reklama

Proč mají mít děti své zubní pasty?

Leckoho by mohlo napadnout, že speciální zubní pasty pro děti jsou jenom reklamní trik. Skutečnost je ale jiná. Rozdělení zubních past podle věku má totiž své zdravotní opodstatnění. Hlavní rozdíl představuje obsah fluoru.

Foto: Isifa/Thinkstock

Leckoho by mohlo napadnout, že speciální zubní pasty pro děti jsou jenom reklamní trik.  Skutečnost je ale jiná. Rozdělení zubních past podle věku má totiž své zdravotní opodstatnění.

Nejdřív vás asi napadne, že odlišnost spočívá v chuti. I to je pravda - zubní pasty pro malé děti mají různé ovocné příchuti, známá je například Signal Kids. Hlavní rozdíl mezi zubními pastami pro dospělé a pro děti však představuje obsah fluoru.  

Proč právě fluor?

Fluor je velmi důležitý prvek, a to ne proto, že ho známe ze svítících trubic. Má velký význam v boji proti zubnímu kazu, nejen u dětí.  Snižuje totiž kazivost až o 30 %.  Při správném čistění zubů dvakrát denně vzroste přítomnost fluoru ve slinách vždy na několik hodin, čímž se zvyšuje prevence a ochrana skloviny.  Proto fluor obsahuje většina zubních past.

"Fluor je pro zuby velice příznivý prvek. Jeho chemickým začleněním získává sklovina větší odolnost proti zubnímu kazu. Nadbytek však může způsobovat naopak nepříznivý vývoj skloviny. Proto je potřeba u dětí dbát na optimální množství obsažené v zubních pastách," říká zubní lékař MUDr. David Kadlec z domažlické zubní ordinace.

Nepolykat, vyplivnout!

Dětské pasty ovšem obsahují fluoru ještě méně, než je doporučená denní dávka. Malé děti totiž mají tendenci zubní pastu polykat. Při klasickém obsahu fluoru, který je u dospělých třikrát a v některých případech i pětkrát vyšší, by se tímto prvkem doslova předávkovaly.

Proto jsou jiné zubní pasty pro děti v předškolním věku, jiné pro školáky a jiné pro rodiče.  Při výběru je třeba vždy zkontrolovat popis na obalu. Již zmíněná pasta Signal Kids je například pro děti do šesti let, zatímco školáci mezi sedmým a třináctým rokem mohou používat jemně mátovou Signal Junior.

Důležité je také správné množství pasty. Nemusíte to vůbec přehánět, předškolákům stačí množství pasty velké jako hrášek, školáci už mohou pokročit k fazoli.

Nešidit při dospívání!

Když nastupuje puberta, mívá dospívající jedinec vlastní vyhraněné názory. "V tomto věku by se už mohl chlapec nebo dívka o svůj chrup starat sám. Ale víme, že jeho názor nemusí být zrovna shodný s názorem rodičů. Dosavadní dobrá péče o chrup se tak může zhoršit. Zároveň se v ústech začínají objevovat stálé zuby, které musí vydržet na celý život, a proto důslednou péči vyžadují. Z toho důvodu se doporučuje ještě i v době prvních několika školních let alespoň občas zkontrolovat, jak dobře si dítě zuby čistí," dodává doktor Kadlec.

A jaký problém nejčastěji děti přivádí do zubních ordinací? "Ve své ordinaci se nejčastěji setkávám se zubním kazem a jeho následky," říká MUDr. David Kadlec ze soukromé zubní praxe v Domažlicích. Ty se objevují už od raného dětství. Může za to více faktorů: nedokonalé čištění dětského chrupu, polykání zubní pasty, hodně cukrovinek a někdy též genetické dispozice. Primární ochranu představuje právě fluor obsažený v zubních pastách.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Američanka šokovala svět: porodila vlastního vnuka!

Vystup si s tím řvoucím spratkem z tramvaje!

Mají tlustí lidská práva?

"Ti lidé nechápou, o co jde." Filozof Kroupa varuje před ukrajinskou kapitulací | Video: Tým Spotlight
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama