reklama

Nevěšte prádlo, budete mít těžký porod!

Těhotenství a porod přináší do života nastávající maminky úžasnou změnu, ale také nejistotu a obavy. Ty se potom odrážejí na spoustě pověr a zaručených babských rad. Můžete je s klidným srdcem hodit za hlavu - nebo ještě lépe: Pojďte se jimi pobavit!

Foto: Isifa/Thinkstock

Těhotenství a porod přináší do života nastávající maminky úžasnou změnu, ale také nejistotu a obavy. Ty se potom odrážejí na spoustě pověr a zaručených babských rad.

Můžete je s klidným srdcem hodit za hlavu - nebo ještě lépe: Pojďte se spolu s námi pobavit a nadobro se s nimi tak vypořádat.

Pověry napříč světem

Pokud přichází dítě v Libérii na svět moc rychle, zpomalí překotný porod tři kameny uvázané do matčiny sukně. Dokud se neuvolní, žena neporodí. Pro jistotu je ale dobré vědět, jak dítě odrodit - kdyby náhodou kamení nezabralo...

Nejhloupější mýty a pověry o kojení najdete ZDE >>

Těhotné ženy se musí obklopovat krásou, pohledu na věci ošklivé či deformované je třeba se vyhnout. V Ghaně nesmí akanské těhotné ženy upřít zrak na krev, opice, nepěkná zvířata a dřevořezbu. Bengské ženy v Africe a jamajské ženy se zase musí vyhnout mrtvolám.

V Nigérii jsou pak budoucí maminky povzbuzovány k setrvání v klidném prostředí bez sporů a hádek, aby jejich dítě bylo klidné. V přítomnosti sámských žen v Laponsku je pro změnu považováno za nesprávné hovořit o deformovaných dětech, porodu a sobím otelení. Tato pověra má rozumný základ - nastávající maminka řeší dost svých problémů, proč jí přidělávat další nepříjemnosti ošklivými věcmi?

V Thajsku ženy věří, že pokud by byly svědky zatmění, znamenalo by to, že se jim dítě narodí se znetvořenými ústy připomínající zastíněný měsíc nebo slunce. Barvité, že?

Napříč Malajsií a Indonésií koluje pověra, která říká, že když bude těhotná žena sedávat ve dveřích nebo na schodech, přivodí si těžký porod. Karenské rodičky v Thajsku zase věří, že pokud někdo kácí strom nebo brání v cestě těhotné ženě, musí jí dát kuře, aby porod nebyl obtížný.

Obavy z pupeční šňůry

Myslíte, že babské povídačky jsou typické pouze pro rozvojové země? Kdepak! Třeba obávané omotání pupeční šňůry kolem krku dítěte provázejí pověry v Libérii i v ČR. Liberijské maminky věří, že nošení podprsenky během těhotenství bude mít za následek právě tuto porodní komplikaci. Na českém internetu zase koluje velmi rozšířená pověra, že těhotné nesmí zvedat ruce nad hlavu, aby se dítěti neomotala pupeční šňůra kolem krku. Nastávající maminky, klidně tancujte břišní tance nebo věšte prádlo, na pupečníkové komplikace to žádný vliv mít nebude! Ty závisejí na délce pupečníku a pohyblivosti plodu. Omotání pupečníku je věc nešťastné náhody.

Další roztomilé pověry:

  • Když jí těhotná žena hodně chleba, bude mít její dítě velkou hlavičku.
  • Pokud nemůžete otěhotnět, obejměte těhotnou ženu, třeba vás „nakazí".
  • Přenáší maminka po termínu porodu? No jistě, děvčátko se strojí!
  • Kočky kradou dětem dech. Pověra zřejmě vychází z představy, že kočky mají rády mléko, tedy i mateřské a mohly by ho chtít pít z úst miminka.

Pověrčivé Češky

Jak je vidět, i u nás se traduje řada babských povídaček. Často se týkají pohlaví dítěte. Pokud je prý břicho těhotné ženy kulaté a vysoko, bude mít holčičku, zatímco špičaté a nízké břicho znamená chlapečka. Pravda to není. Tvar břicha záleží na tvaru dělohy a na poloze plodu v ní, pohlaví dítěte na něj vliv nemá. Podle jiné pověry kluci mamince přidávají krásu, zatímco holčičky si ji berou pro sebe. Je sice pravda, že některým maminkám hormonální změny v graviditě svědčí a jiným ne, leč s pohlavím miminka opět nesouvisejí. Jestli ho chcete znát, je daleko spolehlivější ultrazvuk.

Pobavila vás babská moudra? Více jich najdete na Babyweb.cz

Pokud vás pálí žáha, miminko bude vlasaté - tato pověra se držela tak urputně, že byly dokonce provedeny vědecké výzkumy. Souvislost však neprokázaly. Pálením žáhy sice trpí v  těhotenství hodně žen, na vině jsou ale hormony, které mírně uvolňují jícnový svěrač a také tlak zvětšené dělohy na žaludek.

Že jsem těhotná, řeknu až po třetím měsíci, abych těhotenství nezakřikla. Záleží jen na vás, kdy radostnou novinu oznámíte světu, miminku to neuškodí. Ale je pravda, že první trimestr nese vyšší rizika potratu, takže nastávající maminka musí zvážit, zda chce případné zklamání prožívat se širokým okolím, nebo jen s těmi nejbližšími.

zdroj: Babyweb.cz, CBS Reality

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Náš syn žil tři dny: Video, které svírá srdce

Drsný experiment: Ztratila se mi maminka!

7 rad, jak opticky zvětšit malý byt: Tyhle fungují!

reklama
Doporučené recepty
    reklama