reklama

Proč moje holčička ještě nemluví? 

Protože naučit se mluvit je opravdu dřina. Jen si zkuste představit, že byste se dostali nějakým nedopatřením třeba do Finska a museli komunikovat!

Foto: Isifa/Thinkstock

Protože naučit se mluvit je opravdu dřina. Jen si zkuste představit, že byste se dostali nějakým nedopatřením třeba do Finska a museli komunikovat!

Nebo ještě lépe: Představte si, že byste se rázem přenesli do víru úplně jiné mimozemské civilizace... Některému prckovi to jde skoro samo a v roce a půl skládá věty, jiný s prvními proslovy počká třeba až do čtyř let.

Mano piši a huky: Nerozumíte? Slovník z dětštiny najdete ZDE>>

"Našemu synovi je rok a půl, kamarádi mají holčičku jen o dva měsíce starší. Nedávno jsme se společně sešli a nám maminkám to nedalo nepředvést, jak ti naši malí už krásně mluví. Holčička ukázala na plyšového medvídka a řekla: Podívej mami, jak má ten medvídek hezký očička! A náš syn, aby nezůstal pozadu, pronesl: Mamo, mamo, kouká brum brum oši tady - a přitom mu málem ty oči prstíčkem vypíchl," popisuje s úsměvem naše čtenářka  Denisa, jak mohou být mluvní pokroky jednotlivých dětí rozdílné.

Rozumí už dávno předtím

Ještě než dítě samo promluví, mnohému rozumí. Žvatláním se snaží slyšená slova napodobit, ale nejde to hned. Dítě začíná mluvit kolem prvního roku života. První slova bývají jednoslabičná nebo dvouslabičná a zpočátku jsou tvořena opakováním stejných slabik: tata, mama, baba, papa.

Dvouleté batole dlouhá slova obvykle zkracuje, nerozeznává ještě všechny hlásky a nahrazuje je těmi, které zná. Už jde ale o komunikaci, která postihuje jeho základní potřeby a emoce. V dalších letech bude následovat zejména rozšiřování slovní zásoby a základní tvoření vět.

Jak ho naučit mluvit?

  • Na dítě vždy mluvíme správným mluvním vzorem, nešišláme, slova nekomolíme.
  • Tempo řeči má být klidné, pro dítě srozumitelné.
  • Modulace řeči by měla být výrazná, ale ne přehnaná.
  • Po dítěti slova správně artikulačně opakujeme, nehodnotíme jeho nedostatky.
  • Umožníme dítěti sledovat při mluvení náš obličej.
  • Aktivitu střídáme s odpočinkem, dítě nepřetěžujeme zbytečně dlouhými činnostmi, dodržujeme pravidelný režim spánku a bdění.
  • Hojně si s dítětem zpíváme, povídáme říkanky, čteme jednoduché pohádky a příběhy, prohlížíme knížky a leporela, komentujeme činnosti, které děláme, zapojujeme ho do aktivní komunikace při hrách.
  • Vyvarujeme se drilu. Je zakázáno používat výzvy typu Řekni!

Více tipů najdete ve článku Jak naučit dítě mluvit?

Ještě budete období tichého mlčení postrádat! To někdy kolem třetího roku, když vás prcek bude pořád dokola zaplavovat dvěma záludnými otázkami: Co to jééé? A próóóč?

Každé dítě je však jiné. Vývoj některých dětí je velmi pozvolný a plynulý, dítě postupuje systematicky krok za krokem. Jiné děti mají psychomotorický vývoj ve skocích. Pokud se řeč nerozvíjí do tří let, může to mít mnoho příčin. Je-li však dítě zdravé, má vhodné podmínky pro rozvoj řeči, a přesto do tří let věku nezačne mluvit, nazýváme toto období prodloužená fyziologická nemluvnost. Ani tehdy není třeba se zneklidňovat, obraťte se ale na klinického logopeda, který dítěti pomůže.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Šikana aneb Když selže paní učitelka v mateřské školce

Češi jsou národ podvodníků, ne vysokoškoláků

10 evropských měst, která vás na podzim okouzlí!

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama