reklama

Podivné chutě těhotných: hlína, papír, uhlí, mýdlo

Těhotenské chuťové vášně jsou zcela v pořádku. Důvod k obavám nastává, když změněné touhy ohrožují přísun vyvážené stravy, případně dokonce zdraví matky i dítěte.

Foto: Isifa/Thinkstock

Taky se vám stalo, že některá jídla, která jste před otěhotněním milovala, jste v těhotenství nemohla doslova ani cítit? V pohodě! Horší je, když dostanete náhle chuť třeba na kousek uhlí.

I to se může klidně stát. Za těhotenské chutě vděčíme hormonálním změnám, které dramaticky mění oblibu různých jídel i odpor k nim. U některých nastávajících maminek chuťové pohárky nezaznamenají změnu žádnou, u jiných zcela zásadní. A co víc: chutě se mohou proměňovat v průběhu jednoho těhotenství a s příchodem další gravidity zas mohou být u té samé ženy zcela jiné.

Těhotenské chuťové vášně jsou zcela v pořádku. Důvod k obavám nastává, když změněné touhy ohrožují přísun vyvážené stravy, nebo dokonce zdraví matky i dítěte.

Okurky v sýru a posypat čokoládou, prosím!

Někdy ani báječné recepty nestačí. Změny chuti vyvolávají nejčastěji touhu po sladkostech, mléčných výrobcích, slaných a kořeněných pochutinách či kyselém a trpkém ovoci. Není tedy divu, že zmrzlina, nakládaná zelenina, rajčata a protlak, citron, sýr a čokoláda jsou nejoblíbenějšími zdroji mlsání v období gravidity.

Maso naopak patří mezi nejčastěji odmítaná jídla, i když nastávající maminky mívají poměrně často chuť na živočišný tuk, například z pečínky nebo bifteku. Běžné jsou i zvláštní kombinace jídel jako černé olivy s tvarohovým koláčem nebo okurky zabalené do plátku sýra.

Častý je i výhradní zájem o jednotlivé druhy jídel: nakládané cibulky, marinády, broskve. Nezřídka mají ženy chuť na věci, na které před těhotenstvím nikdy ani nepomyslely. Po porodu se jich většinou opět bez jakékoli "odvykací kúry" vzdají. 

Prapodivná pika

Jedním z nejpodivnějších a zároveň celkem častých projevů změněných chutí v těhotenství je tzv. pika. Že jste to slovo v životě neslyšeli? Je to porucha, která nejčastěji postihuje těhotné ženy a malé děti. Projevuje se při ní chuť na jinak nejedlé suroviny jako mouka či škrob, ale také na věci, které jídlem vůbec nejsou: hlína, papír, uhlí, křída, omítka, nedopalky cigaret, mýdlo, zubní pasta, prášek na praní...

Vyhovět takovým chutím samozřejmě nelze, to byste ohrozila zdraví své i miminka. Na druhou stranu ale mohou být varovným signálem, že něco není v pořádku, třeba že tělo bojuje s infekcí, případně že mu chybí železo - ač žena touží jíst při pice věci, které železo vůbec neobsahují. V krajním případě se může jednat o projev duševní poruchy

A co touha po konkrétním jídle? 

Soudobá medicína nabízí hned několik vysvětlení:

  • Už zmíněné hormonální vlivy
  • Dočasný nedostatek některé složky výživy: lačnost po nakládané zelenině může signalizovat nízkou hladinu sodíku v krvi, chuť na čokoládu nedostatek vitaminu B, touha po červeném mase pravděpodobně souvisí s chybějícími proteiny a chuť po broskvích zase s nedostatkem beta-karotenu (tím však není vysvětleno, proč některé ženy touží po stále stejném jídle, i když jím již musejí být doslova přeplněné). 
  • Vědomé nebo podvědomé citové potřeby. Mnoho žen dostává nostalgickou chuť na jídla, která jim připomínají jejich dětství, kulturní nebo náboženské kořeny. 

Jak své zdivočelé chutě zvládnout? Těhotná žena by měla svůj zálusk na sladké, slané, kyselé a kořeněné chytře zakomponovat do své racionální a vyvážené stravy a najít zdravé alternativy těch jídel, na která máte neobvykle velkou chuť. Tak dostanete to, co vám chutná, v pravidelném a přiměřeném množství a ve zdravé podobě.

A pice je prostě třeba odolávat. To si raději dopřejte jedlé dobroty, i kdyby to měla být čokoláda, a snažte se na ty nejedlé nemyslet! Přece nebude chroupat vajgly nebo olizovat zeď!

Zdroj: Babyweb.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

David, chlapec z bubliny: Život strašnější než smrt!

Pivo a ženy: Místo prsou roste břicho!

Pětiletá Charlotte je velká jako krabice od mléka!

Jak nahradit nezdravé zdravým

  • Zmrzlina: místo ní si dejte zmrzlý jogurt, ten vám dodá dostatek kalcia bez zbytečných kalorií 
  • Čokoláda: můžete ji nahradit odtučněnou čokoládovou polevou; můžete jí zalít například čerstvé ovoce
  • Cukrovinky a sladkosti: dobře je nahradí sušené ovoce nebo čerstvé tropické ovoce 
  • Slané pochutiny: smažené brambůrky vyměňte za slané oříšky, mandle nebo sezamové tyčinky
  • Kyselé pochutiny: místo nakyslých přeslazených limonád si nakapejte čerstvý citron na salát nebo na rybu.

Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní | Video: TV Architect

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama