reklama

Nejmladší manželé: Nevěstě byly 3 měsíce, ženichovi rok

Měly by si hrát s panenkami a kočárkem. Místo toho jsou provdány. Brzy otěhotní. V lepším případě potratí, v horším zemřou při porodu. O znásilnění, domácím násilí, ženských právech či snad právu na vzdělání ani nemluvě.

Foto: YouTube

Měly by si hrát s panenkami a kočárkem. Místo toho jsou provdány. Brzy otěhotní. V lepším případě potratí, v horším zemřou při porodu. O domácím násilí a ženských právech či snad právu na vzdělání ani nemluvě.

Otřesné? Často jde o sňatky vrstevníků. Ještě horší je, když si malou holčičku koupí jako nevěstu mladík v plné síle, nebo dokonce vdovec středního věku. Jejich zranění po znásilnění mohou způsobit neplodnost v dospělosti. Mnoho se jich nakazí HIV. Pokud chtějí antikoncepci, musí ji povolit manžel.

Miliony zmařených životů

Násilí na holčičkách se děje napříč kontinenty, náboženstvími i kulturami. Důvodem vzniku manželství jsou kulturní tradice, náboženské zvyklosti, sociální tlak okolí, negramotnost či nouze. V mnoha případech je holčička provdána v útlém věku, aby měl manžel jistotu panenství.

Doporučujeme: Dítě zvané TO: Chlapec, ze kterého máma udělala otroka

Denně vejde ve světě 39 000 dětí do svazku manželského. Populační fond OSN (UNFPA) odhaduje, že jen mezi lety 2011-2020 bude provdáno 140 milionů dívek mladších 18 let a 18,5 milionu holčiček mladších 15 let. Ze 16 milionů dívek mladších 18 let, které ročně porodí, je 90 % vdaných. Podle odhadů UNICEF jich 50 000 zemře při porodu.

V chudých zemědělských oblastech často dívku provdají rodiče, protože ji nedokážou uživit. Děje se to v některých zemích Afriky, Asie či Latinské Ameriky. Nejvíc dětských nevěst je v Nigeru, Čadu, Mali, Bangladéši a Guinei. Odhaduje se, že je zde provdaná každá třetí dívka mladší 18 let a každá devátá dívka mladší patnácti.

Běžný denní život holčiček, které byly předčasně přinuceny stát se ženami, zachytil americký dokument Child Marriage a fotografka Stephanie Sinclair. Ta pořídila pro UNFPA sérii snímků s názvem Too Young to Wed (Příliš mladé na svatbu). Podívejte se na to, jak může vypadat rodinný život v jiných zemích:

Rekordy, ze kterých jde mráz po zádech

  • Jedenáctiměsíční ženich si bral tříměsíční nevěstu. Spojením dvou rodin byl ukončen spor mezi jejich rodinami o zemědělskou usedlost, který trval dvacet let. Zní to jako středověká sága? Omyl! Svatba proběhla v roce 1986 v Bangladéši.
  • Za nejmladší rodiče na světě jsou považováni manželé Hsi z Číny, kterým se v roce 1910 narodilo zdravé a plně vyvinuté dítě. Matce bylo v té době osm a otci devět let.
  • V únoru 2001 porodila devítiletá Wanwisa Janmuk z Thajska dítě svému sedmadvacetiletému manželovi.
  • Nejmladší rozvedená žena světa, Fatima Mangre, žije v Indii. Rozváděla se v devíti letech. Manželovi bylo čtrnáct. Vnutili jí ho, když jí byly čtyři roky. Sňatek byl anulován, protože její otec, který ho zprostředkoval, přišel k rozumu. Jednal prý pod nátlakem okolí.

V Indii je to tradice

Přestože v Indii jsou svatby dětí oficiálně zakázané, v praxi kvetou dál. V indickém státě Rádžasthán se provdá víc než polovina holčiček dříve, než oslaví 15. narozeniny. Některým indickým nevěstám jsou třeba 4 roky. Jejich rodiny  žijí z méně než dolaru denně. Sňatek dcery pro ně znamená možnost přežití.

