřeba začít s osvětou nejpozději v deseti letech.

Není nic nepříjemnějšího, než se všechny podrobnosti dovídat narychlo od kamarádek ve škole nebo na táboře. Připravit dceru na tuto chvíli dříve, než se s ní setká sama, znamená snažit se o tomto tématu mluvit, a to otevřeně, s jistou přirozeností a bez zábran.

„Dnešní otevřené pojetí výchovy je pro maminky výhodou. Je nutné si však uvědomit, že nástup menstruačního cyklu se za posledních dvacet let významně posouvá do stále mladšího věku, a má-li maminka připravit svou dceru na toto období plné hormonálních změn, je nutné začít vést na toto téma dialog již kolem desátého roku. Podstatou včasného poučení je připravit dívku na příchod jejích prvních měsíčků tak, aby tuto změnu chápala jako přirozenou součást svého zrání," poznamenává dětská psycholožka Markéta Šauerová.

Jak jste svou dceru připravila do života vy? Poraďte ostatním v diskuzi pod článkem!

Mluvte otevřeně

Rodiče by měli s dětmi otevřeně mluvit o různých přirozených situacích ze života dospělých, ať už se jedná o lásku, plození dětí, jejich příchod na svět nebo odchod někoho blízkého. Dokážou tak sami ovlivnit názory a postoje dětí. Je to rozhodně lepší, než aby si je samy utvářely působením médií a zjednodušených názorů vrstevníků, když nebudou mít možnost informace s nikým konfrontovat.

Internet neví všechno

Přestože žijeme ve světě, kdy si slečny mnoho z toho, co potřebují vědět, najdou samy na internetu, neznamená to ještě, že najdou vždy odpověď správnou nebo tu, kterou přesně hledají. Některá trápení pomohou vyřešit hlavně maminky, jejichž vztah by se měl k otevřenosti a upřímnosti budovat už od malička.

Maminky by měly své dcerky připravit na první okamžik, kdy menstruace přijde. Nepříjemné pocity, napětí a nevolnost pak budou moci mnohem dřív odhalit, zmírní se i obavy a strach z tohoto okamžiku, který by měl být maminkami prezentován jako naprosto přirozený. Z jejich holčiček se prostě pomalu začínají stávat slečny

Je vhodné vyčlenit si čas jen samy pro sebe a udělat si s dcerou hezké odpoledne, nenásilně navázat na toto téma a v příjemné atmosféře si popovídat o tom, co dceru zajímá, co trápilo vás a co ji může překvapit. Maminka by měla upozornit, že měsíčky mohou být z počátku nepravidelné, a proto je velmi důležité, aby si dcera pečlivě zaznamenávala jejich začátek i průběh. Nejlépe poslouží jednoduchý menstruační kalendář.

Pár vět o hygieně

Maminky také občas podceňují rozmluvu na téma hygiena.  „Dnešní generace má velmi zvláštní postoj k udržování hygienických návyků - pečlivé mytí rukou, udržování hygieny na toaletách, správný postup při hygieně - to vše je jí mnohdy poněkud vzdálené," podotýká dětská psycholožka.

Matka by proto měla dceru seznámit také s hygienickými pomůckami, zpočátku především vložkami, později i s tampony, u nichž je zásadní otázkou správné zavedení, které může být pro malé slečny obtížné a nepříjemné. Mladé slečny by měly být také vedeny k důkladné hygieně v tomto období.

Pro začátek menstruace jsou ale přece jen nejvhodnější vložky, které jsou jednodušší na výměnu a dívky je lépe přijmou. V dnešní době je ale používání tamponů běžnou záležitostí, a proto můžeme dcery poučit a předat jim zkušenosti, aby si počátkem jejich „dospěláckého" období prošly beze stresu, studu a zbytečných obav.

zdroj: Carine

O slově menstruace

  • Termíny menstruace a menzes pocházejí z latinského mensis = měsíc, které souvisí s řeckým mene = Měsíc a s kořeny anglických slov month = měsíc a moon = Měsíc
  • Název odráží fakt, že Měsíc  potřebuje asi 28 dní na oběh kolem Země, stejnou dobu trvá i průměrný ovulační cyklus ženy.
  • Menstruační krev se dříve nazývala čmýra, poněkud zastaralé je i označení perioda.
  • Dnes je obvyklé označení měsíčky nebo menzes, lidově pak expresivně zabarvený výraz krámy.
  • První menstruace se označuje menarche.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama