reklama

Arya, Jaime, Khaleesi: Děti pojmenované z Hry o trůny

Američané dávají dětem jména z Hry o trůny. Dali byste jim je i vy? O tom můžete hlasovat v anketě.

Arya Stark a Jaime Lannister
Arya Stark a Jaime Lannister | Foto: Wikia

Obraznost spisovatele George R.R. Martina, autora ságy Píseň ledu a ohně, uchvátila miliony lidí. Ale od té doby, co z jeho díla televize HBO vytvořila drsný historický fantasy seriál s názvem Hra o trůny (Game of Thrones), se strhlo šílenství zcela srovnatelné s Pánem prstenů nebo Harry Potterem.

Televizní adaptace právě zahájila vysílání páté řady a pobláznění američtí fanouškové dávají dětem jménaGame of Thrones. V módě jsou zejména Arya, Jaime a Khaleesi.

Arya, zabiják

Postava nejmladší dcery rodu Starků to rozhodně neměla lehké. Jako dítě na vlastní oči viděla, jak jí popravili otce. A to byl jenom začátek hrůz, které ji na útěku před znepřáteleným rodem Lannisterů čekaly. A z divokého malého děvčátka, zmítaného osudem, se kvůli nutnosti přežít stává bezcitný zabiják.

Doporučujeme: Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Od prvního uvedení série popularita filmové Aryi stále roste. Z 942. místa se posunula na 277. a statistikové odhadují, že do tří let bude patřit ke třem nejoblíbenějším hrdinům. V roce 2000 dostalo v USA do vínku jméno Arya 34 holčiček. v roce 2013 už jich bylo 1135.

Khaleesi, Matka draků

Ani s Daenerys Targaryen, poslední žijící ratolestí kdysi vládnoucího rodu, se osud nemazlil. Na pohled křehká dívka však překvapila neuvěřitelnou houževnatostí, silou vůle a krutou spravedlností. Vlastně se dá říci, že jsou si s Aryou v lecčems (kromě vzhledu) dost podobné.

Kromě toho, že díky své královské krvi dokáže Daenerys ovládat draky, má také titul khaleesi neboli královna koňského klanu Dothraků, do kterého byla provdána. Jméno - Khaleesi - dostalo na začátku série jen 10 holčiček. Předloni to už bylo 241.

Tyrion, lannisterský "obr"

Nejmladší syn rodu Lannisterů, trpaslík Tyrion, čelí svému handicapu břitkým humorem, inteligencí a cynismem. Přesto je znát jeho zranitelnost, a možná právě to mu vynáší přízeň diváků.

Čtěte také: Nejpodivnější dětská jména: Jablko, Mauglí a Přikrývka

Za dobu vysílání seriálu Hra o trůny vzrostla frekvence tohoto jména čtyřikrát, z 11 chlapečků na 43. Možná vám to přijde málo, ale jeho ostatní zlí příbuzní, královna Cersei, hlava rodu Tywin či král Joffrey se amerických statistikách jmen nevyskytují vůbec.

Jaime, zlatá ruka

Jaime Lannister, někdejší naděje rodu, přišel v bojích o trůn o ruku. Přestože šlo o bezohledného rváče, který trpěl milostnou vášní ke své sestře Cersei - ano, řeč je o incestu - jeho postava se v průběhu děje postupně mění k lepšímu.

Možná za to může jeho milostná zranitelnost, bratrská náklonnost k Tyrionovi, nečekané záblesky rytířské cti či rošťácký úšklebek jeho představitele Nikolaje Coster-Waldaua. Jisté je že jeho jméno dostalo předloni 682 chlapečků, zatímco o tři roky dříve pouhých 85.

Podle statistik BabyNames.com získala na oblíbenosti také jména Snow, Stark, Sansa a Theon, zatímco poklesla obliba jmen Catelyn (což možná bude tím, že tato postava byla ve třetí sérii zavražděna, takže sešlo z očí, sešlo z mysli), Tyrell a Shae. V oblíbenosti pak kolísají jména Jorah a Brienne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odolen, Háta, Dobroš: Česká jména v průběhu staletí

Video: Utekla před doktory rodit venku,ve tmě na kamení

Démoni sexu existují: Succuby a incubové v lidské kůži

Tereza Těžká: Je nás pět, mám třikrát víc lásky i trápení. Je mýtus, že nežárlíme | Video: DVTV, Daniela Písařovicová
reklama
reklama
reklama