Čtěte také: Skutečný příběh holčičky: Otec mě řezal gumovou hadicí

"Na holčičky se kouká jako na břemeno, protože jejich rodina musí zaplatit rodině manžela věno. Čím dřív se jich zbaví, tím lépe. Není výjimkou vidět, jak táta drží při svatbě čtyřletou nevěstu v náručí. Jakmile se děvče provdá, odstěhuje se do manželovy rodiny. Na vzdělání může zapomenout. Až dosáhne puberty, čeká se od ní, že dá manželovi dítě," popisuje místní zvyky pastor Dinesh Shur pro CBN News.

Však ona si zvykne...

Aby se svatebčané vyhnuli pozornosti, probíhají nelegální svatby obvykle pozdě v noci a jsou jen pro zvané. Rodiče o věku dětí lžou. Jak dětská svatba v Indii vypadá, natočil televizní štáb CBN News.

Ženichovi Patelovi je podle rodičů 21 let. Podle kamarádů jen 10. "Zítra už ze mě bude muž!" směje se před svatbou. Celá vesnice oslavuje jeho krok do manželství tancem a pitím. Pod vlivem alkoholu se stávají tradiční taneční rituály vyzývavější a často se k nim připojují i děti - další potenciální ženichové a nevěsty...

Patelova nevěsta vypadá stěží na osm let. Je jí osmnáct, tvrdí matka. Ženy dítě oblékají, zdobí a líčí. Holčička pláče. "Netuší, co to znamená být žena. Poddala se nátlaku rodiny, ale bojí se. Já jsem se také vdávala hodně mladá. Však ona si zvykne," krčí rameny její teta Jeetha. Celý dvouhodinový obřad děvčátko provzlyká.

Je mi deset let a jsem rozvedená

Příběh holčičky Nujood Ali získal světovou pozornost. Desetiletá jemenská manželka utekla z domova přímo do soudní budovy, kde požádala o rozvod s třicetiletým manželem, který ji znásilňoval a bil. Ke sňatku dceru donutil otec. Nyní je zpátky u své rodiny a chodí znovu do školy. Její osudy popisuje knížka s názvem Jmenuji se Nujood. Je mi deset let a jsem rozvedená.

Znáte je: 6 mýtů o znásilnění, které je třeba vyvrátit

Ne každá holčička však má tolik odvahy a štěstí jako Nujood. Třeba desetiletá Ayesha, také z Jemenu. Rodiče ji provdali za padesátiletého muže. Když manžela poprvé na svatbě uviděla, začala křičet hrůzou. Někdo ze svatebčanů zavolal policii. "Jestli mě zavřou, zabiju tě, až mě pustí!" hrozil dceři. Muži zákona nezasáhli a z Ayeshi je nyní vdaná žena. Každý den volá domů a pláče.

Podívejte se na to, jak středověk přetrvává do dnešních dnů, v dokumentu Child Marriage:

zdroj: Tooyoungtowed.org, Wikipedia.org, WHO, CBN News

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

5 nejhorších rodičů na světě: Skutečné případy

Byla těhotná 46 let, nosila v sobě malou mumii

20 let jsem byla single. Byla to nejlepší škola života

Středověk trvá dodnes

Dětské sňatky nejsou v historii žádnou novinkou. Ve starověkém Římě se dívky běžně vdávaly ve 12 letech a chlapci ve 14. Také ve středověku, kdy byl průměrný věk dožití okolo 42 let, byly v Evropě sňatky teenagerů běžnou praxí. Ale i později. Když si princezna Emilie Saská brala v roce 1533 brandenburského markraběte Jiřího, bylo ženichovi 48 let a nevěstě pouhých 16. Princezna Marie Adelaide Savojská měla časné manželství v rodě. Její matka málem zemřela při porodu v šestnácti letech. Ona sama se v roce 1697 vdávala za francouzského dauphina z rodu Bourbonů ve dvanácti letech, nicméně manželství bylo pro nízký věk nevěsty konzumováno o pár let později. Marie Antoinetta si následníka trůnu Ludvíka v roce 1770 jako patnáctiletá.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama