reklama

Učitelé vzkazují rodičům: Za tlusté děti můžete sami!

"Líní rodiče tlustých dětí? Velký bič a malý dvůr!" Tak nějak by zněla možná trochu drsnější rada kantorů, když se tak dívají zpoza katedry na své žáky. Přitom školní bufety nabízejí jídla, ze kterých přiberete po pouhém podívání: chipsy, coca-colu, obložené bagety...

Foto: Profimedia.cz

"Líní rodiče tlustých dětí? Velký bič a malý dvůr!" Tak nějak by zněla možná trochu drsnější rada kantorů, když se tak dívají zpoza katedry na své žáky...

Vidí totiž naprosto jasně, že jejich svěřenci tloustnou čím dál víc. A potvrzují to také statistiky: Obézní děti se valí Českou republikou! Jejich počet kopíruje světové trendy a za posledních 15 let se zčtyřnásobil!

Tlustí válcují svět! Celá čtvrtina Američanů ve věku 17 - 24 let nemůže sloužit v ozbrojených složkách - je na to příliš tlustá. Trend nadměrné váhy postupuje do asijských zemí a v Evropské unii už dávno zdomácněl. Aktuálně se v ní s obtížemi pohybuje 22 milionů dětí s nadváhou. Češi k tomu přispívají velkým dílem, patří k nejtlustším národům Evropy.

Co se v mládí naučíš...

... toho se ve stáří nezbavíš! Obezita se totiž přenáší z dětství do dospělosti. Důvody jsou dva: dědičnost a špatné stravovací a pohybové návyky rodiny. Některé děti jsou tak k nadváze přímo předurčeny. V případě obezity obou rodičů je pravděpodobnost, že jejich dítě bude mít nadváhu, téměř osmdesátiprocentní. Pokud má problémy s vysokou váhou jeden rodič, pravděpodobnost klesá na 40 %. Děti štíhlých rodičů mají nadváhu jen v 7 %. Zatímco genetická výbava je předem určena, životní styl lze ovlivnit. Stačí se hýbat a odolávat přejídání.

Zlomový věk: 3 roky a puberta

"Tukové buňky se vytvářejí asi do dvou až tří let věku dítěte a jejich počet v průběhu už neklesne. Při budoucí redukci hmotnosti se objem tukových buněk jen zmenšuje podle obsahu tuku v nich," podotýká odbornice na hubnutí Kristýna Galová z brněnského Institutu kompliment. Jak ale dodává, někdy může pomoci dětský endokrinolog, který poradí, zda je možné z nadváhy vyrůst a jakým způsobem. "Dobrou zprávou je, že děti se hubnutím netrápí tolik jako dospělí. Jejich bazální metabolismus je totiž mnohem vyšší než u dospělého člověka, proto jsou stravovací omezení méně přísná. A změna jídelníčku rozhodně bolí méně než narážky vrstevníků," dodává Galová.

Za obezitu dětí mohou jen rodiče?

Ideální představy však mívají slabiny. Přepracovaní rodiče dětem věnují málo času a odpovědnost přenášejí na vzdělávací instituce. Jenže školní tělocvik jejich ratolesti moc nebaví. Vyhýbají se mu, kde můžou, a o to víc vyhledávají bufety s nezdravým jídlem.

"Za tlusté děti mohou rodiče!" tvrdí učitelé v průzkumu VZP. Jednou z nejčastějších výtek bylo, že rodiče dopravují svoje děti všude, i na sportovní kroužky, autem. Navíc nemají čas na přípravu zdravého jídla. "Děti doma nesnídají, svačinu si nenosí, některé nechodí ani na obědy, a pak se doma odpoledne nacpou se vším možným, hlavně chipsy a colou," uvedla učitelka z vesnické školy ve Středočeském kraji.

Její slova potvrzuje i kolegyně z třítisícového města na Karlovarsku: "V naší jídelně vaří výborně, máme výběr ze tří jídel a oběd stojí 25 korun. Přesto si děti raději koupí ve školním bufetu obloženou housku za 25 korun, pytlík brambůrků a colu. Sportovní kroužek přitom navštěvuje jen minimum žáků."

Proč ale na škole bufet s nezdravými jídly vůbec provozují? I to je věc k zamyšlení... Hlavní odpovědnost však zůstává na rodičích. Bez jejich podpory se totiž děti v boji s obezitou neobejdou. Je třeba začít sami u sebe a jít příkladem. V dětském věku je totiž léčba obezity léčbou celé rodiny. Když zhubne maminka, podaří se to i potomkovi!

zdroj: komplimentinstitut.cz, Zone Reality, Zdravě.cz, Žij zdravě, VZP

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Neuvěřitelné video: Porod v přímém přenosu

Kameňáky o dětech: Drsné, neseriózní, ale vtipné!

Zjistěte, která jídla vám škodí nejvíc!

Dara Rolins: Nehoda mě semlela. Z bulváru mi bývalo do breku, teď mě potřebuje | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama