Nejtrapnější problémy v těhotenství? Tady jsou!
Mastnou pleť a břicho jako velryba nejspíš v těhotenství čekáte. Ale co takhle trapné nadýmání, únik tekutin všeho druhu nebo nezadržitelnou chuť na sex?
Mastnou pleť a břicho jako velryba nejspíš v těhotenství čekáte. Ale co takhle trapné nadýmání, únik tekutin všeho druhu nebo nezadržitelnou chuť na sex?
Web Parents.com shrnul problémy, o kterých se nemluví. A zejména prvorodičky se na ně obvykle stydí zeptat, protože by se při tom pořádně zčervenaly...
Prdění a krkání
Je to tak, tomu se nevyhnete. Jak miminko roste, místa v břiše ubývá. Střeva jsou přecpaná a nevypočitatelné trávení vás bude trápit plynatostí. Způsobuje ho skoro všechno: superzdravé dobroty jako jablka, hrušky, květák, fazole, růžičková kapusta či brokolice, zmrzlina i tučné pochoutky. Všechen ten extra plyn z nich se bude snažit uniknout buď jedním, nebo druhým koncem.
Doporučujeme: Vůně dětské hlavičky aneb Mateřství mění mozek
Úleva: Jezte méně a častěji. Vyhýbejte se fastfoodům a slazeným sodovkám. Dvacet minut rychlé chůze denně po obědě povzbudí pohyb střev (a ulevit si můžete na vzduchu). Na spaní si přidejte pod hlavu i pod nohy polštář, usnadníte tak práci tenkému střevu. Pokud nic z toho nezabere, postěžujte si svému lékaři něco vám předepíše.
Kdy je třeba se bát: Nebojte se ničeho, pšoukají a krkají všichni, těhotné ženy jen o něco víc.
Zácpa
Jakmile otěhotníte, hormony zpomalí trávení, aby se více živin dostalo k dítěti. No a jak dítě poroste, místa v břiše bude ubývat, což je další z důvodů.
Úleva: Jezte víc čerstvého ovoce, zeleniny, sušených švestek. Pijte hodně vody. Pokud to nepomůže, pořádejte lékaře, aby vám předpsal vhodné šetrné laxativum.
Kdy je třeba se bát: Zácpa je otravná, ale v drtivé většině případů není nebezpečná.
Svědící a tekoucí bradavky
Prsa i bradavky rostou, jak se připravují na kojení, napínající se kůže svědí. Ke konci těhotenství se při dráždění (při sexu nebo v teplé sprše) může objevovat mírná laktace, znamení, že je tělo připraveno na příchod miminka.
Úleva: Zmírněte napětí krémem obsahujícím lanolin. Po sprchování použijte tělové mléko s kokosovým máslem a vitaminem E. Neoblékejte si vlnu, která dráždí pokožku. Noste těhotenskou podprsenku, ta odhlehčí váze ňader. Laktaci zachytí vložky do podprsenky.
Kdy je třeba se bát: Pokud zjistíte na prsou vyrážku, drobné krvácení nebo nečistý výtok z bradavek, může jít o bakteriální či virovou infekci a ve velmi řídkých případech také o rakovinu prsu. Proto raději konzuktujte s lékařem.
Zvracení, zvracení a zase zvracení
Nevolnosti provázejí počátkem těhotenství většinu žen. Pokud však máte smůlu a budete jimi trpět hodně, připravte se na ranní úprky na toaletu - budete zvracet. Když dostanete chuť na jídlo, budete zvracet. Až ucítíte jakýkoli silnější pach, budete zvracet. Ponožky svého muže zavětříte až z obýváku, sotva vejde do předsíně, protože čich se vám bohužel neuvěřitelně zostří. Za to všechno mohou hormony, zejména estrogen a progesteron.
Čtěte také: Po 11 letech a 20 potratech konečně porodila
Úleva: Jezte často malé porce a žádné tučné. Nehladovte, vždy u sebe mějte něco lehkého k snědku, třeba sušenku nebo piškot a uždibujte je, ještě než ráno vstanete z postele. Uvařte si zázvorový čaj nebo jezte kousky sušeného zázvoru. Prý také pomáhá čichat k zázvorovému cukroví. Berte to, jako že máte tři měsíce trvající kocovinu. Prostě musíte vydržet.
Kdy je třeba se bát: Pokud už v sobě nic neudržíte a začnete ubývat na váze, honem k lékaři! Hrozí vám vyhladovění a dehydratace. Situaci nepodceňujte, protože 2 % žen může nejtěžší forma gestózy ohrozit i na životě. V takovém případě je třeba infuze.
Učurávání
U těhotných žen hormony uvolňují pánevní svaly pro usnadnění porodu, takže když se zasmějete nebo kýchnete... Ano, bohužel je to tak. Velmi nedůstojné. Ve třetím trimestru navíc začne miminko přímo utlačovat váš močový měchýř, takže na záchod budete muset běhat každých deset minut.
Úleva: Moc se o tom nemluví, ale je to poměrně běžné, takže hlavu vzhůru. Pomohou speciální cviky na posílení pánevního dna a prevence - čím častěji půjdete na záchod, tím lépe. Menstruační vložka vše pojistí.
Kdy je třeba se bát: Pokud při čurání ucítíte bolest nebo pálení, může jít o infekci. Jděte ihned k lékaři.
Hemoroidy
Rostoucí plod tlačí na okolní tkáně včetně dolní duté žíly, do které proudí krev z dolních končetin. Tím se zpomaluje se prokrvování. Zácpa zároveň tlačí na okolí konečníku. U análního otvoru se tak mohou objevit hemoroidy - krví naplněné záhyby vnitřní sliznice, které vyhřeznou ven z těla.
Úleva: Zvyšte příjem vlákniny a tekutin, abyste se vyhnuli zácpě. Při sedavém zaměstnání každou hodinu na pár minut vstaňte a projděte se. Každé 4 hodiny si lehněte na 20 minut na levý bok. Nevysedávejte dlouho na toaletě a snažte se vyhnout přílišnému tlaku na svěrač. Posilujte svaly pánevního dna cvičením. Pokud se hemoroidy objeví, utírejte se jemným toaletním papírem a po stolici se vždy umyjte. Dobrá zpráva: Po porodu mají hemoroidy tendence samy vymizet.
Kdy je třeba se bát: Když začnete krvácet z konečníku, je třeba navštívit lékaře, aby vás ujistil, že nejde o vzácný případ rakoviny střev. Také vám poradí s mastí nebo čípky, jenž vám uleví.
Vaginální výtok
Rostoucí produkce hormonu estrogenu vede k tomu, že vagina produkuje více sekretů, zejména v posledním trimestru.
Úleva: Vložka vás udrží v suchu. Nepoužívejte tampony, abyste nezavlekla do těla infekci.
Kdy je třeba se bát: Pokud výtok svědí, pálí, je zabarvený nebo silně zapáchá, může jít o vaginální infekce nebo pohlavně přenosnou nemoc. Každopádně navštivte lékaře. Nebojte, antibiotika vše spraví.
Klesající chuť na sex
Nepříjemné změny v těle, nevolnost, bolesti v zádech, kopání miminka, změny nálad, pocit, že je z vás koule, obavy, zda neublížíte dítěti nebo nevyvoláte předčasný porod... Není divu, že při tom všem bývá sex to poslední, na co mají těhotné ženy náladu.
Úleva: Obavy jsou zbytečné, sex dítěti ublížit nemůže. Pokud přesto na něj nemáte chuť, nic si z toho nedělejte, pokles libida je zcela běžný. Povídejte si s mužem o tom, jak se cítíte, těšte se na miminko, můžete mu i ulevit jinými praktikami než klasikou.
Kdy je třeba se bát: Když nedostatek sexu narušuje váš vztah, zkuste radu psychologa.
Rostoucí chuť na sex
I to se vám může stát, byť takto šťastných nastávajícíh maminek je daleko méně než těch zmíněných v předchozím bodě. Až dvojnásobné prokvení tkání zvyšuje jejich citlivost, což může vyvolat větší vzrušení a dokonce vést k vícečetným orgasmům. Díky miminku cítíte větší sounáležitost a partnerem. Pro jednou jste pustili z hlavy obavy z otěhotnění. Dokonce vás mohou nocí provázet sexy sny o bývalých partnerech - to se mysl loučí s bezstarostným období bez závazků.
Úleva: Směle do toho! A o těch snech partnerovi neříkejte.
Kdy je třeba se bát: Při některých komplikacích jako vcestné lůžko nebo inkompetence děložního hrdla vám lékař sex zakáže. A jakmile praskne plodová voda, nastává sexuální abstinence, abyste nezanesli infekci do rodidel. Ale to už stejně budete mít úplně jiné myšlenky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Holení a klystýr před porodem? Zbytečné ponižování žen!