reklama

Mapa příjmení ČR: Najděte příbuzné a slavné jmenovce!

Zajímá vás výklad vašeho příjmení? Chcete se dozvědět, jak a kdy vzniklo? Rádi byste dohledali své jmenovce, vzdálené příbuzné nebo přátele z dětství? Umožní to server Příjmení.cz

Foto: Isifa/Thinkstock

Zajímá vás výklad vašeho příjmení? Chcete se dozvědět, jak a kdy vzniklo? Rádi byste dohledali své  jmenovce, vzdálené příbuzné nebo přátele z dětství?

To všechno umožní nový server Příjmení.cz, který zároveň funguje jako sociální síť "pro všechny, kteří se nějak jmenují". Jeho východiskem se stal obsáhlý výkladový slovník českých příjmení, který obsahuje téměř 30 000 hesel.

Jak se kdo jmenuje

Dědičná příjmení se rodila postupně z přízvisek, jimiž se rozlišovali lidé stejného křestního jména ve vesnici nebo v jiné komunitě. Vznikala nejčastěji z osobních a místních jmen a ze slov obecného významu. Jejich vývoj probíhal celých 400 let, od 14. do 18. století, kdy v roce 1780 císař Josef II. uzákonil v rámci dalších velkých osvícenských reforem také dědičnost a neměnnost příjmení.

Doporučujeme: Jméno dítěte předurčí jeho lásky a životní úspěchy

Od té doby se z Janka od Zvonu, tedy muže, který bydlel v domě U Zvonu, stal Jan Zvoník stejně jako z Honzy, jehož profesí bylo rozhoupávat zvon v kostele. A jméno po nich podědili i synové, přestože se přestěhovali nebo živili třeba jako krejčí.

Práce dvou generací

Obsáhlý výkladový slovník českých příjmení, z něhož web vychází, je výsledkem dlouholeté práce Prof. PhDr. Dobravy Moldanové, CSc., která navázala na celoživotní badatelskou činnost svého otce, profesora Josefa Beneše.

Najdete v něm informace o jejich prvních zmínkách jména, případně i několik variant jeho původu. Rozsáhlá databáze obsahuje také základní historická data, z nichž se dozvíte, která příjmení byla v České republice nejčastější v daném období. Pro každé z příjmení je navíc ve formě grafu zobrazen i počet narozených lidí téhož roku.

Čtěte také: Výběr jména pro dítě: Matriko, vezmeš si to na triko?

A protože hodně lidí zajímá, které slavné osobností nosily jejich příjmení, najdete na serveru Příjmení.cz též rozsáhlou databázi slavných. Například pro příjmení Kučera je k dispozici 407 významných jmenovců, pro příjmení Novák dokonce 957 slavných nositelů. A tento počet průběžně roste, podle toho, jak uživatelé internetu upozorňují na další důležité osobnosti.

Novák, Svoboda, Novotný

V současné době se v ČR eviduje více než 285 000 příjmení. Geografické rozmístění jmen v jednotlivých oblastech republiky ukazuje přehledná mapa. Pro jednotlivé oblasti jsou pak k dispozici žebříčky počtů i hustoty jednotlivých příjmení.

Nejčastější je obligátní Novák, následují Svoboda a Novotný. V některých krajích ovšem existují výjimky. Na Sušicku najdete nejvíc Kolářů, na Vimpersku převládají Voldřichové, na Valašsku Skýpalové a u Hodonína jsou zas rozšířeni Koneční.

Najdi svoji rodinu!

Elektronická podoba portálu je také výhodná při orientaci ve vazbách mezi příjmeními se stejným původem. Prostřednictvím webu se můžete spojit s ostatními nositeli svého příjmení. Najdete tak nejen své předky, ale i jmenovce.

Nositelům každého příjmení potom web nabízí virtuální kluby, kde se mohou potkávat, diskutovat nebo vyměňovat informace, obrázky a videa.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Odolen, Háta, Dobroš: Česká jména v průběhu staletí

12 znamení, že už jste opravdu staří

Ovlivňuje jméno osud? Vědci tvrdí, že ano

Kontra: Neumíme sdílet veřejný prostor. Řidiči často netuší, jak nebezpečná je to hra | Video: Michael Rozsypal, Daniela Drtinová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama