reklama

Předpověď: Nejoblíbenější dětská jména v roce 2016

Budoucí popularitu křestních jmen je těžké odhadnout. Přesto se o to na základě statistik pokusíme.

Foto: Thinkstock

Od té doby, co statistický ústav nevydává tabulky nejoblíbenějších jmen, je těžké odhadnout současnost, natož budoucí popularitu křestních jmen. Přesto se o to pokusíme.

Usnadní nám to fakt, že Češi jsou spíš tradicionalisté. Když už projeví kreativitu, je to obvykle u holčiček (a někdy spíš k jejich škodě). Vývoj dat Českého statistického úřadu však naznačuje určité trendy. Jaké to jsou?

Prvních deset stálic

U obou pohlaví platí, že převládají jména začínající písmeny A a M, u holčiček potom ještě E a u kluků J.

Doporučujeme: Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

U chlapečků se dá víceméně spolehnout na nejoblíbenější dvě jména: Jakub a Jan. Za nimi následují v měnícím se pořadí: Tomáš, Adam, Matyáš (ten přibyl mezi nejoblíbenější nejpozději, až v posledních pěti letech), Filip, Vojtěch, Ondřej, David a  Lukáš.

U holčiček potom dominují Eliška s Terezou, za nimiž následují Anna s Adélou a Natálií. Překvapivě se mezi nejoblíbenější jména dostala Sofie, za ní potom stálice Kristýna a Karolína, nově Viktorie a tradiční Barbora.

Končí desetiletí, bude změna?

Podle statistik se obliba jmen obvykle mění ve zhruba desetiletých cyklech. Možná nás tedy nové trendy překvapí. Co můžeme čekat?

Tipujeme, že do budoucna by se v prvních deseti chlapeckých jménech mohl vyskytnout i Dominik. Mezi holčičkami by se potom příští rok mohly objevit také Veronika, Aneta či Amálie.

Čtěte také: Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Na oblibě ve světě i v ČR získávají jména krátká jako Laura či Ella, u kluků pak Matěj nebo Šimon. Znovu vrátit k oblibě by se tedy mohla i dříve oblíbená křestní jména Kateřina a Zuzana, případně Martin a Štěpán.

Jak to bude ve světě?

To samozřejmě záleží na rodném jazyce, takže spekulovat budeme pouze o jménech anglosaských. Australský sociolog Mark McCrindle, který trendy v pojmenování dětí pravidelně sleduje už léta, přidává tipy pro anglicky mluvící svět.

Podle něj se dá u dětí očekávat návrat klasiky, u holčiček v podobě jmen Audrey a Violet, u kluků to zase může být Daniel či Edward. Tento trend by se mohl odrazit i v ČR.

Ve shodě s technologickými trendy se pak začnou objevovat i jména, jež mohou posloužit jako nick: výrazná, jedinečná a odlišná od ostatních, ale přitom taková, aby nositele svou originalitou zcela nevyčlenila z kolektivu. Jako příklady sociolog uvádí klučičí jména Flynn, Luca, Ryder, Orson, Sawyer a holčičí jména Ava, Stella, Summer, Olive nebo Sage. Jak se vám líbí?

A jaké je to vůbec se jmény podle vašeho vkusu? Dáváte přednost tradičním Andulce a Honzíkovi? Či se vám líbí moderní trend v podobě Matyáše a Sofie? Nebo byste nejraději dali dětem jméno, které nemá nikdo široko daleko?

O tom můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Arya, Jaime, Khaleesi: Děti pojmenované z Hry o trůny

Podvedla jsem muže den před svatbou, dodnes to neví

Sruby, které nenudí: Z každého koutu voní dřevo

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama