Patologická úchylka: Když dospělé ženy milují plyšáky
Že děti milují plyšáky, o tom není pochyb. Když však medvídci okupují postel dospělé ženy, působí to poněkud nepatřičně. Přinejmenším. Vůbec to nemusí být žena dětinská - ba právě naopak.
Že děti milují plyšáky, o tom není pochyb. Když však medvídci okupují postel dospělé ženy, působí to poněkud nepatřičně. Přinejmenším.
Vůbec to nemusí být žena dětinská. Naopak, známe jednu velmi schopnou pražskou právničku, která si plyši přímo libuje - zejména v růžovém - a přitom má ve svém oboru vynikající pověst.
Hebký dotek, ať už je to plyš, umělá či pravá kožešina, má na lidskou psychiku blahodárný účinek. A čím je hračka realističtější, tím lépe. Vlastně to ani nemusí být plyšák. Zamyslete se s námi nad terapeutickými hračkami a jejich působením zejména na ženy.
Terapie plyšákem? Opravdu funguje.
Pokud jde o neškodnou zálibu nebo podvědomou terapii, považují psychologové hračky v dospělých rukou za neškodné, ba naopak prospěšné. Staří lidé, ale i mladé dívky si mohou jejich prostřednictvím kompenzovat osamělost, ženy potom psychické těžkosti spojené s neplodností nebo třeba rodinnou tragedií. Pro účel této terapie se vyrábějí robotické hračky, které umí reagovat na dotek nebo i na řeč.
Doporučujeme: Krvelačné panenky byste doma nechtěli!
Patří mezi ně sova Furby, psí robot Aibo, tulení mládě Paro nebo kočka Tama. Ta poslední jmenovaná je opravdu unikátní kousek. Jde o společnici pro osamělé osoby, které potřebují neustálý dohled. Kočka je připojena do sítě, takže může upozornit majitele, kdy si má vzít svůj pravidelný lék. Pokud s ní páníček delší dobu nemluví, přivolá pomoc. Ovládá desítky hovorových frází a poslouží jako milý společník těm, kteří by se už o živé zvířátko postarat nedokázali. Nejenže komunikuje, ale jako každá správná kočka má výraznou vlastní osobnost, která se vyvíjí prostřednictvím zpětnovazebních okruhů: má své nálady, vyžaduje lásku a pozornost, při pohlazení přede a spí tam, kde si sama usmyslí.
Podívejte se, jak tuleň Paro vypadá:
Na stejném principu funguje i plyšové tulení mládě Paro, které je využíváno u léčebných terapií na dětských odděleních, v domovech s pečovatelskou službou nebo v domovech důchodců a nahrazuje tak terapii s živými zvířaty. Díky senzorům umístěným pod jemnou antibakteriální srstí hračka reaguje na mazlení: pohybuje se a vydává zvuky.
Dokonalost za desítky tisíc
Reborn babies neboli realistická miminka z vinylu jsou řadu let hitem zejména v USA. Továrny poskytují polotovary, které doma dokončují samostatní umělci. Každý z nich má vlastní techniku, způsob nanášení, vrstvení a stínování barev, vpichování či lepení vlásků a řas. Ručičky a nožičky panenek se snadno otáčejí, tělíčka plněná dutým vláknem, korálky či pískem mají reálnou váhu. Vlásky z velmi jemných mohérů jsou k nerozeznání od pravých a dají se česat. Řada z těchto artefaktů jsou skutečná umělecká díla, mají certifikát a vysokou sběratelskou hodnotu dosahující v přepočtu desítek tisíc korun. Ty nejlevnější pak seženete asi za 3 000 Kč.
Někdy ovšem může láska k umělému miminku přerůst hranice normálního vztahu k věci - to když si ho koupí neplodné ženy nebo mámy, které přišly o dítě. Majitelky těchto panenek pořádají společné párty. Nakupují jim oblečení, hračky, chystají pokoj, jezdí s nimi na vycházku, slaví narozeniny (s panenkou totiž dostanete i rodný list). Obvykle se obhajují tím, že jde o stejnou zábavu, jako když chlap sbírá modely autíček. Jenže... Auta původně nebyla živými tvory a člověku se při péči o jejich kapoty nespouští přirozené instinktivní reakce a neprotáčejí hormony jako při chování reborn babies...
Jdete do toho?
Naštěstí milovaný muž z dívčí postele obvykle plyšáky rychle vystrnadí, prcek, který si hraje s živým štěňátkem, po tom plyšovém ani nevzdychne a žena, jež se stará o živé dítě si na panenku vzpomene, jen když se jí omylem připlete pod ruku při úklidu. Přesto zůstává spousta otázek.
Může hračka, jakkoli milá, nahradit vztah se živým tvorem? Zvlášť když miliony živých koček a psů denně umírají, protože se o ně nemá kdo starat? Nenahrazujeme jimi jen vlastní neschopnost investovat do nevypočitatelného náročného a leckdy nevděčného vztahu s jinou živou bytostí? Pořídili byste si taky takovou? O tom všem můžete diskutovat pod článkem a hlasovat v anketě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Dítě zvané Sladká Bú Bú: Tlustá holčička TV hvězdou!
Podívejte se, jak vypadají noční můry všech rodičů!!
Video: Co by se stalo, kdyby muži říkali pravdu?